Filim Adamı


Film Fecir » "Anayurt Oteli" Güzellemesi.

"Anayurt Oteli" Güzellemesi.

yazar: @kavunici
anayurt-oteli (1987)

Bu filmi izledikten yada kitabı okuduktan sonra belkide en çok Yusuf Atılgan’ın ömründe sadece 2 roman yazabilmiş olmasına üzülüyorsunuz.  Heleki  son romanı  “canistan” ı ise bitiremeden öldüğünü duyduğunuzda üzüntünüz katbekat artıyor.  Yazsaydı kimbilir ne harikulade bir kitap olurdu. Belki filmi çekilirdi, ne kadar müthiş olurdu kimbilir. Acaba hangi oyuncu oynardı. Yalnızlık, yabancılaşma… ne çok yakışırdı bunlar bir kitaba, bir filmine.  Heleki  Yusuf Atılgan anlatıyorsa eğer. .

 

Sonrasında defalarca okunan “Aylak Adam”, “Anayurt Oteli” ve yazdığı birkaç şiiri ve yazdığı birkaç hikaye.  Zaman zaman Yusuf Atılganı yad ederek. Onun kadar iyi yazarların yetişebilmesini dilerken bulursunuz kendinizi.

 

“Anayurt Oteli”ni izlemem böyle anlardan birine denk geldi.  Tek fark “Anayurt Oteli” ni izledikten sonra kitabını okumuş olmam maalesef.

 

Filmi izledikten sonra çoğu kez izlememiş olmayı diledim.

 

alt

Bir çok kişide olduğu gibi tabiiki bende her zaman kitap uyarlamalarını izlemeden önce okunması gerektiği taraftarıyım. Yazım dili her zaman daha etkili ve daha iyi anlatıcıdır. Kimine göre film daha iyi anlatabilme özelliğine sahip gibi görünsede ben her zaman tam tersini düşündüm.  Algısal farklılıklardan kaynaklı olsa gerek.

 

Her neyse,

 

“Anayurt Oteli”ni izlemem türk sinemacılığının gidişhatı açısından bu gününü  fazlasıyla yermeme sebebiyet vermiş olsada eskiye yönelik fazlasıyla açlık ve merak duygusu uyandırdı içimde.  Ardından bir sürü film buldum, izledim.  Şimdiye kadar bunları bulamamış yada farkedememiş olduğum için bir yandan hayıflanıp diğer yandan inanılmaz bi haz duygusu yaşadım. 

 

80 öncesi türk romancılığının ne denli lezzetli olduğunu yeni yeni idrak edip, tadını yeni yeni alabiliyorum.  

 

Yine kısmen 80 öncesi ve kısmende 90 lı yıllara denk gelen bu romanları filmleştirme süreci var ve bu filmleri izlerkende aldığınız zevk okurken aldığınızdan tamamen farklı bi zevk olsada onunla kıyaslanacak ölçüde bi zevk olduğuna eminim.  

 

O zevki en fazla alacağınız film ise Ömer Kavur,un  çektiği “Anayurt Oteli” dir. 

 

Birazda kendime kızarak söylüyorum ama bu filmi izlemeden önce “Macit Koper” in oyunculuğuna dair hiçbir fikre sahip değildim, hatta Macit Koper adını okuduğumda “acaba kimdi” diye biraz düşündüğümüde itiraf etmeliyim.

 

Fakat film bittiğinde türk sinemasındaki en iyi erkek oyuncu sıralamasında en üst sıralarda bulunması gerektiğini düşündüğüm bir oyuncu olduğuna karar verdim.

 

Filmin ana kahramanı “Zebercet” karakterini Macit Koperden daha iyi kimse canlandıramazdı herhalde. Zabercet demek Macit Koper demektir artık benim için.

 

Belkide bu kadar iyi bir oyuncu seçimi yüzünden “Anayurt Oteli” bir sinema filmi olarak hüsrana uğratmıyor insanı.

 

Velhasıl kelam, bir solukta izlediğim “Anayurt Oteli” insanda çok farklı sorgulama duyguları uyandırıyor. Her film insanı sorgulatmaz, yada her film insanda anlama çabası ortaya çıkarmaz. Bu film ise fazlasıyla ortaya çıkarıyor bu duygularınızı.

 

Zebercet’in en donuk haliyle “Benim adım Zebercet” demesiyle başlar film.  Tıpkı filmin sonunda aynı tepkisizlikle adını söylerkenki gibi. 

 

Bu başlangıç izleyiciye Zebercet ile ilgili bir sürü ipucu vererek başlıyor filme.

 

Zebercet’in iç dünyasının karartıcılığını, gelgitlerini, psikolojik bozukluklarını .. hepsinin anlatımı son derece etkileyici.   ( görüntü yönetmeni Orhan Oğuz’un başarısını olsa gerek)

 

Filmin sonu tam olarak netleştirilemesenizde, intihar etmeden önce tavan arasında foroğrafa baktığında bi çoğuna göre ankara treniyle gelen kadının aslında annesini temsil ettiğini düşünebiliriz.

 

Aslında Zebercet’in hayatını düşündüğümüzde onun tüm bu sorunlarının kaynağının ailesinde başladığını düşünmekte mümkün. 

 

Zebercetin otelde yaşadığı oda kendi hayatını, bilincini yansıtırken. Gelen kadının kaldığı oda ise Zebercet’in bilinçaltı, takıntılarını, özlemlerini, yarımlığını sakladığı yerdir. Zamanla birbirine girer hepsi, bilinciyle bilinçaltı arasında gidip gelmekten yorulan bi insandır, fikrine eylemine sızan hareketsizlik duygusu, altüst olmuş gerçeklik,  hayatının rutinine vurulmuş bir balta gibidir tüm bunlar.  Ve tabiiki hiçbir zaman gerçekten sahip olamadığı bir kimliği reddedemeyecek olmanın yarattığı boşluktur esasında Zebercet’i intihara sürükleyen.

 

Filmde sonradan bir daha izlediğinizde aslında rastlantısal olmayan bir çok tarihe rastlamakta mümkün, bunları anlanlandırmaya çalışmakta ayrı bir zevkli. Kısmen asker okuluna gitmesine ve ideolojik görüşüyle alakalı olduğunu düşünüyorum.

 

Filmin belkide en çok akılda kalan sahnesidir son sahne.  Ve son olarak söylenenler:

 

“tam o sırada dışarıdan birkaç arabanın korna seslerini duydu; başka araçlar da katıldılar buna; kornalar, tren düdükleri, fabrika düdükleri arasız, kesintisiz ötmeye başladılar. neydi bu? kulakları mı uğulduyordu? yoksa dışarının, başkalarının bir çağrısı mıydı? yüzünü buruşturdu. sağdı daha, her şey elindeydi. ipi boynundan çıkarabilir, bir süre daha bekleyebilir, kaçabilir, karakola gidebilir, konağı yakabilirdi. dayanılacak gibi değildi bu özgürlük.”

 

Uzun lafın kısası,

“Anayurt Oteli” Ömer Kavur sinemasının başyapıtı desek abartı olmaz. Ve tabiiki Yusuf Atılgan edebiyatınında.

 “Zebercet” adını hiçbir zaman unutmayacaksınız.

 

 

Not: Filmin çekimleri Aydında yapılmış ve o otel nazillide hala bulunmaktaymış. Bunu bilmenizde fayda var çünkü filmi izledikten sonra yaptığınız araştırmalar sonucu bu bilgilere ulaşacak ve oraları gidip görme isteğiyle yanıp tutuşacaksınız. Biliyorum.

 

Not2: Tek üzüldüğüm taraf ise filmde bir çok sahnenin kesilmiş olması. Orijinal halini bulup izleyebilirseniz bir çok şeyi daha iyi anlamlandırabilirsiniz.

 

Not3: “Aylak Adam” ın hala filmi çekilmedi, evet bende bunu çekecek bir yönetmenin ortaya çıkmasını sabırsızlıkla bekliyorum.

 

Sevgilerimle.

oluşturulma tarihi: 2011-08-15 15:55:38 (6 yıl önce)
güncelleme tarihi: 2011-08-17 00:15:05 (6 yıl önce)
okunma sayısı: 69, beğenilme sayısı: 60

yapışkan kelimeler: anayurt, otel, yusuf atılgan, zebercet

Yorumlar

zerkalo
zerkalo
yazın tam bir güzelleme olmuş gerçekten.. çok severek okudum. yusuf atılganı çok severim. ilk aylk adam kitabını okumuştum, sonrada koşa koşa gidip anayurt otelini almıştım. bir çırpıda okuyup bitirdim sonrada neden o kadr hızlı okuduğum için üzüldüm. bitmesini istemeyeceğim bir kitaptı. fakat kitap uyarlamaları genelde vasat olsada bu film harika gerçekten. kitapların yeri her daim ayrıdır elbette ama filminde yeri çok ayrı. ömer kavur elleri öpülesi bir adam. :)
ve dediğim gibi macit koper. o nasıl güzel bir oyunculuktur. günlerce aklımdan gitmedi yüzü. zebercet adı.

tekrar aklıma geldi film yazını okuyunca.
çok başarılı bir yazı olmuş.

aylak adamın çekilmesini bende beklemekteyim. :)

6 yıl önce
benkendimveben
benkendimveben
aylak adamı çekse çekse zeki demirkubuz ve nuri bilge ceylan ikilisi beraber çeker.. nuri nin harika görüntülerine zeki demirkubuz un harika diyalogları eklenirse çok çok harika bir iş çıkar ortaya...
5 yıl önce
benjamin
benjamin
yazınızı çok beğendik. değeri bilinmemiş bu -belki de türk sinemasında çekilmiş en iyi- filmi oldukça iyi tanıtmışsınız. teşekkür ederiz.
5 yıl önce
Rashomon
Rashomon
Güzel bir yazı olmuş.Anayurt oteli filmini izlediğimde sanki bir David lynch filmi izliyormuşum gibi gelmiştir.Karanlık hikayesi ve ben zebercet değişi aklıma kayıp otoban filminde ki dick laurent öldü repliğini anımsatır.
4 yıl önce
kafamdakibaliklayasiyorum
kafamdakibaliklayasiyorum
Kitabı okuduktan sonra filme yabancılık çekmiyorsunuz.Hakikaten oyuncu seçimi çok yerinde olmuş. Macit Koper'in yanı sıra Serra Yılmaz da takdire şayan
4 yıl önce

Olan Biten

  1. karindesenjack, "God on Trial ve Kötülük Probl..." adlı yazıya yorum yaptı. 2 ay önce
  2. Asim Mauser, "Ölümsüz Kadın..." adlı yazıya yorum yaptı. 2 ay önce
  3. Kahramanj, "Ölümsüz Kadın..." adlı yazıya yorum yaptı. 3 ay önce
  4. stupidflanders, "God on Trial ve Kötülük Probl..." adlı yazıya yorum yaptı. 4 ay önce
  5. zett, "Ey, sinema üzerine yorum yapan ..." adlı yazıya yorum yaptı. 11 ay önce
  6. Rahilaa, "'Sybil' Gerçek Bir Hayattan Uya..." adlı yazıya yorum yaptı. yaklaşık bir yıl önce
  7. fthgzl79, "Kontrolü Kaybetme Zevki Üzerin..." adlı yazıya yorum yaptı. yaklaşık bir yıl önce
  8. fthgzl79, "Ey, sinema üzerine yorum yapan ..." adlı yazıya yorum yaptı. yaklaşık bir yıl önce
  9. Coreality, "Bir İç Hesaplaşma Olarak 'Dog..." adlı yazıya yorum yaptı. yaklaşık bir yıl önce
  10. gokturk_d, "Dekalog 1..." adlı yazıya yorum yaptı. yaklaşık bir yıl önce