Filim Adamı


Konu: Neo-noir Çrş, 31 Eki 2012, 22:52 (5 yıl önce başlatıldı)

Neo-noir ile ilgili filmleri paylaşabilir ve eklenmiş filmlere artı veya eksi puanlar verebilirsin.
Böylece en ilgili filmi ilk sıralara taşıyabilirsin.
Bir sonraki konuyu sen belirle | Tüm konular

ipucu: türkçe adı, orijinal adı, beynelmilel adı, filimadami.com film id'si
veya imdb.com id'si ile arama yapabilirsin.

"neo-noir" konusu ile ilgili tartışma platformu..

dikkat yorumlar spoiler içeriyor olabilir.
yeni gelen yorumları takip edebilmek için "haberdar ol"a tıklayınız.

omer
omer: aa neo-noir diye tag yapılmış, oley izlemediğim bir film bulurum belki diye girip öf bir sürü varmış bakiim, aa hepsini izlemişim diye bitirmem. pamuk eller klavyeye bilmediğimiz filmler etiketleyin lütfen. :)
5 yıl önce

bestreaction
bestreaction: Neo-noir

Neo-noir (Yunancada neo, yeni; ve Fransızcada noir, kara) belirgin bir biçimde kara film unsurlarından faydalanan ama 1940'ların ve 1950'lerin kara-filmlerinde bulunmayan, yenilenmiş konuları, içeriği, görsel efektleri veya medyayı içinde barından, genellikle modern sinemada karşımıza çıkan bir tür.


Tarihi

Film-noir terimi ilk defa eleştirmen Nino Frank tarafından ortaya atılmıştır, fakat başta yapımcılar, eleştirmenler veya izleyiciler tarafından nadiren kullanılmıştır. Kara-filmlerin klasik dönemi 1940'ların başı ile 1950'lerin sonları arasında tarihlenir. Tipik Amerikan suç draması veya psikolojik gerilimleri ile kara film çok sayıda ortak konu ve tema içerirler. Aynı zamanda kendine özgü görsel unsurlar barındırırlar. Karakterler genellikle zorlu bir durumla karşı karşıya kalmış, seçimler yapmak zorunda olan anti-kahramanlardır. Görsel unsurlar low-key lighting tekniği, ışık ve gölgenin ustaca kullanımı ve alışılmışın dışında kamera açılarıdır.

1960'ların başından bu yana, klasik kara-film türünde önemli filmler yapılmasına rağmen, yine de diğer türler üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu filmler genelde kara-filmi andıran tema ve görsel unsurları içerirler. Hem klasik, hem de neo-noir filmler sıklıkla bağımsız filmler olarak karşımıza çıkarlar.

Kaynak: vikipedi.
5 yıl önce