Filim Adamı


Film Fecir » Dekalog 1

Dekalog 1

yazar: @faalyaco
dekalog (1989)

Ölü bir köpek gördükten sonra hayatı sorgulamaya başlayan bir çocuk artık fizik problemi çözmek istemez çünkü hayatın anlamını kavramakla daha çok ilgilenmektedir. Statü sahibi, adının önünde koca koca sıfatlar taşıyan babasının anlattıklarına göre ölüm; artık kalbin kan pompalamamasıdır ve ruh denen, zayıf insanların hayatı güzelleştirmek için uydurdukları birşeydir. Hayat sadece bizden sonrakilerin yaşamını kolaylaştırmak için çabalamaktan ibarettir. Geriye kalansa anılardır ve anılardır önemli olan.

 

Üniversitedeki kürsüsünden kitlelere seslenen bu baba herşeyi kontrol edebileceğine inanır. En korkuncudur ki insanın kendini kandırıp bunun farkında olmaması. Gölün buz tutmuş yüzeyinde patenle kaymak isteyen oğlunun isteğine cevap vermek için meteorolojiden son üç günün rakamlarını alır, bu rakamlarla kafi miktarda hesap kitap çizdirip bir de buzun kalınlığını ölçtükten sonra herşey kontrol altındadır. Çünkü o çok güçlü, çok çok güçlü bir profesördür. Onun kırılmaz dediği buz kırılmaz.

 

Rakamlarla oynadığı birgün şişesi kırıldığı için dökülen mürekkebin içine saldığı kötü birşeyler olacak korkusu, onun bir yaratıcı olmadan meydana gelmenin mümkün olmadığını içten içe kabul ettiğini ama ünvanında taşıdığı pozitif bilim mefhumunun bunu kendine itiraf etmesini engellediğini gösterir. Ağzından dökülmeyen cümleleri bakışlarından okuyabilirsiniz. Bakışları ‘’evet ben inanmak istiyorum, sebepler vardır, varlığı meydana getiren sebepler vardır, bunları sebep kılan vardır’’ der. Ve buzlar vardır siz ne yaparsanız yapın kırılan buzlar.

 

Dostlar ben filmden hisseme düşeni aldım. Herşeyi kontrol altına almaya çalışan insan, çok önemli bir noktayı atladığından antidepresan üreticilerini zengin ediyor. Halbuki Pawek’in, filmdeki çocuğumuzun yani, halası ne demişti? ‘’inanıyorsan, inanmak çok basit’’. İnanıyorsak bu mükemmeliyetçilik deliliğimizi bir kenara bırakalım.Duvarımıza yazıp asalım, asayım ‘’Herşeyi kontrol altına alamazsın merve’’. Bu arada evet buz kırıldı, Pawek öldü, hani babasının daha kahvaltıda, ölümü sorduğunda ‘’Bunları konuşmak için çok küçüksün’’ dediği Pawek.

 

oluşturulma tarihi: 2012-03-31 17:03:59 (6 yıl önce)
güncelleme tarihi: 2012-04-12 02:29:53 (6 yıl önce)
okunma sayısı: 13, beğenilme sayısı: 8

yapışkan kelimeler: Dekalog 1, Pawek, The Decalogue Part I, Krzysztof Kieślowski,

Yorumlar

skubrick
skubrick
Merhaba,
Dekalog serisi polonya toplumunda, yani aslında post-sovyet(sscb sonrası) toplumlarda dini yaymak için çekilmiş bir dizidir. Rasyonel düşünceyi sorgular. Post-sovyet toplumlardaki inançsızlığa karşı sipariş üzerine çekilmiş bir seridir. Ama kieslowsky'nin becerisi diziyi sadece bir propaganda dizisi olmaktan çıkarmış. Diziyi bu mantıkla izlerseniz daha fazla verim alırsınız. Örneğin her bölümde kritik kararın alındığı sahne de aynı adam farklı bir şekilde sahne de gözükür. "Tanrı aramızda" mesajı vermek ister.
5 yıl önce
Pinhan
Pinhan
Dekalog serisinin dini yaymak misyonuyla sipariş üzerine çekilmiş bir yapım olarak lanse edilmesi bana inandırıcı gelmiyor ve rahatsız etti.Kaldi ki kieslowski'nin 'nesnel' olarak ortaya koyduğu insan, inanç ve yaşam sorgulamsına taban tabana zıtlık olşturan bi yaklaşım bu.
5 yıl önce
zett
zett
Misyonerlik yapmak şöyle dursun hayatta o 10 cümleye sığamayacak şeylerin olduğunu, hayatın ve insanın sınırlı cümlelerle özetlenemeyecek kadar karmaşık olduğunu anlatıyor.
5 yıl önce
faalyaco
faalyaco
yönetmeni tanımam, ne amaçla çektiğinden asla emin olamayız çünkü o biz değiliz. herkes filmden nasibini alır çünkü dünyada işler böyle yürür.üç farklı görüşün olması da bunu gösteriyo.velhasılı güzel bi filim.
5 yıl önce
zverkov
zverkov
Filmde babanın Tanrı'ya inanmak istediği halde üniversitedeki konumu ve bilime olan inancı nedeniyle bunu kendine itiraf edemediği zorlama bir yorum. Filmin senaryosunda, yakınlarda bir fabrikanın gece göle sıcak su saldığı, bu nedenle göldeki buz tabakasının inceldiği belirtiliyor. Yani göldeki buzun kırılması Tanrısal ve açıklanamaz bir şekilde değil, yine insan kaynaklı bir müdahale ile gerçekleşiyor. Filmin sonunda babanın kilisede Meryem resminin karşısında ağlaması, Tanrı'ya olan inancın itirafı değil ona karşı bir isyan olarak okunabilir bana kalırsa. Dekalog serisinin dini yaymak gibi bir gaye gütmesinden ziyade, farkında olmadığımız tesadüflerin hayatımızın akışını nasıl değiştirdiğini anlatmak istediğini düşünüyorum. Kieślowski'nin Przypadek (Kör Talih) filmi yönetmenin hayata bakışını en net anlatan filmlerinden biri bu anlamda.
yaklaşık bir yıl önce
gokturk_d
gokturk_d
!0 emirden ilki, "Karşımda başka ilahların olmayacak"
Filmdeki Pavek'in babası başka bir ilah edinmiş bir karakter olarak kodlanmış; "Akıl". Her anında bu durum yansıtılmış. En aklımda kalan Pavek ile ilgili haber alamaya çalışırken onun bir arkadaşının oturduğu binaya telaşla dalması ve merdivene yönelmesi ama sonra durup bi kaç saniye düşündükten sonra dönüp asansöre binmesidir. Çünkü asansöre binmek daha mantıklıdır. O telaşı içinde dahi bu durumu göz ardı etmez.Filmin sonundaki sahnedeyse elbette isyan etmektedir. Varlığını kabul etmeme şansı yoktur çünkü buz kalınlığı ile ilgili yaptığı hesaplama ortadadır. Zaten varlığına inanmadığı bir şeye isyan edemeyecek kadar rasyoneldir. Bir diğer unutamadığım da mumun damlasıyla ağlatılan meryemdir. Velhasıl tüm dekalog serisinin benim için en nadide parçasıdır.
yaklaşık bir yıl önce

Olan Biten

  1. likegalway, "Sen Nasıl Bir Adamsın Al Pacin..." adlı yazıya yorum yaptı. yaklaşık bir ay önce
  2. DeNihisZionLevi, "Sen Nasıl Bir Adamsın Al Pacin..." adlı yazıya yorum yaptı. yaklaşık bir ay önce
  3. tambenlik, "Dark 1. Sezon İncelemesi..." adlı yazıya yorum yaptı. 2 ay önce
  4. DarkPassenger, "Dark 1. Sezon İncelemesi..." adlı yazıya yorum yaptı. 2 ay önce
  5. karindesenjack, "God on Trial ve Kötülük Probl..." adlı yazıya yorum yaptı. 5 ay önce
  6. Asim Mauser, "Ölümsüz Kadın..." adlı yazıya yorum yaptı. 5 ay önce
  7. Kahramanj, "Ölümsüz Kadın..." adlı yazıya yorum yaptı. 6 ay önce
  8. stupidflanders, "God on Trial ve Kötülük Probl..." adlı yazıya yorum yaptı. 7 ay önce
  9. zett, "Ey, sinema üzerine yorum yapan ..." adlı yazıya yorum yaptı. yaklaşık bir yıl önce
  10. Rahilaa, "'Sybil' Gerçek Bir Hayattan Uya..." adlı yazıya yorum yaptı. yaklaşık bir yıl önce