Filim Adamı-> bir mevzu çıkar! -> televizyon dizi ve programları -> taboo
"Taboo" başlığına cevaben...
babelfish
babelfish
"Artık eve girmeyiz. Ne de olsa; parka giyen kuşağın hayallerindeki, parka giden çocuklarız"

yeni sezon başlayalı bir-iki hafta oldu. yeni yayın sezonunun konuları şöyle:

 

"Tabu: Hayat Kadınları "Taboo 6: Prostitution"
 

Bu bölümde, hayat kadınlarının gözlerden uzak dünyasına adım atıyoruz. Çoğunlukla tabu olarak görülen hayat kadınlığı aynı zamanda Dünya'nın en eski mesleklerinden bir tanesi. Hemen her ülkede para karşılığı ilişkiye girmek kabul edilmez görünür ve bu işi yapanlar aşağılanır. "Hayat Kadınlığı" (Prostitution) bölümünde içinde bulunduğumuz yüzyılda, bu sıradışı endüstriyi meydana getiren etkenleri ve hayat kadınlığının niçin tabu olarak kaldığını inceliyoruz. 

Tabu: Aykırılar "Taboo 6: Misfits"
 
Tüm Dünya'da, toplumun dışına itilmiş ve soyutlanmış kişiler vardır. Onlar, herkesin dışladığı "aykırı" insanlardır. Örneğin, Avustralya'da yaşayan bir adam, sağ bacağının kendisine ait olmadığını düşünüyor... Bangladeş'te ise, nehirler üzerinde tüm yaşamlarını sürdüren bir grup insana rastlamak mümkün. Toplum kurallarını hiçe sayan bir İngiliz ise, yolda ölen hayvan leşlerini yiyerek yaşamını sürdürmeyi tercih ediyor. Tabu olarak görülen bu sıradışı insanların ilgi çekici hikayeleri sadece "Aykırılar" (Misfits) bölümünde... 

Tabu: Şişman "Taboo 6: Fat"

Endüstriyel bir toplumda, zayıf olan vücutların "güzel" kabul edilmesine karşın Dünya nüfusunun 2/3'ü niçin fazla kilolu..? Şişman olmanın neden tabu olarak görüldüğünü "Şişman" (Fat) bölümünde araştırıyoruz.

Tabu: Narkotik "Taboo 6: Narcotics"

Bazı toplumlar, uyuşturuculara karşı savaş açarken bazı kültürler ise bu maddeleri tedavi, ruhani arınma ve hatta dini inançları için kullanır. Uyuşturucu kullanımı, uzun bir geçmişe sahip olmasına karşın, günümüzde de tartışma konusu olmaya devam ediyor. Bir kültürde kutsal olarak kabul edilen bir uyuşturucu, başka bir kültürde tabu olarak görülebiliyor. Örneğin, ABD'de esrarın eğlence amaçlı kullanımı yasak; ancak tedavi amaçlı satın almak, hazırlamak ve kullanmak yasal. Amazon ormanlarında yer alan Santo Daime kilisesi mensupları ayahuska (şamanlar tarafından kullanılan ve halisünasyona neden olan bir uyarıcı) bitkisinin, kutsal ayinleri esnasında kendilerini aydınlığa götüren bir yol olduğunu düşünüyor. Kanada, Vancouver'da ise hükümet destekli klinikler, damar yoluyla uyuşturucu alan bağımlıların hastalık kapmalarını önlemek için temiz şırıngalar ve güvenli bir ortam sağlıyor..."

 

Her yeni bölüm Pazar geceleri 23:00'da gösteriliyor. Sonraki günlerde tekrarları da oluyor. Yayın akışı linkini tekrar vereyim: http://natgeotv.com/tr/tabu/hakkindaPaz, 21 Kas 2010, 20:55 (7 yıl önce)
babelfish
babelfish
"Artık eve girmeyiz. Ne de olsa; parka giyen kuşağın hayallerindeki, parka giden çocuklarız"

Taboo (Tabu) (Bir National Geographic harikası =))

 

"Her kültürün kendine has gelenekleri ve yaşam pratikleri vardır. Dünyanın dört bir tarafındaki farklı kültürlerin garip ve zorlu yaşam pratiklerine ayna tutuyoruz. 

Bir insan başka birisinin sırtına, neye dayanarak paslanmaz çelik zıpkın saplayarak tavandan aşağıya sarkıtabilir? Hangi kültürde içi arı gibi sokan dev karıncalarla dolu bir eldiveni giymek ve acıya defalarca kez tahammül etmek bir ritüel olarak kabul edilebilir? 

Dünyanın bazı toplumları, buna benzer uygulamalara geleneksel bağlarla ve çok güçlü duygularla inanıyor ya da bilinçli olarak bu tarz bir yaşamı tercih ediyor. Öte yandan bu kültürlere yabancı olanlar için, bu pratikler tehlikeli, garip, saçma geliyor ya da sadece bir Tabu olduğu hissi yaratıyor. 

Sizi, bazı kültürlerde normal kabul edilen, bazılarındaysa yasak, yasadışı ve saçma olan farklı ritüelleri ve gelenekleri tanımanız için kültürel sınırların ötesine taşıyoruz. Modern pratiklerle, eski inanışlar arasındaki kesin sınırları kaldırarak bu program serisi sizlere farklı insanların yaşam tarzlarından ve inandıkları değerlerden oluşan bir mozaik sunuyor.  

Her bölüm farklı bakış açılarından bir konuyu ele alarak, çoğu zaman çok az bilinen topluluklara eğiliyor. 6 katıda, 19 ülkede ve 25 yerli kültürü mercek altına alarak dünyanın en saygı gören birkaç antropologu ve sosyologu bu çok çeşitli kültür yelpazesini inceliyor.  Dinsel törenleri, ayrıksı yaşam biçimlerini, bedenlere uygulanan ayinleri, çıplaklığı ve insan bedeninin sınırlarını zorlayan ruhani arayışları keşfedin."

 

Yayın akışı için tıklayınız =)Çrş, 31 Mar 2010, 21:08 (7 yıl önce)
güncellendi: 7 yıl önce (2010-04-05 22:23:22)yaz, çiz..

Yüz ifadeleri: " o:) ", " :3 ", " o.O ", " :'( ", " 3:) ", " :( ", " :O ", " 8) ", " :D ", " >:( ", " <3 ", " ^_^ ", " :* ", " :v ", " :) ", " -_- ", " 8| ", " :p "," :/ ", " >:O ", " ;) "