Filim Adamı-> bir mevzu çıkar! -> mesaj kutusu -> cafer panahi
"cafer panahi" başlığına cevaben...
ediylenbudu
ediylenbudu
bazı günler ben oturup da altı için bir sarkı söylerim, altı

Yeni Sinema Hareketi’nden İran’a Tepki

İranlı yönetmenler Jafar Panahi ve Muhammed Resulov’a altışar yıl hapis cezası ve film çekmeme cezası verilmesine tepkiler büyüyor. İran’da şubat ayında düzenlenecek olan Uluslararası Fecr Film Festivaline davet edilen Tayfun Pirselimoğlu ve Pelin Esmer, yönetmenlere verilen cezaları protesto etmek amacıyla filmlerini geri çekmişler. Yeni Sinema Hareketi de Pirselimoğlu ve Esmer’in bu tavırlarını desteklediklerini açıkladı. Ayrıca, Yeni Sinema Hareketi bu sene yapacakları tüm filmleri İranlı yönetmenlere adayacaklarını ve İran’daki yönetmenlere özgürlük çağrısı yapmaya devam edeceklerini açıkladılar: “Totaliter rejimlerin gözden kaçırmaya çalıştıkları her türlü hakikati göstermek için var gücümüzle çabalayacağız. Çektiğimiz her kareye baskı gören İranlı yönetmenlerin gözleriyle bakıyoruz.”

http://www.bakiniz.com/yeni-sinema-hareketinden-irana-tepki/Sa, 25 Oca 2011, 15:22 (7 yıl önce)
ediylenbudu
ediylenbudu
bazı günler ben oturup da altı için bir sarkı söylerim, altı

Bu başlığı aslında "yönetmenler" bölümüne açmak uygun düşerdi ama başına gelenler yönetmen olması dışına çıktığı için buralara geldi.

 

Bu amcanın filmlerini izleyen var mıdır bilmem, izlemeyenler için pek bir şey ifade etmeyebilir vereceğim bilgiker, yine de 7. sanat sinemaya vurulan kelepçeyle ilgilenenlerin ilgisini çekecektir. Üstelik susturulan yalnızca Pahani değil, ve öyle görünüyor devamı da gelecektir bu cezaların.

 

Olay şu: Panahi, geçtiğimiz günlerde 6 yıl hapis ve 20 yıl yönetmenlik-yapımcılık yapmama, yazı yazmama, ülke (İran) dışına çıkmama... cezalarına mevcut rejim tarafından uygun görülüyor gerekçe ise "yeşil muhalefet" i destekliyor olması kısacası rejim karşıtı olması.

 

Şimdi sorarım size bu nasıl bir rejimdir...

 

Sanal ortamda bir imza kampanyası başlatılmış, maalesef Türkçe ye çeviremiyorum, yorum katiyorum ister istemez :)

 

Kısaca: aldığı cezanın içeriğinden, gerekçesinden, manasızlığından,  bir başka yönetmen Mohammad Rassoulov'un da aldığı cezadan yakınan bir metin, bir de Panahi'nin filmlerinden ödüllerinden bahsediyor biraz. Çok sivri dilli bir metin değil, görünen neyse onu anlatıyor ve sorguluyor. 

 

http://www.ipetitions.com/petition/solidarite-jafar-panahi/#sign_petition

 Çrş, 5 Oca 2011, 15:41 (7 yıl önce)
güncellendi: 7 yıl önce (2011-01-05 15:44:29)yaz, çiz..

Yüz ifadeleri: " o:) ", " :3 ", " o.O ", " :'( ", " 3:) ", " :( ", " :O ", " 8) ", " :D ", " >:( ", " <3 ", " ^_^ ", " :* ", " :v ", " :) ", " -_- ", " 8| ", " :p "," :/ ", " >:O ", " ;) "