Filim Adamı-> bir mevzu çıkar! -> mesaj kutusu -> niçin yaşıyoruz ?
"Niçin Yaşıyoruz ?" başlığına cevaben...
musluk-suyu
musluk suyu
http://www.youtube.com/watch?v=Se12y9hSOM0

Bence Sartre haklı varolmanın hiç bi anlamı yok onunla birlikte yaşamanında hiç bi anlamı olmadı belki de doğadaki her şey o kadar anlamlı değil veya olması gerekmiyor bilemiyorum Cu, 14 Ara 2012, 20:57 (5 yıl önce)
DarkPassenger
DarkPassenger
He felt that his whole life was some kind of dream and he sometimes wondered whose it was and whether they were enjoying it.

Eğer soru ''Neden yaşamaya devam ediyorsunuz?'' yahut ''Niye yaşıyorsunuz?'' olsaydı, farklı kişisel cevaplar verebilir; bizi hayata bağlayan sevdiğimiz şeylerimizi ve gayelerimizi yazabilirdik ama soranın amacını bilemesemde, sorulan soru şeklinden yani ''Niçin yaşıyoruz?'' dan özellikle -ruz eki sayesinde, tek tek insanları değil bizi yani kişioğlunu ve onun tüm fertlerini ilgilendiren bir soru olduğunu çıkartıyorum ve olay böyle olunca da ister istemez, hayatın anlamına karışıyor her şey.Prş, 13 Ara 2012, 21:06 (5 yıl önce)
DarkPassenger
DarkPassenger
He felt that his whole life was some kind of dream and he sometimes wondered whose it was and whether they were enjoying it.

Yaşamın sebebi, hayatın kendisinde gizlidir. Eninde sonunda öleceğimizi hepimiz kabul ederiz, hayatı değerli kılan da budur çünkü sahip olduğun şey bir gün yitip gidecektir. Sartre'nin dediği gibi, varlığımızın özü varoluşumuzla birlikte gelmez, onu biz varolmaya devam ederken keşfeder/yaratırız. Buyüzden hayatın amacı, kişide gizlidir. Ondan öte bir şeyde değil. Benliğimiz yaşadıkça oluşur, yaşama sebebimizi de kendinde olan bizler belirleriz. Doğmadan önce belirlenen ya da doğumla mühürlenen bir şey değildir bu ama illa öyle bir şey arıyorsanız, hayat bir yoldur ve yol ölümle biter.

''Tanrılar Sisifos'u bir kayayı durmamacasına bir dağın tepesine kadar  yuvarlayıp çıkarmaya mahkum etmişlerdi; Sisifos kayayı tepeye kadar getirecek, kaya tepeye gelince kendi ağırlığıyla yeniden aşağı düşecekti hep. Yararsız ve umutsuz çabadan daha korkunç bir ceza olmadığını düşünmüşlerdi, o kadar haksız da sayılmazlardı.'' A.Camus Sisifos Söyleni.

 Prş, 13 Ara 2012, 19:23 (5 yıl önce)
reklamlar

havlayankuzu
havlayankuzu
Ars, Gratia Artis....Yalandır yalan kalacak...

Bir süredir deneyler yapıyorum:

 

Bir şeye çok ihtiyacı olduğunu söyleyen bazı insanlarla,onların çok ihtiyacı olan şeylere sahip ancak o şeyi diğerleri kadar çok umursamayan kimseleri yan yana getiriyorum. 

 

İstekli kişi,bir şeye ne kadar ihtiyacı olduğunu söylüyor. 

Diğerlerine ihtiyaç sağlayabilecekleri imkanlar yaratıyorum.

Ama genellikle, istekli kişiler eli boş ayrılıyor. 

Zira,isteklinin arzusunu elinde tutanlar için,arzulanan nesne birden kıymetleniyor.

Aynısını bazı maymunlarla denemişler.

Daha olumlu sonuçlar aldıklarını söylüyorlar.

 

E git maymunlarla yaşa o zaman ?Prş, 13 Ara 2012, 13:32 (5 yıl önce)
lavn
lavn
Birbirine hızla ilerleyen iki misket çarpışıp aynı hızla geri döndüler oldukları yere.

yemek yemek için.Sa, 11 Ara 2012, 18:51 (5 yıl önce)
reklamlar

Noumenon
Noumenon
Madem ki insan sahip olduğu her şeyi arkasında bırakmaya mahkümdur; o halde vakitlice bırakmaktan ne çıkar...

Bunu ele alan uzun bir denemem vardı buradan paylaşayım..

 

http://www.edebiyatdefteri.com/yazioku.asp?id=101354Cu, 5 Eki 2012, 08:17 (5 yıl önce)
poormf
poormf
Hiçbir şeyin değişmeyeceği umutsuzluğuna kapıldığım kısa anlar kadar korkunç ve umutsuz anlar tanımıyorum. Tezer Özlü-Yaşamın Ucuna Yolculuk

Soru eğer "insanın yaşama amacı nedir?" ile eş anlamlı ise...

İnsan yalnızca mutlu olabilmek için yaşar. Diğer herşey ancak buna hizmet eder...Cu, 7 Eyl 2012, 00:38 (5 yıl önce)
JAHR
JAHR
anakentin dışına çıkıp oralara gitmek,oralardan izlemek yan cebinde ısınan yılanı,

inanmadığımız birşeye inandığımızı farkettiğimiz içinCu, 7 Eyl 2012, 00:20 (5 yıl önce)
havlayankuzu
havlayankuzu
Ars, Gratia Artis....Yalandır yalan kalacak...

Jack Daniels ile dostluğumun yarısına yaklaştığım şu dakikalarda,hayatın anlamını biraz daha çözmüş olmanın hafifliği içindeyim. 

 

Adam pahalıcı falan ama harbi dost.

Hepimize afiyet olsun.Prş, 6 Eyl 2012, 20:26 (5 yıl önce)
pierro_7
pierro_7
Erkekler döllemeye devam edecek, kadınlar doğurmaya; ve yitik kitleyi beslemek için her şey kullanılacak, gelecek ipotek altına alınacak. Albert Caraco

 

Schponheaur´a göre, her biri kendi yüksek değerinden emin, çabucak hayal kırıklığına uğrayacak olmalarına rağmen ahlaki anlamda yüksek bir amacı kovalayan kendini beğenmiş yaratıklar ırkında, (insanlar) gülünç bir şey vardır: Bu anlamsız kuru gürültüye ve şamataya uygun hiçbir görkemli amaç yok; yalnızca "bir anlık doyum, isteklerin koşullandırdığı geçici arzu, uzun süreli ve yoğun acı, biteviye mücadele, herşeyin hem avcı hem de av olması, baskı, istek, ihtiyaç ve kaygı, acıyla inleme.."

Bu, sonsuza ya da dünya sonlanıncaya kadar sürüp gider..

Schponheaur şöyle der: "Bütün bu trajik komedinin niye var olduğu konusunda kimsenin en küçük bir fikri bile yok.Zira onun izleyicisi yok ve aktörler az ve sırf bir beğeniyle sürekli olarak kaygı ve sıkıntı çekiyor"  

 

"Dünya yalnızca anlamsız bir ihtiras, grotesk biçimde kötü bir drama, uçsuz bucaksız bir pazar ya da içinde yaşam türlerinin nefes almak uğruna birbirlerini ezmeye çalıştıkları Darwin tarzı bir amfitiyatrodur.."  

Hayatın Anlamı, Terry Eagleton Syf:74    Çrş, 5 Eyl 2012, 23:49 (5 yıl önce)
güncellendi: 5 yıl önce (2012-09-05 23:51:31)

yaz, çiz..

Yüz ifadeleri: " o:) ", " :3 ", " o.O ", " :'( ", " 3:) ", " :( ", " :O ", " 8) ", " :D ", " >:( ", " <3 ", " ^_^ ", " :* ", " :v ", " :) ", " -_- ", " 8| ", " :p "," :/ ", " >:O ", " ;) "