Filim Adamı-> bir mevzu çıkar! -> mesaj kutusu -> silinen yorumlar
"silinen yorumlar" başlığına cevaben...
bestreaction
bestreaction
sıradan bir kullanıcı olmanın dayanılmaz hafifliği

en başından beri belirttiğim üzere yorum silme gerekli bir özellikti. bunun olması sürecin gerektirdiği bir adımdı. bu yetkiyi verdiğimiz arkadaşlar ise başından beri bizi takip eden, bizim de takip ettiğimiz filim insanları oldu.

 

arkasında olduğum şey biraz yanlış anlaşıldı sanırım. kastım haksızlığın değil ahalinin özellikle ekibimize aldığımız filim insanlarının arkasında olduğumuzdu. sonuçta bu tür bir site yani ilerleyen ve ortamını korumak isteyen bir site tek başımıza yönetebileceğimiz bir yer değil. öyle olmasını da istemiyoruz. bu nedenledir ki sitede yetkili insanları görebileceğiniz bir yer yoktur. bu siteyi kimin kurduğunu kimin evirip çevirdiğini göremezsiniz. çünkü herkesin siteyi benimsemesini sahiplenmesini istiyoruz.

 

aramızda gönüllü filim insanları vardı bize destek olabileceklerini ileten, ya da ricamızı kırmayan.. biz de onlara diğer filim insanlarından habersiz yetkiler verdik. bu kimseyi sitede daha fazla söz sahibi yaptığımızı da göstermez. onların site için bir şeyler yapmak istediğini gösterir.

 

"silinen yorumlar" konusunda benim şöyle bir beklentim vardı. burada yazılması yerine konu direkt olarak geri bildirimden bildirilebilirdi. ve gereği de yapılırdı. hani sonuçta arkadaşımızın sildiği yorum spoiler içermiyor olabilir. ancak spoiler içerdiği düşünülerek silinmiştir. gerekçe olarak da bu belirtilmiş zaten. bu durumda yazının sahibi geri bildirimden yazısının spoiler içermediği halde silindiğini ve gereğinin yapılmasını isteyebilir. ve bu noktaya belki de gelmezdik.

 

yani geldiğimiz noktada da çok mevhum bir durum yok. ve de yazarak tartışmak gerçekten çok zor. bu gibi durumlarda gerçekten yüz yüze konuşmak daha mantıklı. çünkü yazılar duyguları içeremiyor. en azından ben o kadar yetenekli değilim. bu yüzden kendi adıma da sürçi lisan ettiysem affola diyorum.

 

dediğim gibi bir hata yapılabilir sonuçta hepimiz aynı sıcaklarda yaşıyoruz :) bu hatalar düzeltilemeyecek ya da aramızdaki sinerjiyi koparabilecek şeyler değil. bu yüzden bence biraz daha sabırlı olmalıyız ve empati kurmalıyız.

 

son olarak kendi adıma yoko, gel gör ki ve tamara'nın sitemizde bulunmalarına çok sevniyorum :P bunu belirtmek istedim.. yine hüzünlendim bak..

 

not: konuyu dağıtmaya çalışmadığımı belirteyim. tabii ki bir sorun varsa bunu tartışacağız ve düzelteceğiz. ama bu şekilde olmamalı.Paz, 20 Haz 2010, 18:00 (7 yıl önce)
gel-gor-ki
gel gor ki
"doğan yuvarlak olsun eylemin köşeli."

tamara selam,diyorsun ki tartışalım. iyi güzel diyorsun, fakat anlamış bulunuyoruz ki, burada şahsileştikçe istemeden de olsa konunun yanlış şeritlere kayma tehlikesi var. bu yüzden özelden devam etmek daha iyi bir fikir.

bir yanlış anlamayı da düzeltmeliyim hemen. şöyle bir cümle var: 

//"...kendide eksi aLıyor deyip yorumu siLdim dedi, ne diyorsun sen?"//

galiba, senin için "eksi alıyor diye sildi yorumu" demiş oluyorum.

yok, böyle bir şey demedim.Cu, 18 Haz 2010, 21:08 (7 yıl önce)
gel-gor-ki
gel gor ki
"doğan yuvarlak olsun eylemin köşeli."

öncelikle, tartışmanın hararetiyle sürçü lisan etmişsem affola diyorum tüm arkadaşlardan.

kendi açımdan konu şudur. en başından, "yoruma müdahale" gibi önemli bir hususu ortaya koymayı, karambolde geçiştirilmemesini istedim. ama tabi görmek istemeyeni bakmaya kim zorlayabilir ki, bu da apayrı bir mefhum sonuçta.

esasta, çok yalın olarak burda deniyor ki, hakaret olmadıktan sonra yoruma müdahale kötü bir şeydir. maazallah küfür gibi de algılayabilir insan!

bu sebeple tartışalım dedik, anlaşmazlıklarımızın üstü örtülmemesi için şarttı bu. bu yüzden burdayız zaten.

bir yoruma sebepsizce, keyfi bir müdahale olursa yahut silinirse, ne yapmak lazımdı? bunu merak ettik. tartışmak, konuşmak, içimize su serpecek bir cevap bekledik. olmadı. haliyle tansiyon yükseldi.

buralarda olmalarına rağmen, olayı ateşleyen müdahalenin müsebbibi, birbirimize girmeden konuya bir açıklama getirebilirdi, getirmedi. çok sonra söz aldı, aldığındaysa, "ne var ki bunda" der gibi anlamazlığa getirdi konuyu. ucundan kıyısından güle oynaya geçip gitti....

sonrası hezeyan. "boşa mı konuşuyoz" psikolojisi aldı götürdü... bazılarının payına bazı sert sözler düşmüştür, üzmüştür. ben de üzüldüm. olmamalıydı böyle diyorum şimdi. fakat işte zalimlikle mağdurluk arasındaki o ince hat  gibi bir şey bu da.

neticede, olayın büyümesinin sebebi moderator olarak yetkinin kullanma şekliydi. çünkü moderatör astığım astık kestiğim kestik olamaz bana göre.

 

@best: şimdi ne yapmalıyız peki?

açıkçası bir karara varmaya odaklanmamız gerekmiyor. burdan bir karar çıkması beklenmiyor ki. işin doğrusu şudur demekten ziyade, karşımıza çıktıkça olmasın şunlar yakışmıyor dediğimiz şeyleri aşmamız önemli.

çünkü, yorum özgürlüğü dediğimiz, herkesin tamamiyle farklı olabilecek tepkilerinin serbestçe yüzüp yüzemeyeceği hususudur. her koşulda tekilliğin tanınması mevzusu yani. buna ulaşmak zor olsa da, en azından şimdilik, ırk, din, şahsi hakaret dışında yoruma müdahaleyi hoş görmeyebiliriz.

aslında, bu konuda tersini düşünecek çok fazla kişinin olduğunu sanmıyorum bu sitede. nadir bir yer burası diye düşünmem, düşünmemiz de bundan. o halde, bir şey yapmamız gerekmez. bunu açıklıkla konuşmamız bile kafi bence.

kendi açımdan olayın özü budur. kafanızı şişirdik idare edin artık.Cu, 18 Haz 2010, 20:57 (7 yıl önce)
reklamlar

TaMaRa
TaMaRa
https://twitter.com/birsorunumuzvar

ne desem boş, siz kafanızda herşeyi yaşamışsınız zaten, ben burda oturup anLatsam kimsenin dinLemeyceği gibi bir de daha da fazLa hakaret mesajLarını okuyamam, kimse kusura bakmasın!

 

bu sözüm sanadır geL gör ki kurmuşsun oLayı kafanda yok takmadı yok oLayLara baktı sonra da kendide eksi aLıyor deyip yorumu siLdim dedi, ne diyorsun sen?! bu nasıL bir kurgudur? git senaryo faLan yaz cidden harcanıyorsun burada. mesajımda yazdığım iki konunun aLakası oLmadığı gibi mesaj siLme nedenimLe hiç bağLantısı yoktur, nasıL bir zihniyettesin anLamış değiLim...

 

benim bakış açımı sormadığın gibi bir de hakaret ve üstüme yürür tarzda mesajLarından sonra kurgu yeteneğinin cidden geLişmiş oLduğunu fark etmemek imkansız ben de çabaLamanın boşuna oLduğuna karar verdim. görüyorum ki yanıLmamışım, kurguLar aynen devam. ama burada bir uyarıda buLunmak isterim mesajLarın şahsım adına çirkinLeşmeye başLıyor, varsa bir derdin buyur özeLe geL (tabi önce o kurguLardan kurtuLmaLısın), ha yok ben burda sana hakaret edicem diyorsan tek rarafLı kaLmaz bu durum haberin oLsun...

 

şimdi; ben kendimce açıkLamamı yaptım, yeterLi ya da yetersiz eLbetteki tartışıLır ama böyLe değiL. adam gibi tartışmaya niyetLiysem ben burdayım, yok böyLe devam edeceksen bu son mesajımdır. herkese iyi günLer diLerim...Prş, 17 Haz 2010, 20:07 (7 yıl önce)
aforozzedeler
aforozzedeler
Boşal da semenini ye!

oo bülent başkan neler dönmüş yine! biri özet geçsin allah aşkına. Prş, 17 Haz 2010, 17:14 (7 yıl önce)
reklamlar

bestreaction
bestreaction
sıradan bir kullanıcı olmanın dayanılmaz hafifliği

çözüm önerin nedir peki gel gör ki? ben de bunu anlayamadım kaç gündür. bir yandan sınavlarımı bahane etmek istemiyorum ancak okuduklarımı anlamakta güçlük çekiyorum çünkü ortada bir çözüm var da ben mi göremiyorum?!Prş, 17 Haz 2010, 16:39 (7 yıl önce)
gel-gor-ki
gel gor ki
"doğan yuvarlak olsun eylemin köşeli."

 

 

nolacak unutalım gitsin oldu bi kere mantığı bizi bir yere götürmez. kendini kandırma yaşını çoktan geçmiş insanlardan bahsediyoruz. yanlışımızı kabul etme ve düzeltme olgunluğunu gösterebilmeliyiz. babel arkadaşımız ısrarla, bundan söz etti anlaşılmadı yine.

kaç gün ısrarlara ragmen cevap verilmedi. şimdiyse tuhaf bir savunma halleri var. bundan vazgeçilmeli, kimse düşmanlık gütmüyor, düzgün bir şekilde, İNSAN GİBİ, CEVAP BEKLİYOR ki devam edebilelim.

 

 

artık şunu rahatlıkla söyleyebilirim. konunun uzamasına ve çözümsüzlüğe doğru gidiyormuş hale gelmesine sebep bestreaction'dur benim nazarımda. bunu, filimadamını bize hediye eden kendisini çok sevmeme rağmen söylemek durumundayım. malum dost acı söyler. (tamara'dan umudumu kestim, o bu dünyadan değil galiba, konuyu anlamak istemiyor!). 

neden böyle düşündüm. açıklayım.

çünkü olanbiteni ciddiye almadı. ya da mesnetsizce yorum silmenin ne manalara ve duygulara gelebileceğini, önemli olduğunu göremedi, en hafifiyle. üstüne yanlışta TARAF oldu ve bunda ısrar etti! (o zaman bu hakaret oluyor best!)

 

umarım bu bir tecrübe olur ve bu nadide sitenin olmadık cahilce hareketler yüzünden tatsızlaşmasına meydan verilmez.

 

 Prş, 17 Haz 2010, 13:02 (7 yıl önce)
gel-gor-ki
gel gor ki
"doğan yuvarlak olsun eylemin köşeli."

Best mevzu basmadı galiba ya da kafa buluyosun! Ne LİNÇinden bahsediyosun!?

Aferim best topu iyi attın bu yana. Senden kelle isteyen mi oldu ki sürekli aynı şeyi seyleri geveleyip duruyosun! tartışmayacak mıyız bu kadar önemli bir durumu!!!

Gülelim eğlenelim de mevzu ciddi beyler. 

!!! MADAMA FİLM İZLEMEDEN BEĞENMEDİĞİ İÇİN SİLİYO HUUUU!!!

Üstüne, bi hafta olayları dışarıdan izleyip "bakalim hareketlensin ortalık" modunda takılıyor. sonra da bir şey olmamış gibi ortaya çıkıp pişkince " ay ben yaptım ama ben de eksi manyagıyım zaten nolcek ki hem türkçe olmayan kelimelerle yazmış silerim tabi, best bana sil dedi hem gidin sorun...." diyerek salağa yatıyor hoca.

şimdi buraları geçtik. insanlar burda ciddi bir şekilde konuya dikkati çekmeye çalışıyor, bi yol alalim diyoruz ama sen sürekli, anlamazlığa getirip yok öyle bir şey falan deyip bir de "ARKASINDAYIM HA" filan diyosun.

neyin arkasındasın best? onun cevabını bekliyorum. bu olay geçiştirilemez, bir cevap verilmeli ama hala ortada cevap mevap olmadığı gibi sarakaya alma durumları var!

uyan tekrar konuşalım.Prş, 17 Haz 2010, 11:46 (7 yıl önce)
güncellendi: 7 yıl önce (2010-06-17 12:04:08)
black-smoke
black smoke
kapatılan hesaplardan doğabilecek zararları minumuma indirmek amaçlı açılmış filimadami.com hesabı. sadece konu mankeni.

ya bi kaç gündür bakıyorumda bu yorum meselesi gittikçe arapsaçına dönmeye başladı.bir filme yaptığımız yorumun beğenilip beğenilmemesi bizim ifade gücümüzün ve zevkimizin puanlaması diil elbette o nedenle yazalım gitsin isteyen silsin,isteyen mest olsun.biz bayanlar bu konuda fazla hassasiyet gösteriyoruz bence herşey yaratılışımızın bir sonucu burdada böyle yapıyoruz.birbirimizi tanıyoruz yada tanımıyoruz siz gerçeksiniz gerçek yaşamlarınızda zaten ifadenize yorumunuza zevkinize ortak olan ve onlara hayran olan insanlar vardır muhakkak.önemsemeyelim işte bukadar çok,burdada egomuza yenik düşmeyelim gerek yok.güzel site burası öyle kalsın.herkes film izlemeye devvam etsin kimse küsmesin sevgiyle kalın:)Prş, 17 Haz 2010, 01:23 (7 yıl önce)
bestreaction
bestreaction
sıradan bir kullanıcı olmanın dayanılmaz hafifliği

bir yetki meselesi verilmiştir evet. bu yetki iyi veya kötü şekilde kullanılmıştır, doğru!. ya da yanlış anlaşılmıştır. bu da olabilir. sonuç olarak hata da yapılabileceği gibi bu hata düzeltilebilir de. ki düzeltilmştir. bu konuyu bir linç durumuna getirme ve bir kişinin üzerine bu kadar gitmenizi çok yanlış buluyorum. 

 

durumdan huzursuz olan varsa bile bu bir yaptırımı gerektirmez.

yani şu forumu okuyorum öyle bir haldeyiz ki.. "işte sen git, biz seni aramızda görmek istemiyoruz." yani bu çok çocukça. durumu çözümsüzlüğe itmekten başka bir şey değil. lütfen bu konu daha da uzamasın.

yorum silme hakkını filimadami.com saklı tutmaktadır. bu durumdun hoşnut olmayan varsa yorum yazmayabilir ya da...

 

bizim burada oluşturmaya çalıştığımız hava kesinlikle bu değil.. tabii ki hatalar olacaktır... ama art niyetli bir insanın bu tür bir sitede yer alacağını da sanmıyorum. yani şu sitede ne türlü bir art niyet düşünülebilir ki.. ben anlayamıyorum.. anlam da veremiyorum..

diyecek bir şey de bulamıyorum... öyle bir duruma geldiki "aşağı tükürsem sakal, yukarı tükürsem bıyık".. yani bundan sonra atacağımız adımları bir kaç kere düşünmeden atmamak lazımmış demek ki.

bu konuşmayı da kişi bazlı söylemiyorum genel olarak konuşuyorum. üzerine alınmak isteyen varsa buyursun alınsın..

 Prş, 17 Haz 2010, 00:52 (7 yıl önce)

yaz, çiz..

Yüz ifadeleri: " o:) ", " :3 ", " o.O ", " :'( ", " 3:) ", " :( ", " :O ", " 8) ", " :D ", " >:( ", " <3 ", " ^_^ ", " :* ", " :v ", " :) ", " -_- ", " 8| ", " :p "," :/ ", " >:O ", " ;) "