Filim Adamı-> bir mevzu çıkar! -> filmler hakkında ( genel ) -> sinema tarihi
"Sinema tarihi" başlığına cevaben...
DJ-Track
DJ Track


Zaten artık birçok filmin konusu ve teması birbirine benzediği için iyi filmlere nadiren rastlıyoruz. Şemalı veya şemasız, ister dram, ister polisiye türünde olsun. Bilinen türlerin yanına yeni bir tür ekleyebilmeyi başarabilirsek özel bir kitle yakalayabiliriz filmlere sanırım. İzleyici moraline ve kişisel düşüncelerine göre bir filmi bir kategori içerisine alıyor zaten. Mesela Jim Carrey'i oyuncu olarak komedi kategorisine aldık. Ama o The Number 23 filmiyle sadece komedi kategorisinde olmayacağını ve her kategoriye açık bir oyuncu olduğunu gösterdi.

 

Sizin izlediğiniz bir film size komik gelmişse komedidir, ama bana romantik gelmişse romantik bir filmdir. Bence türler izleyiciye göre adlandırılmalı, açık olmalı bazen. Bu şemalandırılırken de böyle. Her insanın şeması aynı olacak diye bir şey yok zaten.

 Cu, 14 May 2010, 22:25 (7 yıl önce)
güncellendi: 7 yıl önce (2010-05-14 22:27:01)
dehsett
dehsett
...

:) yok hayır kızmam; ''alpacinoyuçoksever'' biri olduumdan snrm, ben filmi izlerken 70lerin havasına, bankadakilerin durumuna ve al pacino'nun o telaşına koşturmacasına kaptırmıştım kendimi. suç işleyen karakteri oynayan al pacino olunca, sütten çıkmış ak kaşık gibi görünür bana hep :) ama teşekkürler ruhdikizi.Cu, 14 May 2010, 20:49 (7 yıl önce)
ruh-dikizi
ruh dikizi
inzivaç

Bizde polisiye denen şeyi onlar crime olarak adlandırıyorlar, bazı makalelerde tabii "suç filmi" de denmiyor değil bu tür filmler için ve bu türe dahil olabilmek için ille de adam öldürmek gerekmez. Alt türüne başlı, alt türü adam öldür diyorsa o adam ölür :P

Listenin Holivut ağırlıklı olmasının nedeninin, bu türleri Klasik Holivut Sineması klişeleri ile şekillenmiş olması yatıyor sanırım. (Başka da nedenleri var tabii.)  Neyse, bir türün kliseşelerini kullanmazsanız, kurallarına uymazsanız o türe dahil olmanız çok zordur. Holivut dışında pek öyle kuralcı bir sinema da olmadığı için listeye giremiyor diğerleri. Başka ülkelerin "akım" filmleri girebiliyor ancak işte böyle listeye. 

dehsett e cevap veriyorum gibi oldu, ki veriyorum ama kızmaz umarım :)Cu, 14 May 2010, 14:19 (7 yıl önce)
reklamlar

dehsett
dehsett
...

güzel bir şemaymış; ama çok eksiği var, ayrıca sadece hollywood'dan oluşuyor. bir de bana pek mantıklı gelmedi, dog day afternoon'u mystery/crime içine almşlar. orda al pacino kimseyi öldürmedi diye hatırlıyorm, öyle bir hava da yoktu, polisiye dramdı aslında. neyse, yapmışlar işte bi şema, hiç yoktan iyidir şimdilik...Cu, 14 May 2010, 09:25 (7 yıl önce)
alcoholica
alcoholica
"Dear God! Thanks for beer, woman and football. Keep up the good work."

Güzel bir şema buldum, ünlü yapıtlarla ilgili bir şema. Bakın derim ;)

 

http://www.slashfilm.com/wp/wp-content/images/zz77e4364e.jpgCu, 14 May 2010, 06:04 (7 yıl önce)yaz, çiz..

Yüz ifadeleri: " o:) ", " :3 ", " o.O ", " :'( ", " 3:) ", " :( ", " :O ", " 8) ", " :D ", " >:( ", " <3 ", " ^_^ ", " :* ", " :v ", " :) ", " -_- ", " 8| ", " :p "," :/ ", " >:O ", " ;) "