Filim Adamı-> bir mevzu çıkar! -> film türleri -> kara film:bir bilinmezlik
"Kara film:Bir bilinmezlik" başlığına cevaben...
tutaste
tutaste


Şu film de bir klasik bir örnekmiş. Her yerde karşıma çıkar oldu. İzlemek lazım.Prş, 13 Eki 2011, 22:56 (6 yıl önce)
toshiro
toshiro
" These Pretzels are Making Me Thirsty "

yeşilçamda kara film türüne örnek verilebilecek filmler elbette var. ama bunların  bir çoğu sanırım arşiv çalışmalarının yetersizliği yüzünden gün yüzüne çıkarılamıyor. yeşilçamdan kara filme örnek olarak "kanun namına" ve "ölüm perdesi" filmlerini söyleyebilirim. bunlardan ölüm perdesi kara filme biraz daha yakındır. 

 

konuya giriş olarak bir de şöyle bir yazı var http://yunus.hacettepe.edu.tr/~cem/AKE337_files/FilmNoir.pdf

 Paz, 10 Tem 2011, 16:10 (6 yıl önce)
güncellendi: 6 yıl önce (2011-07-10 16:17:40)
ediylenbudu
ediylenbudu
bazı günler ben oturup da altı için bir sarkı söylerim, altı

Onu bunu bilmem de

http://www.youtube.com/user/Tanjan2404

bu kısa filmi çeken adam bir gün Türkiye'nin ilk Kara Film'ini çekecektir.

Yeşilçam'ı ayrı tutuyorum, orası daha da bir bilinmezlik.Paz, 10 Tem 2011, 10:02 (6 yıl önce)
reklamlar

tutaste
tutaste


Filmi izlemedim, lakin görüşler ve yorumlar kara mizah olduğu yönünde. Film noir örneklerinde mizah ögesi bulunmuyor. daha karamsar ve içinden çıkılmaz bir atmosfer hakimdi şimdiye kadar izlediğim filmlerde. Paz, 10 Tem 2011, 01:28 (6 yıl önce)
malifalitiko
malifalitiko
the golden god is not taking questions

After Hours olabilir mi acep?Cts, 9 Tem 2011, 21:32 (6 yıl önce)
reklamlar

irishcoffee
irishcoffee
Bana bir şeyler oluyor.

Kara film deyince Fritz Lang'ın The Big Heat filmini tek geçerim.

 

 Cu, 8 Tem 2011, 11:48 (6 yıl önce)
tutaste
tutaste


Hitler'in palazlanmaya başladığı dönemde çoğu yahudi olan Alman ekspresyonist yönetmenler ABD'ye göç etmişler. Ekpresyonizmi Almanya'da olduğu gibi amerikalılara yutturmak zor tabi. haliyle bu yönetmenler polisiye, gerilim türü filmleri ve ekspressyonizmi harmanlayarak kara film diye bir hareket çıkarmışlar ortaya. Bu filmlere bu karanlık atmosferi veren bir başka etmen ise "hard-boiled fiction" olarak adlandırılan kitaplar olmuş.Bu kitaplardaki sert dedektifler, kanlı paralar, ihanet vs. gibi öğeler doğrudan geçmiş filmlere.

 

Kara Film (Film Noir) terimi de birkaç yıl içerisinde Fransız eleştirmenlerin A.B.D'deki bu eğilimi anlatmak ortaya attıkları bir terim olmuş. Yani, "hadi biz kara film çekicez şimdi" gibi bir tavır olmamış bu yönetmenler arasında.   Cu, 8 Tem 2011, 11:15 (6 yıl önce)
toshiro
toshiro
" These Pretzels are Making Me Thirsty "

kara filmlerin ortaya çıkışında alman sinemasının önemli bir yeri vardır.  fritz lang için kara filmlerin öncü yönetmenlerinin en önemlilerinden biridir diyebiliriz. orson welles kara filmin öncü yönetmenlerinden tam olarak olmamakla beraber bu türe önemli katkıları olmuş bir yönetmendir. özelikle " touch of evil "  ve  "third man"  filminde kara filmin bütün özellikleri en yetkin biçimde kullanılmıştır, bu filmler teknik olarak ta karakteristik  ve başarılıdır. kara filmler içersinde french noir'in da önemli bir yeri vardır. hollywood kara filmleri ve french noir filmleri uzun bir süre birbirinden etkilenmiştir. french noir filmleri gelenkesel yapıdan az bir farkla sıyrılmaya çalışmakla beraber arstistik yönden daha başarılıdır. ( french noir'dan özellikle jean-pierre melville filmlerini tavsiye edebilirim )

 

günümüzde bu türde çekilen filmler neo-noir olarak adlandırılmaktadır. günümüz temsilcileri olarak coen kardeşler sık sık anılmaktadır. bu türün gelecekte geçenlerine tech noir denmektedir, örnek olarak ta blade runner filmi verilebilir.Cu, 8 Tem 2011, 02:14 (6 yıl önce)
güncellendi: 6 yıl önce (2011-07-08 02:19:54)
tutaste
tutaste


Kara filmin önemli örneklerinden biri.

The Big Sleep

 

Yönetmeni Howard Hawks, yaklaşık 40 yıl sonra Scarface'in senaristliğini de yapmıştır.Prş, 7 Tem 2011, 00:51 (6 yıl önce)
xserax
xserax


Humphrey Bogart kara film üstadlarından biridir,filmlerini izlemenizi tavsye ederim

 

özellikle maltese falcon 1941

high sierra 1940

casablanca 1942

 Prş, 18 Kas 2010, 12:41 (7 yıl önce)

yaz, çiz..

Yüz ifadeleri: " o:) ", " :3 ", " o.O ", " :'( ", " 3:) ", " :( ", " :O ", " 8) ", " :D ", " >:( ", " <3 ", " ^_^ ", " :* ", " :v ", " :) ", " -_- ", " 8| ", " :p "," :/ ", " >:O ", " ;) "