Filim Adamı


Film Fecir » Hep Bir Düşman Ararız

Hep Bir Düşman Ararız

yazar: @Musarts
tepenin-ardi (2012)

Hep bir düşman ararız. Emin Alper’in ilk filmi Tepenin Ardı bize ilk bu cümleyi hatırlatıyor. Kısaca özetleyecek olursak Faik Orman İşletmesi’nden emeklidir. Emekliliğinde yaşadığı kasabaya yerleşip babasından kalan araziyi işler. Araziye bakması için Yörük Mehmet ve ailesi ile anlaşır. Küçük çapta keçi sürüsü beslerler. Ağustos ayında Faik’in oğlu Nusret, iki çocuğu Zafer ile Caner’i alıp birkaç günlük tatil için yaylaya Faik’i ziyarete gelir. Oğlu ve torunları geldiğinde Faik tepenin ardındaki Yörüklerle kavgaya tutuşur.

Peki, kimdir bu Yörükler ve neden her kötü şeyin nedeni onlarda aranır. İşte paranoyaklaşan Faik kendini o kadar çok bu düşünceye inandırır ki dönüp kendi içine bakamaz hale gelir. Tepenin ardı bize empati yoksunluğumuzu düşman yaratma hünerimizi gösterir.

Bir yerlerde sorunlar ve yanlışlar her zaman başkalarının yani kendince kötü kabul edilenlerin üzerine atılır. Bu ötekileştirilmişlerin kaderi gibidir. Filmde bir tepe vardır ve hane içerisinde ne yaşanırsa yaşansın müsebbibi o tepenin ardında ki Yörükler olarak gösterilir. Hâlbuki biz filmde Yörüklere dair bir sahne dahi görmeyiz.  Filmde Yörükler Faik ve ailesi için baş belası sorunların kökeni ve bu toprakları terk etmesi gereken bir topluluk olarak algılanıyor.

Herkesin olumsuz bir şey başına geldiğinde kesin o yâda onlar yapmıştır diye yaftaladığı birileri yok mu sizce de. Ayrıştırmak öz eleştiri yapmadan günahı başkasında aramak dönüp kendine bakmamak beklide insanoğlunun en kirli tarafı…

Emin Alper bize duygudaşlık kurmanı ne kadar etkili ve hayat kurtaran bir kavram olduğunu bu filmle bir kez daha tokat gibi yüzümüze vuruyor. Her otorite başkasına göre Yörük olabilir. Film bize içimizde ki İrlandalıyı aramayı bırakmalıyız mesajını veriyor gibi. Tepenin ardındakiler kendi iç hesaplaşmalarını görmeyen ev ahalisinin hatalarını yüklediği bir olgu gibi önümüze seriliyor.

İlk filminde insan ve toplumun en çetrefilli sorunu olan “ötekileştirme kavramını” basit sade ve bir o kadarda etkili ele alan Emin Alper son sahnede ise hatayı başkasına yüklemenin sonu savaşa sebep olur der gibi.

 

oluşturulma tarihi: 2017-06-01 12:19:47 (9 ay önce)
güncelleme tarihi: 2017-06-09 16:17:46 (9 ay önce)
okunma sayısı: 6, beğenilme sayısı: 6

yapışkan kelimeler: tepenin ardı, düşman,ötekileştirme

Yorumlar


Olan Biten

  1. likegalway, "Sen Nasıl Bir Adamsın Al Pacin..." adlı yazıya yorum yaptı. dün
  2. DeNihisZionLevi, "Sen Nasıl Bir Adamsın Al Pacin..." adlı yazıya yorum yaptı. 11 gün önce
  3. tambenlik, "Dark 1. Sezon İncelemesi..." adlı yazıya yorum yaptı. yaklaşık bir ay önce
  4. DarkPassenger, "Dark 1. Sezon İncelemesi..." adlı yazıya yorum yaptı. yaklaşık bir ay önce
  5. karindesenjack, "God on Trial ve Kötülük Probl..." adlı yazıya yorum yaptı. 4 ay önce
  6. Asim Mauser, "Ölümsüz Kadın..." adlı yazıya yorum yaptı. 4 ay önce
  7. Kahramanj, "Ölümsüz Kadın..." adlı yazıya yorum yaptı. 5 ay önce
  8. stupidflanders, "God on Trial ve Kötülük Probl..." adlı yazıya yorum yaptı. 6 ay önce
  9. zett, "Ey, sinema üzerine yorum yapan ..." adlı yazıya yorum yaptı. yaklaşık bir yıl önce
  10. Rahilaa, "'Sybil' Gerçek Bir Hayattan Uya..." adlı yazıya yorum yaptı. yaklaşık bir yıl önce