Filim Adamı


Film Fecir » Kış Uykusu Üzerine

Kış Uykusu Üzerine

yazar: @dogukane
kis-uykusu (2014)

"Kış Uykusu" neden izlenmeli?  

Evet bu bir sanat filmi,evet ağır tempolu,peki neden bu filme avrupalı sinemacılar tarafından 2014'ün en iyi filmi denildi?En prestijli sinema ödülünü (evet oscardan da prestijli) "altın palmiye"'yi kazandı?

Bence şu nedenlerle...:      

      Nuri bilge'nin en iyi yaptığı şey toplumumuzun sakat olan,çürümeye yüz tutmuş ahlaki değerlerini sinema yoluyla ortaya koyması.Bu film,kendini "aydın" zanneden bir adamın aslında toplumdan ne kadar koptuğunu anlatır.Sadece toplumdan olsa iyi,o kadar kibirlidir ki karısını ve kardeşini bile kendinden uzaklaştırıp,kimsenin anlamadığı,okumadığı köşe yazıları yazıp,tuzu kuru bir şekilde ama aynı zamanda çok mutsuz bir şekilde yaşayıp giden bir adam düşünün.

      Memlekette böyle adam çok var.Bunlar yüzünden bu ülkede sanat,edebiyat hep itelenen,belli bir zümreye ait bir uğraş olarak kaldı.Aslında günümüzün en önemli sorunlarından biri.Atatürk'ün " Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir." sözündeki bu damarları maalesef bu insanlar koparıp atmıştır.İşte bu filmde bu anlatılır.      

     İzlenirlik açısından da şunları söyleyeyim.Çok sanat filmi izleyen,seven bir adam değilim.Ama bu filme başlayıp biraz atmosferine ısınınca 3.5 saat nasıl geçti anlamayacaksınız.      

     Haluk bilginer,demet akbağ,nejat işler...filmin su gibi akmasında çok etkili.sanki sizin evinize çay içmeye gelmişler de,yanınızda film çekiliyor gibi hissediyorsunuz.       40 yılda bir "aç da güzel bir film izleyelim" diyenlere göre değil belki de.Ama 40 yılda bir bizim memleketin gerçek bir aydınını,sanatçısını izlemek de çok olmasa gerek. 

oluşturulma tarihi: 2015-04-25 16:39:15 (2 yıl önce)
güncelleme tarihi: 2015-04-28 23:51:34 (2 yıl önce)
okunma sayısı: 5, beğenilme sayısı: 2

yapışkan kelimeler: kış uykusu

Yorumlar

inan-tarz
inan tarz
Bu film sanat filmiyse bütün dünya bitmiş kıyamet gelmiş demektir...Sanattan kasıt nedir? Bir odada iki kisinin bir buçuk saat birbirine felsefe yapmasina sanat diyorsaniz ya da diyorlar sa ben bu film de torpil var derim...Ustelik avrupanin bile karıştığı bir torpil.Ne demek istediğimi anlayanlar olacak mutlaka....O kadar çok film izleyen birisi olarak 3.5 saatimi boşa gecirmenin ve zamanimin çalındığıni düşünerek bu filmi cekenlere hakkimi helal etmiyirum...Hayatimda izlediğim en Saçma en usandiran ve en berbat film olarak hatirlayacagim bu filmi....Harbi bir kış uykusu....Bizi çok guzel uyuttu....yazık
2 yıl önce
geppetto
geppetto
Üstte yorum yapan arkadaşın başucu listesinde, mandıra filozofu ve selam filmleri var.
2 yıl önce
inan-tarz
inan tarz
Geppetto benim BAŞ ucumla neden bu kadar alakalisin aceba :D entresan
2 yıl önce
Sinemask
Sinemask
çünkü çok gereksiz salakça filmler var ve kış uykusu gibi bir film hakkında aptalca bir yorum yapmışsın. baş ucunla ilgilenen yok yani. izlediğin filmlere baktığımızda böyle bir yorum yapmanı gayet normal karşılıyorum( hem 1. hem 3. yorumun)sen recebi de seviyosundur şimdi. evet ben geppettonun avukatıyım bu arada söylendiğini duyuyorum.
2 yıl önce
inan-tarz
inan tarz
Benim yaptığım yorum beni bağlar. Aptalca olsada beni bağlar, Süper olsada beni bağlar. Sen benim yorumuma aptalca diyecek kadar samimi olduk mu seninle.Birde ismini sinemask yapmış. Birak milletin yalakaligini yapacagina da insanlara ve yorumlarina saygi duy.geppeto ismiyle yorum yapamadin sonra diger hesabinla gelip kimi kandiracagini saniyorsun embesil-i subyan.Yazik ki senin gibi kendini otorite goren insanciklara bi nebzede olsa cevap verdiğim için.Gepetto musun sinemask misin bilmiorum her kimsen benimle uğraşma tadini kacirma , daha ağır konusturma
2 yıl önce
Sinemask
Sinemask
konuşursun o tiynettesin
2 yıl önce
geppetto
geppetto
sinemask bu tarz insanlarla muatap olmak vakit kaybı. ifşa et ve geç derim o kadar.
2 yıl önce
mucahit
mucahit
Inan tarz demek istedikleri senin filmden anlamadigin biraz birseyleri anlamak icin beynini yorma gereksinimi duymadigindir saygilar..
yaklaşık bir yıl önce

Olan Biten

  1. karindesenjack, "God on Trial ve Kötülük Probl..." adlı yazıya yorum yaptı. 2 ay önce
  2. Asim Mauser, "Ölümsüz Kadın..." adlı yazıya yorum yaptı. 2 ay önce
  3. Kahramanj, "Ölümsüz Kadın..." adlı yazıya yorum yaptı. 3 ay önce
  4. stupidflanders, "God on Trial ve Kötülük Probl..." adlı yazıya yorum yaptı. 4 ay önce
  5. zett, "Ey, sinema üzerine yorum yapan ..." adlı yazıya yorum yaptı. 11 ay önce
  6. Rahilaa, "'Sybil' Gerçek Bir Hayattan Uya..." adlı yazıya yorum yaptı. yaklaşık bir yıl önce
  7. fthgzl79, "Kontrolü Kaybetme Zevki Üzerin..." adlı yazıya yorum yaptı. yaklaşık bir yıl önce
  8. fthgzl79, "Ey, sinema üzerine yorum yapan ..." adlı yazıya yorum yaptı. yaklaşık bir yıl önce
  9. Coreality, "Bir İç Hesaplaşma Olarak 'Dog..." adlı yazıya yorum yaptı. yaklaşık bir yıl önce
  10. gokturk_d, "Dekalog 1..." adlı yazıya yorum yaptı. yaklaşık bir yıl önce