Filim Adamı


Filmlere yapılan son yorumlar...

@sercanakgul (2 saat önce)

sercanakgul


Gerçekçiliğiyle memleketinizi gözünüze sokan, cinayete kurban gitmiş Anadolu'yu arayan, bulan ve tahlil eden bir Nuri Bilge Ceylan filmi. Diğer bir alegorik film Sarmaşık gibi.

Buradaki Doktor Cemal'i ve anlatılan Anadolu atmosferini Yakup Kadri romanı Yaban ve görevi nedeniyle Anadolu'da olup bir arkadaşına mektupla Anadolu'yu anlatan  Ahmet Cemal'e benzettim.

  ---spoiler---

Alegoriyi çok seviyorum.

Filmde en önemli karakter olmasa da bu hikayeyi tıpkı şoför Arap'ın dediği gibi "Bir Zamanlar Anadolu'da" diyerek bize Doktor Cemal anlatıyor.

Maktul, otopsi masasına yatırılan, domuz bağıyla bağlanarak diri diri gömülmüş Anadolu insanıdır. Faili ise yine Anadolu insanı.

Fail, Kenan. Ama suçlu değil. Asıl suçlular suçluyu arayan diğer kahramanlarımız, ya da Komiser Naci'nin dediği gibi, anneler babalar. 

Doktor, bilimin temsilcisidir Anadolu'da. Ddoğrularından ödün vermez, önyargıları yoktur fakat Anadolu insanı bunları saflık olarak görür, onu benimsemez. O da benimsenmek için görmezden gelmeye başlayacaktır.

Savcı, kibir ve vicdan azabı ile anlatılmaktadır. Görevlerinin başından savıp polisin halletmesini bekler, sadece zorunluluklarını yerine getirip uzaklaşır.

Komiser, Anadolu insanına en yakın, en dirsek temasındaki mevki sahibidir. İşini yapmak için elini taşın altına koyarak sorumluluktan kaçmaz. Suçluların anladığı dili bilir(!), onlara insan olarak bakmaz. Fakat ne yaparsa yapsın aşağılanmaktan kaçamaz.

Muhtarın evi sahnesi filmin en önemli sahnesiydi gözümde. O gerçekçilik bizi sarsıyor. Muhtarın kızının ışık getirmesi de önemli bir metafor olarak memlekette ne kadar ışık varsa onu da kadınlarımızın getirdiği mesajını vuruyor bize. Çünkü film boyunca erkekleri, huysuz ve saldırgan olarak görüyoruz. Doktor ve Savcı muhtarın kızı hakkında konuşurken "Böyle bir muhtardan böyle kız nasıl çıkar? Nasıl böyle bir güzellik böyle bir yerde kuruyup gider?" diyorlar. Muhtar, çocuklarını sayarken kızı Cemile'yi saymıyor, yarım ağızla söylüyor fakat elektrikler kesildiğinde evi aydınlatması için Cemile'yi çağırıyor. Kadınlarımızı kapatıyoruz, görmezden geliyoruz. Ancak ihtiyaç duyduğumuzda görüyoruz onları.

Mevki sahibi insanımıza, muhtarımıza kalırsa, ölüm yolumuz karanlıkta kalmamızdan daha önemli.

Şoför Arap, yaşayan, yoluna bakan Anadolu insanıdır. Çevresindeki güzelliklere gereken alakayı göstermez. Muhtarın masasına oturamaz. Muhtarın ona yaklaşımı Kibar Feyzo'da Faşo Ağa'nın, Ankara'dan gelen memur yanındaki yaklaşımı gibidir.

 

Film boyunca doğrularından ödün vermeyen doktorun, otopsi sahnesinde ilk defa görmezden geldiğini, gerçeği sakladığını görürüz ve yüzüne Anadolu insanının kanı bulaşır. Yardımcısı Seyit, "uzak dur hocam, sana da bulaşacak" der. Tıpkı Komiser Naci'nin ilaçları yazdırmaya geldiği sahnede uyardığı gibi. Fakat o sahnede anlıyoruz ki Doktor da Anadolu'ya bulaşmaya karar vermiştir.

 

Savcı, adaletin emanet edildiği adam ise daha kendi karısıyla ilgili bir gerçeği bile kabullenememekte, kibri ile Anadolu'ya aslında hiç bulaşmamak istememektedir. Ayrıca Clark Gable'a kendini benzetmesi ise üniversitede Batılı hukuk sistemlerine hayran olarak teorik bilgilerle yetişen ülkemiz hukuçusunun, Anadolu'da pratikteki düzende kaybolmasını ve arada sırada ideallerini hatırlaması gibi bir benzetmeydi bence.  Ya da ben benzetmede aşırıya kaçtım.

---spoiler---{bkz: Bir Zamanlar Anadolu'da (2011) }

@pudukheba (5 saat önce)

pudukheba


The beach boys, Carla Thomas, James Brown, The modern lovers, Queen...

Soul ağırlıklı harika bir soundtrack albüm ve bu sountrack albüm için hazırlanmış ilgi çekici uzun metraj bir klip izledim. Zevkle izledim, dinledim :) 100/80

Ama müzikleri çıkarırsak filmi çokta beğendiğimi söyleyemem.  100/60{bkz: Baby Driver (2017) (Tam Gaz) }

@rabishko (7 saat önce)

rabishko


Küçükken 2567 kere izlemek ve buyuyunce matt DAMN! deyip bir sürü ünlü olduğunu farketmek.(cercie seni pek iyi gordum){bkz: The Brothers Grimm (2005) (Çılgın Kardeşler) }

@rabishko (7 saat önce)

rabishko


felsefe yapmayın çocukluğum işte :) {bkz: Bicentennial Man (1999) (Robot Adam) }

@rabishko (7 saat önce)

rabishko


Why this movie?{bkz: Why Him? (2016) (Bu da Nereden Çıktı?) }

@rabishko (7 saat önce)

rabishko


Çok vıydırık bi film{bkz: Baş Belası (2017) }

@rectangularr (14 saat önce)

rectangularr


Sezon 3'te birini seç deseler tartışmasız Officer Vinnie Lopez'i seçedim. Neden mi?

Kendisi doğruların yanında olan ve ne görev verilirse onu yerine getirmeye çalışan, saygıda kusur etmeyen, araştırmalarını düzgün ve direkt yapan bir çalışan. İşine saygı duyuyor, bu önemli. Yanlış da olsa söylenenleri yerine getirmeye çalışıyor, bazen anlayamasa da, doğru olan diğer türlü de olsa üstlerine saygısızlık etmeyen ve fakat gerçeğin araştırılması, doğrunun bulunması yönünde ilerleme fırsatlarını da kollayan, ihtimaller oluşursa da konuyu açıklığa kavuşturmak için sonuna kadar gitmeye çalışan, varını yoğunu ortaya koyan bir karakter. Ancak belki de en önemli nokta, zor durumda olduğunu düşündüğü; çiçeği burnunda da olsa arkadaşı olan kişiye psikolojik destek sağlamayı başarıyor. Ona ihtiyacı olanı doğru zamanda verebiliyor. Biraz fazla konuşuyor gibi görünmesi tek eksi değeri diyebiliriz. Ama o özelliği de aşırıya kaçar boyutta olmadığı için beni tırmalamadı. {bkz: Fargo (2014) }

@fermina (15 saat önce)

fermina


bir plot twist şahanesi! 

  ---spoiler---

adamın en karanlık sırrı terapiye gidiyor olması mı yani? Tüm evlilik ve ilişki klişelerinin arasında ışıldadı resmen. Keşke arkasına bakmadan kaçabilsen sevgili rocco!


---spoiler---


{bkz: Perfetti Sconosciuti (2016) }

@suranur (16 saat önce)

suranur


Uzaylılara çok farklı bir bakış açısıyla çekilmiş harika bir bilim kurgu. Verdiği mesajlar gerçekten kayda değer. Velhasıl bana göre 10 üzerinden 100{bkz: Prityazhenie (2017) }

@pinarskywalker (16 saat önce)

pinarskywalker


ilk iki filmin yanında o kadar vasat kaldı ki bu film, sevdim demek içimden gelmiyor. yani minyonlar da pek yoktu zaten. karakterler de sönüktü gru ve dru dışında. sevemedim.{bkz: Despicable Me 3 (2017) (Çılgın Hırsız 3) }

@Rinustalarin (17 saat önce)

Rinustalarin


2017 senesi bitmek üzere, daha gelecek filmler var ancak şu kadar eminim ki, hiçbiri şu filmde yaşadığım hayal kırıklığını yaşatmayacak bana.

 

Warrior filminde çok beğendiğim, The Gift filminde mest olduğum Edgerton abimizin oyunculuğunu burda da görmek hoş oldu. Görmek derken hani böyle yoldan 250 ile geçen motorsikleti görürsün ya o kadar. Hani diyeceğim senaryonun önüne geçmesin diye geri planda tutmuş, öyle bir şey de yok.

 

Benim gözümde 2 tip film vardır. İlki Dürüst, ikincisi de sürprizli filmlerdir. Eğer bu iki özellik de yoksa bir ortamın, olayın ya da durumun gerilimini, dramını anlatıyor olması gerekir. Bu filmimsi varlık, ilk 2sine girmediği gibi, tipsiz filmler klasmanında saydığım özelliklerin hepsini yarım yamalak yapmış. Spoilerlı kısımda detaylandırıyorum, ama önce karantinaya aldığımı ve  43/100 verdiğimi belirtmeyi, spoiler istemeyenlere bir borç bilirim. Şimdiden saygılar.

 

  ---spoiler---

Gerilim, psikolojik gerilim ya da korku filmi klasmanında 78 puanlık metascore oldukça ciddi bir puan. Bu, hesapta, profesyonel eleştirmenlerin yorumlarını okuyunca da hatrı sayılır oranda bir beğeni görmüş olduğunu anladım filmin. Acaba bizim izlediğimiz ile, eleştirmenlerin izlediği farklı filmler miydi? Şimdi burada Get Out filmine gönderme yapmak istiyorum. Aşırı beğenmemiş olsam da, hemen hemen tüm soruları yanıtladı, ve film misyonunu kusursuza yakın bir şekilde sundu ve finalini yaptı. Peki bu IT COMES AT NIGHT ne yaptı? Bir kere yaptığı en kötü şey filmin isminden geliyor. Gece gelen neymiş? Anlamsız ve konuyla ilgisiz kabuslar mıydı? ya da siyahi genç arkadaşımızın anlamsız ve "heh bu çocukta bitiyor olay" dedirten, ancak sonunda gayet tahmin edilebilir olaylar mıydı?

 

Film kesinlikle dürüst değil. İsmiyle alakası bile yok. Kendi açımdan bir filmin konusu ve işlenişiyle ilgili atılmış en kötü başlıktı. Psikolojik gerilim olarak bakarsak evet bir süre geriyor ancak yarısından sonra anlıyorsunuz ki, gece gelen bir şey falan yok. Korkutan bir şey de kalmıyor. Ne üdüğü belirsiz bir hastalık var. Kalkıp da bunu cevaplasın demiyorum ama film başında bir takım şeylerin sözünü verir gibi yaptı, bir takım sorular sordurttu, ancak bunların bir tanesini bile cevaplamadı.

 

Benim için filmin tek sürpizi, tabi filmin çapına göre devasa (!!!) bir sürpiz, siyahi kardeşimizin hastalığı dededen kapıp küçük çocuğa bulaştırmış olabileceğiydi, ki bu da uyur gezer olmayan ufaklığın terler içinde ölü dedenin odasında bulunmuş olmasıyla çürütülebilir rahatlıkla.


---spoiler---

 

işte böyle salak bir filmdi kendisi. Başlangıçta kullandığı müthiş çekim teknikleri, filmin akışı durduğunda tüm anlamını yitirdi benim gözümde.

 

Hep benim gözümde, bence falan deyip durdum, ancak filme objektif olarak iyi de diyemeyiz gibime geliyor. Nesine diyeceğiz? Biraz psikolojim bozuldu, ürktüm, ancak filmin senaryosunun işleniş şekli ve dürüstsüzlüğünün psikolojimi bozduğu kadar değil...{bkz: It Comes At Night (2017) }

@wersolame (17 saat önce)

wersolame


açıkçası övüldüğü kadar iyi bir film olmadığını düşünüyorum , insanlar defalarca izledim falan yazmışlar ama bir kere izlemek yeter de artar bile bu filme , gereksiz uzun bile olmuş.    

  ---spoiler---

bilimkurguya bağlayacaklarını tahmn etmemiştim ,saçma geldi bana sonu falan gereksizdi.


---spoiler---


{bkz: Vanilla Sky (2001) }

@Warmageddon (17 saat önce)

Warmageddon


Bu film blues u anlatır, konuyu okumanıza gerek yok, izlemeye başladığınızda ta en başından vaat eddiği şey budur ama öyle oturup da blues şöyle çalınır böyle okunur demez. Bu bir ruh halidir, dertlerini sıkıntılarını anlatmanın en basit şeklidir, belki daha basit şekli de yoktur. Bu durumda ki insanlarla başlar, onlar da basittir, ne vaat ediyorsa onu gösterir, bu müziğin ruhundan anlamayan insan bu filmden de sıkılır, ona hitap etmez çünkü.{bkz: Black Snake Moan (2006) (Kara Yılan İnliyor) }

@ogunberat (18 saat önce)

ogunberat


Bu film insana sevgisini dillendirtir. Bitmesin istedim. 

 

Seni seviyorum Cansel Doğan !{bkz: Flipped (2010) (İlk Aşk) }

@savolina (19 saat önce)

savolina


Sinematografi ve ilk dört bölümdeki gizem kalitesi diziyi çok farklı noktalara taşıyor. Ancak, son dört bölümdeki kurgu ve olay örgüsü standart bir Türk dizisine göre çok çok yukarılarda olan başlangıç çizgisinin biraz aşağısında kalıyor. Neyse ki bu en başarılı Türk dizilerinden birini izlediğim gerçeğini değiştirmiyor. Müthiş kadronun ve harikulade oyunculuğun önünde eğildiğimi de söylemeden geçemeyeceğim.

Yoksa siz hala izlemediniz mi?!{bkz: Masum (2017) }

@merveklc (21 saat önce)

merveklc


Şehirlerarası otobüste izlenebilitesi olan türkçe dublajlı film kategorisi oluşturulmalı. EVDE DENEMEYİNİZ. :/


{bkz: Limitless (2011) (Limit Yok) }

@sercanakgul (23 saat önce)

sercanakgul


Bence çok gerçekçi, duyguları iyi yansıtan, insanın sosyal çevresinde nasıl hayatta kalacağını öğreten, etkileyici bir filmdi. Yabancı dilde Oscar almak için uygun karmaşık sosyal durumları ekrana taşıyan Danimarka filmlerinden biri. Bir diğeri için bkz. Hævnen

Son sahne için;  ---spoiler---

"Demin her şeyin geride kaldığı gösterilmişti, şimdi niye kafasından bir karış uzağa ateş edip tehdit ettiler?" sorusu aklıma takıldı. Ve aslında Lucas'ın avladıkları bir geyik kadar saf hareket ettiğini gösterdiklerini düşünüyorum. Hatırlarsanız oğlunun avcılık lisansını aldığı törende Lucas'ın Klara'ya yaklaşımı suçlamalardan öncekiyle aynı şekildeydi. Hatta o sahneyi izlerken Lucas'a "Yapma yaklaşma!" diye bağırasınız geliyor.

Lucas her zaman fazla saf kalpli hareket ederek aslında ormandaki geyikler gibi her zaman av olmaya açık hareket ediyor hayatta. Lucas'ın, oğlu Marcus'a av sırasında ıslık öttürüp geyikleri kaçırdığında söylediği, "onları ürküttün, ama mutlaka geri geleceklerdir." sözü bize Lucas'ın hayatındaki durumunu özetliyor. İnsanlar masum Lucas'ı bir kez korkutmuş olsalar da, O aynı masumiyetiyle geri gelip hayatına devam etmeye çalışacaktır. Zaten bu sahnenin hemen ardından Lucas'a tehdit ateşi edilen sahne geliyor. Bu açıdan harika bir semboldü av-geyik-masumiyet.

---spoiler---{bkz: Jagten (2012) (Onur Savaşı) }

@Sinebiyat (dün)

Sinebiyat


Bu aralar yolu ABD'ye düşecek olan varsa gittiğinde bir zahmet Michael Bay'i öldürebilir mi lütfen? Yeni Tırtformers kusmasının önüne ancak böyle geçebiliriz. İşin kötüsü üç yeni film daha geliyor anlaşılan. Derhal karantina!


{bkz: Transformers: The Last Knight (2017) (Transformers 5: Son Şövalye) }

@Shamur_musti (dün)

Shamur_musti


Yazan ve Yöneten Semra Dündar diye bir hanımefendiymiş. Şimdi kontrol ettim parmağı olduğu filmlerden sadece Aşk Nerede filmini beğenmişim. Diğerleri bunun gibi rezil.

Kesinlikle uzak durun. Lavaboyu açmak için kullanılan pompa ile insan bayıltıldığı bir filmden ne beklersiniz ki? Başroldeki bayan zaten ekranlara hiç mi hiç yakışmıyor. Bununla ikinci kez izleyip pişman olduğum filmi olmuş oldu. Diğeri de Oğlan bizim Kız bizim.

UZAK DURUN. Paul Blart Mall Cop serisini izleyin çok daha eğlenceli ve komik bulacaksınız.{bkz: Tutmayın Beni (2016) }

@sercanakgul (dün)

sercanakgul


Film, bana İran ve Türkiye'nin ne kadar birbirine benzediğini gösterdi, hem kültür hem de tartışılan sosyal konular olarak. Ayrıca Cafer Panahi'nin sesini Yılmaz Erdoğan'ın sesine benzettim.{bkz: Taxi (2015) (Taksi Tahran) }

@zett (dün)

zett


Miyazaki Usta'nın yeri her zaman ayrıdır. Ama Makoto Shinkai filmlerinin büyüleyiciği ile gönlümdeki Satoshi Kon tahtını bile zorluyor. Film kesinlikle sinemada izlenmeli, çizimleri harika.{bkz: Kimi No Na Wa. (2016) (Senin Adın) }

@zett (dün)

zett


Ülkenin durumu içler acısı şurada bile birilerine sallamaya çalışan tipler görmeye başladık. sinema başka bir şey kardeşim gidip ötede goygoy yapın. filme gelecek olursak tabii ki kitabının etkileyiciliği yanında olmamış. ama zaten korku için holivud pek de doğru bir adres değil. yine de izlenebilir.{bkz: It (2017) (O) }

@okan9 (dün)

okan9


Gereksiz uzun. Harcanmış bir kurgu. Başroldeki kadın rollerinin hakkini vermis ama kurtaramamis.imdb puanini hakeden bir film.


{bkz: Seven Sisters (2017) (Yedinci Hayat) }

@okan9 (dün)

okan9


Basit ve sıkıcı, uzgunum eksici entel kardeslerim.


{bkz: It (2017) (O) }

@okan9 (dün)

okan9


Basit ve sıkıcı, uzgunum eksici entel kardeslerim.


{bkz: It (2017) (O) }