Filim Adamı-> bir mevzu çıkar! -> mesaj kutusu -> e-kitap idefix'le türkiye'de!
"e-kitap idefix'le Türkiye'de!" başlığına cevaben...
darkblack
darkblack
you talkin to me?

bilgisayar ekranından kitap okumak denmiş. bir yanlışı düzeltmek istiyorum izninizle. e-kitap dediğimiz nane bilgisayar ekranından, genellersek arkadan aydınlatmalı lcd ekranlardan okumak için değildir. özel geliştirilmiş, arka aydınlatması olmayan, içinde elektronik mürekkep (e ink) bulunan elektronik kitap cihazlarında okumak içindir. pahalı bir teknoloji de değil, amazon'un kindle modeli (dünyada en çok tutulan model, wi fi ağ bağlantısına sahip) 140$ türkiye'de sıfırları 300tl ye satılıyor. buna sadece kitap amacıyla bakmayın. 1cm inceliğinde, 140gr ağırlığında bir şeyin içine 200bin adet döküman atabildiğinizi düşünün. çizgi romanlar, kitaplar, makaleler, gazeteler. evet bilgisayarda bir şeyler okumak çok zordur çünkü baktığınız ekranın arkasında yüzlerce küçük led ışık kaynağı gözünüzün içine tutulmaktadır. bu hem ekran yansımasına neden olur hem de gözlerin odaklanmasını zorlaştırır. e ink ekranında ise arka aydınlatması yoktur ve tamamen normal bir kitap hissini verir. dpi çözünürlüğü lcd ekranlardan kat kat fazladır ama elbette basılı kitap kadar da değildir. e ink ekranlar ile plajda güneşin altında sıfır ekran yansıması ile rahatlıkla kitap okuyabilirsiniz ama karanlıkta kitap okuyamazsınız. yani bir kitabı nerede okuyorsanız e ink cihazını da orada okuyabilirsiniz (harici aydınlatma ile)

yukarıda dediğim gibi belki de en güzel özelliği wi fi ağına sahip cihazlardır. böylece içindeki tarayıcı ile normalde internet başında okuduğunuz makaleleri, haberleri, blog yazılarını e ink ekranından okuyarak gözlerinizin yorulmasını engelleyebilirsiniz. ayrıca 8000 sayfa çevirmek gibi muazzam pil ömürleri ile şarj derdiniz de olmaz.

bir kitabı koklamadan, dokunmadan okuyamayan arkadaşlara işin çevresel ve mali yönünden bahsetmeden olmaz. yapay bir his verebilir (ki bence kesinlikle öyle değil, elinize almadan bilemezsiniz) ama o basılı kitaplar için kesilen ağaçları, harcanan gereksiz aracı paraları, ulaşımı, depolamayı düşününce elektronik kitabın gelecek olduğunu anlayabiliyorsunuz. yayın evleri şu anda bu teknolojiye biraz çekimserler çünkü böylece korsanın önlenemez bir şekilde artacağından korkuyorlar. fiyatların basılı kitaplarla aynı olmasının sebebi budur. bir şekilde e kitabın yükselişini frenleyerek kontrol etmeye çalışıyorlar. ama bu şüpheleri ortadan kalktığında e kitabın fiyatı olması gerektiği gibi %50 civarında düşük olacak.

bazı şeyler yaşamalı gerçekten ama en iyi ihtimalle internetten sipariş verip 3 gün sonra kitabı edinmek, en kötü ihtimalle bir kitapçıya gidip, istediğim kitabı arayıp, satın alıp, eve gelip okumak yerine elimdeki cihaz ile oturduğum yerden internete bağlanıp, stok sıkıntısı olmayan e kitabın demosunu okuyup, beğenirsem kredi kartımla yine oturduğum yerden saniyeler içerisinde cihazıma download edip anında okumaya başlamak daha tatlı olmaz mıydı?


Paz, 16 Oca 2011, 03:36 (7 yıl önce)
Alone
Alone
Genel bir izleyici kitlesine ulaşmak istiyorsanız, Star Wars ve Superman gibi, sanatla hiç ilgisi olmayan filmler yapmalısınız. Halkın aptal olduğunu söylemek istemiyorum ama onları memnun etmek için de kesinlikle böyle bir ıstıraba katlanamam. Tarkovsky

 Ne yazık ki satılan e-kitap sayısı çok az ve cahilliğime vurun ama e-kitaba çevirdikleri yazarların isimlerini dahi hayatımda ilk kez duydum ben. Ayrıyetten; bugün binlerce Türkçe e-kitap çeşitli yollarla bulunup e-kitabın eksileri yüzünden kitap satışlarına neredeyse etki bile edemiyorken; basılmış hali 17 tl olan bir kitabın e-kitabını çok yakın fiyatlara;15 tl'e satmaya çalışmak nasıl bir mantıktır ? Raf parası, basım parası vb düşerken en azından %40'lık bir fiyat farkı olmalı ki hem yazarın hakkı ödensin; hem de aynı kitapları bulmanın başka taraflarına yönelmesin insanlar... Kütüphanemde 15 tl vericeğim kitabın kokusunu bile alamıyıcakken bu tabloyu görünce şunu demeden de geçmek istemiyorum; çok yetersiz. Kitabın eksikliğini hissettirmiyicek ucuz; kaliteli okuyucularla birlikte binlerce kitap elektronik ortama aktarılana kadar kitaplığı doldurmaya devam. :)

 

 edit : yeniden baktım ve jack londonun bir kitabını da çevirmişler ama hala çok yetersiz. bir kaç tanıdık yazar gördüm neyse ki. :)Cts, 24 Nis 2010, 19:00 (7 yıl önce)
güncellendi: 7 yıl önce (2010-04-24 19:11:53)
yoko-o-noo
yoko o noo
hazır reçete yok..!

demek fazla "sentimental" bulunuyoruz ;)Çrş, 21 Nis 2010, 16:19 (7 yıl önce)
reklamlar

ruh-dikizi
ruh dikizi
inzivaç

Türkiye'nin ilk e-kitabı Van'dan satın alındı.
Türkiye'nin ilk e-kitabı satıldı. İnan Çetin'in Can Yayınları'ndan çıkan "İblisname Bir Hayalin Gerçek Tarihi", 15 Nisan 2010 tarihinde, saat tam 18:49'da Van'dan bir öğretmen tarafından Türkiye'nin ilk e-kitabı olarak satın alındı. 

Ülkenin ilk e-kitabını satın alan Van Ticaret Meslek Lisesi öğretmenlerinden Yusuf Demir, bu kitabı kendisine Türkiye'ye e-kitabı getiren idefix.com'un ona hediye ettiği e-kitap cihazı ile okuyacak. 

Türkiye'nin ilk e-kitabının alıcısı 1977 Doğumlu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Yusuf Demir e-kitapla ilgili kendisine yönelttiğimiz "Bir eğitimci olarak elektronik kitaba bakış açınız nedir?" sorusuna şu yanıtı verdi: 

" Öncelikle bu devrim niteliğindeki yeniliği Türkiye'ye getirdiği içinidefix.com'a bir okuyucu olarak teşekkür ediyorum. E-Kitap bence şu güne kadar icat edilmiş en müthiş cihazlardan biri. Hem yarı fiyatına kitapları satın alabileceğiz. Hem de yok kargo parasıydı yok kargo takibiydi hiçbiriyle uğraşmayacağız. Binlerce kitabı zahmetsizce yanında taşıyabilmek, istediğin yerde okuyabilmek, üzerine not alabilmek inanılmaz güzel birşey. Öğrencilerimden bildiğim için söylüyorum. Artık öğrenciler hergün kilolarca kitabı taşımak istemiyorlar. Ağaçların kesilmesini engelleyeceği için de ayrıca mutlu oluyorum. Bazı okuyucular e-kitabın normal kitapların yerini tutamayacağını söyleseler de ben böyle düşünmüyorum. E-kitabın bunca faydasının yanında kağıdın hışırtısından kokusundan bahsetmek bence biraz duygusallık. Fakat yine de bunlardan vazgeçemeyen okurlar için e-kitaba, yazılımla sayfa çevrildiğinde hışırtı sesi eklenebilir." 

E-kitaba, kitapseverlerden büyük ilgi. 

Perşembe günü e-kitapların satışa çıkmasıyla beraber, birçok kitapseveridefix.com adresini ziyaret ederek meraklarını giderdiler. İdefix.com Genel Koordinatörü Bora Ekmekçi "Gerek e-kitap okuyucu cihazlara, gerekse de e-kitaplara okuyucunun ilgisi tahmin ettiğimiz gibi çok büyük oldu. E-kitapların satışa çıktığı günden bu yana site trafiğimizde ve çağrı merkezimize yapılan bilgi alma amaçlı telefonlarda büyük bir artış oldu. Ayrıca e-kitap satışları da bu kadar yeni ve bilinmeyen bir ürün için çok çok olumlu" dedi. 

Yayınevleri anlaşmaları ve yeni kitapların elektronik kitaba dönüştürülme çalışmalarına ise hızla devam ediliyor. Piyasa bu hızla büyümeye devam ederse, ünlü yazarların yeni kitaplarını çok daha ucuza satın alıp e-kitap okuyucularla okuyacağımız günler de hiç uzak gözükmüyor.Çrş, 21 Nis 2010, 15:57 (7 yıl önce)
dehsett
dehsett
...

eskiden daha farklıydı tabi, basım teknolojisi de şimdiki gibi diildi, biz kitap pazarlarına giderdik annemlerle, orda eski tommiks teksaslar filan olurdu, korsan yoktu pek. şimdiyse adamlar korsan bandrol bile yapıyorlar; ama iyi bir kitapkurdu, baskısından dizgisinden anlar korsan olup olmadıını. en son Bursa'dayken pazarda iki çocuk orjinal diye korsan satıyorlardı, elime alıp karıştırdım kitapların birkaçını, üstelik 7.5'a satarak sevap işlermiş gibi bi halleri vardı. dedim bundan daa ii baskı korsanı ben Ankara'da 5'e alıyorum. çok bozuldu tabi çocuklar... sokaklarda satılan 5'likler filan korsandır. ama mesela Kızılay'daki geceleri filan kitap sergileri oluyor Konur Sokak'takiler, onlar orjinal ve eski kitaplardır.Cu, 2 Nis 2010, 23:46 (7 yıl önce)
reklamlar

ruh-dikizi
ruh dikizi
inzivaç

Bu korsan kitap işine uzağım biraz. Eskiden ucuz kağıda baskıları satılırdı ona korsan derdik, şimdi öyle şeylere denk gelmiyorum hiç, sokakta satanlar görüyorum ama onlarda orijinal baskı oluyor. Nedir korsan kitabın karşılığı?

Korsan kitap en son karşılaşmam: Vakti zamanında bir ilde ismi lazım değil bir partinin toplantısında basına korsan kitap dağıtmışlardı. Belediye önce topluyor, sonra basına veriyordu herhalde :PCu, 2 Nis 2010, 23:41 (7 yıl önce)
dehsett
dehsett
...

belki; ama geridönüşüm'e insanlar biraz rağbet etseler ve kitap piyasasındaki aracıların sayısı bu kadar fazla olmasa bence fiyatlar daha çok düşerdi. mesela ankara'daki arkadaşlar bilirler; Kızılay'daki Dost kitabevi, kitapları piyasa fiyatının da üstünde satar. Bu nası mantıktır anlamam. Orrjinal fiyatın en az 1 milyon- 1.5 milyon üstünde olur hep ordaki fiyatları... Bu işte çok şey dönüyor gibime geliyor. Ben korsan tercih ediyorum mümkün olduğunca.Cu, 2 Nis 2010, 23:35 (7 yıl önce)
ruh-dikizi
ruh dikizi
inzivaç

En azından basım masrafı olmadığı için fiyatları biraz düşürecektir diye umuyorum.Cu, 2 Nis 2010, 23:29 (7 yıl önce)
dehsett
dehsett
...

birçok avantajı da olucak tabi; ama kitap ayrı bir kültür. yani ekrana bakmakla kanepende oturup kitabını okumak farklı duygular. ama ne yazık ki yeni nesil kitaptan uzak, monitöre yakın bir hayat yaşıyor, belki onlar için işe yarayabilir. ama ben araştırma dışında almayayım, ki araştırmayı da kitabı karıştırarak yapmak ayrı güzelliktir benim için. dipnotlardaki kitap isimlerini, yazar isimlerini not ederim mesela.Cu, 2 Nis 2010, 23:26 (7 yıl önce)
hande34
hande34
Yürüyorum düş bahcelerinde, gördüm düşümden büyük bahce yok...

Kesinlikle öyle Kütüphaneler ve sıkı arşivciler kaybolmadıkca o eski hamur kokusu hep bizimle olacak::))Cu, 2 Nis 2010, 23:25 (7 yıl önce)

yaz, çiz..

Yüz ifadeleri: " o:) ", " :3 ", " o.O ", " :'( ", " 3:) ", " :( ", " :O ", " 8) ", " :D ", " >:( ", " <3 ", " ^_^ ", " :* ", " :v ", " :) ", " -_- ", " 8| ", " :p "," :/ ", " >:O ", " ;) "