Filim Adamı-> bir mevzu çıkar! -> mesaj kutusu -> emek sineması kapanmasın!
"Emek Sineması Kapanmasın!" başlığına cevaben...
yoko-o-noo
yoko o noo
hazır reçete yok..!

"Merhaba,
 
Yaşayan Tanıklarla Karaköy kitabının yazarı Gönül Kıvılcım dün bir mesaj yazarak hiç olmazsa Film Ekimi boyunca Emek sinemasının önünde bir fotoğraf sergisi düzenlenemez miydi diye sordu.
 
Maalesef birkaç hafta önce Film Ekimi süresince bir sergi veya bir konser organizasyonu yapılsın mı teklifim, ne böyle bir aktivitede gönüllü çalışmak isteyen anlamında ne de katılımcı olmak isteyen anlamında yeterince ilgi görmemişti. Sonuçta Emek için herhangi bir aktivite yapilacaksa bunu yapacak olanlar da, katılacak olanlar da sinemaseverlerdir, Emekseverlerdir, yani sizlersiniz.
 
Film Ekimi boyunca hiç olmazsa facebookta yazarak veya arkadaşlarınıza sitemizin linkini e-mail ile yollayarak Emek'i hatırlatabiliriz. Tişörtüne baskı yaptırmış olanlar tişörtlerini giyebilir örneğin.
 
Emek sinemasının yaşatılması ve Türkiye'nin ilk Film Merkezi olması dileğiyle,
 
Emek Sinemasını Yaşatalım"


http://www.emeksinemasiniyasatalim.org/Prş, 7 Eki 2010, 12:23 (7 yıl önce)
ruh-dikizi
ruh dikizi
inzivaç

Böyle de bir şey yapıvermişler:

Emek'e DokunmaSa, 20 Nis 2010, 23:15 (7 yıl önce)
güncellendi: 7 yıl önce (2010-04-20 23:16:50)
gel-gor-ki
gel gor ki
"doğan yuvarlak olsun eylemin köşeli."

mimar korhan gümüş'ün yazısı:

Korumak ne demek, hepsini yıkalım!

 Cu, 16 Nis 2010, 13:56 (7 yıl önce)
reklamlar

black
black
http://luckybeads.blogspot.com/

İstiklal Caddesi Yeşilçam Sokak'taki, 20 yıldır İstanbul Film Festivali'ne ev sahipliği yapan Emek Sineması'nın da bulunduğu Cercle d'Orient binasının cephesinin korunarak, yıkılıp yerine bir alışveriş merkezi yapılacak olması gündeme bomba gibi düştü. Proje kapsamında Emek Sineması'nın yıkılacak olmasına karşı yaş, meslek tanımadan bütün sinemaseverler tepkilerini dile getirecek platform oluşturdular, imza kampanyası başlattılar. Bu çabanın nasıl bir sonuç getireceği, şu an sinemanın bulunduğu durum ile ilgili söz sahibi kurumlar olan Emekli Sandığı, Beyoğlu Belediyesi ve Turkmall'un ikna olup olmayacağını zaman pösterecek.

Kesin olan bir durum var ise yapılacak yeni komplekste "Emek Sineması"ymış gibi yapacak olan, monte edilmiş sinemanın kimseyi tatmin etmeyeceği.

Mimarlar Odası'ndan Mücella Yapıcı ile alınan yıkım kararı ile dikkatleri üzerine çeken Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve sinema eleştirmeni Alin Taşçıyan 7 Nisan Çarşamba gübü NTV'de yayınlanan "Günlerin Getirdiği" adlı programının konuğu olarak konuyu masaya yatırdılar.

 

Programda konuşulanlar ve İstiklal'in dokusunu oluşturan tarihi binalar arasında sırıtan uygulanacak projenin görünüşleri için; Emek Sineması'nı Nasıl Bir Son Bekliyor?

 Pzt, 12 Nis 2010, 19:20 (7 yıl önce)
yoko-o-noo
yoko o noo
hazır reçete yok..!

10 Nisan 2010 Cumartesi akşamı İKSVaryetenin hazırlamış olduğu organizasyona katılmak üzere Emek Sineması'na gelecekler için bir yaka kartı hazırladık.Bu yaka kartıyla, İstiklal caddesinde bulunup da hala Emek sinemasının başına gelenleri bilmeyenleri haberdar etmek amacındayız.
Her ne kadar inanılmaz gibi görünse de, caddenin bir sokak ötesinde neler olduğunu bilmeyenler var.
Yaka kartlarını takmak mecburi değil, tabii. Ancak, kişilerin farkındalığını arttırmak için bir yol olabilir.

http://img693.imageshack.us/img693/9025/emeksinemasiyakalik.jpg

Linkteki dosyayı indirip, yazıcıdan çıktısını alarak yaka kartlarınızı elde etmiş olacaksınız.
Herkes yanında birkaç tane yedek yaka kartı ve toplu iğne getirebilirse daha çok kişinin haberdar olmasını sağlayabiliriz.

Emek Sineması’nın yıkılmasına karşıyız!
Hepimize kolay gelsin...Cts, 10 Nis 2010, 09:43 (7 yıl önce)
reklamlar

ruh-dikizi
ruh dikizi
inzivaçCu, 9 Nis 2010, 18:17 (7 yıl önce)
yoko-o-noo
yoko o noo
hazır reçete yok..!

10 Nisan Cumartesi Saat 19:30'da Emek Sinemasının önündeyiz..

 Cu, 9 Nis 2010, 17:53 (7 yıl önce)
güncellendi: 7 yıl önce (2010-04-09 17:58:29)
hewit
hewit
çatla beton!

farkındalık çok az ve geç harekete geçildi. geç harekete geçilmesi de sağlandı aslında. bundan sonra umutlar az.

festivalde bile çoğu insanın haberi, ilgisi yokken emek sineması sadece sevenlerin romantik bir meşgalesi halini alıyor.

 

bir de utanmaz yetkililer "uğraşacağız" mesajlı açıklamalar yapmazlar mı! yeni duydular sanıp acıyacak insan biraz daha kıvırsalar rollerini.Çrş, 7 Nis 2010, 01:38 (7 yıl önce)
ruh-dikizi
ruh dikizi
inzivaç

"EMEK SİNEMASI: GEÇMİŞİMİZ VE GELECEĞİMİZTürk sinemasıyla özdeş Yeşilçam sokağındaki 86 yıllık Emek sineması, yalnızca Istanbul'un değil Türkiye'nin sinema geçmişini barındırmaktadır. 

Yalnız Istanbul'un değil aynı zamanda Türkiye'nin sembol sineması olan Emek sinemasının özelleştirilmesini, ardından yıkılarak alışveriş merkezi içine taşınmasını öngördüğü basında yer alan proje yalnızca bir kültürel mirasımızın yok edilmesi, sinema geçmişimizin bir parçasının silinmesi değildir. Aynı zamanda, bağımsız sinema salonlarının yok oluşu meselesidir, bağımsız sinemaya, sinema sanatının geleceğine vurulan ağır bir darbedir. 

Bugün sinema hızla büyük şirketler tarafından üretilen, büyük şirketler tarafından dağıtılan, büyük şirketlerin zincir salonlarında gösterilen bir ürün haline gelmektedir. Bu niteliğe sahip sinemanın diğer ticari sanayi ürünlerinden örneğin bir otomobilden bir farkı kalmamıştır. Hatta dikkatli bakılırsa otomobillerin dağıtımının bile daha az merkezi olduğu göze çarpar, çünkü otomotivde yerel bayiler vardır. 

Emek sineması yalnızca geçmişin değil, kültürel geleceğimizin de bir parçasıdır. Bunu birkaç örnekle anlatmakta büyük fayda görüyorum. Türk sinemasının ünlü yönetmenlerinden Atıf Yılmaz'ın ölümünü öğrenen sinema camiası o sabah apar topar Emek sinemasında bir araya gelmişti. Bu tamamen refleks olarak gerçekleşen bir toplanmaydı, çünkü Türkiye'de sinemanın adresi Emek sinemasıydı. Dünyanın pek çok ünlü yönetmeni ve Hollywood yıldızları, örneğin Harvey Keitel 2005'te, John Malkovich 2009'da yaşam boyu başarı ödüllerini bu sinemada izleyicilerin önünde aldılar. 

Emek sineması yıkılırsa geriye sadece alışveriş merkezindeki sinemalar kalacak. Düşünün bir, Atıf Yılmaz'ın ölümü üzerine toplanan sinema camiasının alışveriş merkezinin müzikli, gürültülü kalabalıkları arasında bir salona doluştuğunu! Lütfü Kırdar Kongre sarayı var diyenler burasının bir çok amaçlı toplantı merkezi olduğunu sinema kültürüne ait olmadığını biliyorlardır. Ya o gün bayi toplantısı varsa? Çareyi Starbucks'ta toplanmakta mı bulacak sinemacılar? Veya John Malkovich odülünü sinemada seyircilerin alkışları önünde almak için alışveriş merkezindeki sinemaya gelecek, çıkışta da yaşam boyu başarı ödülünün yanında kendine bir lastik ayakkabı mı alacak? Bu örnekler Emek sinemasının yıkılmasının ne kadar akıldışı olduğunu nasıl yeri doldurulamaz bir boşluk bırakacağını gösteren örneklerden sadece birkaçıdır. 

...Emek sineması, yalnızca kültürel mirasımız değildir, aynı zamanda Türk ve dünya bağımsız sineması için geleceği temsil etmektedir. 

Mehmet Kurtkaya

--

http://www.emeksinemasiniyasatalim.org/

 Çrş, 7 Nis 2010, 00:10 (7 yıl önce)
güncellendi: 7 yıl önce (2010-04-07 00:13:41)yaz, çiz..

Yüz ifadeleri: " o:) ", " :3 ", " o.O ", " :'( ", " 3:) ", " :( ", " :O ", " 8) ", " :D ", " >:( ", " <3 ", " ^_^ ", " :* ", " :v ", " :) ", " -_- ", " 8| ", " :p "," :/ ", " >:O ", " ;) "