Filim Adamı-> bir mevzu çıkar! -> filmler hakkında ( genel ) -> kült nedir? sinemada ne için kullanılır?
"Kült nedir? Sinemada ne için kullanılır?" başlığına cevaben...
fthgzl79
fthgzl79
Ateist

Memento veya The Big Lebowski filmleri kült filmlerdir..Öyle her filme kült film denilerek,bir kafa karışıklığı yaratmamak lazım:)Prş, 2 Oca 2014, 19:54 (4 yıl önce)
mlleoyku
mlleoyku
http://www.beyazperde.com/uye-happyface-2/

Benim şu iki postta okuduklarıma göre "kült" filmin asıl anlamı çarpıtılarak kullanılıyor o zaman. insanlar önüne gelene kült film diyor gibi geliyor bana. daha spesifik bir kavram halbuki. öyle bir hale geldi ki, popüler filmlere "kült" tabiri yapıştırılıveriyor.


Pzt, 17 Oca 2011, 02:19 (7 yıl önce)
bezdim
bezdim
"bir filim madami kolay yetismiyor ki"

Fransızca kökenli bir kelimedir ve tapınma, tapma, dinle ilgili, tören/toplantı, mezhep anlamlarına gelmektedir.

kült film (veya benzer şekilde kitap) tabiri de tamamen zamana bağımlı yani filmin gösterime girdiği tarihlerde, gişedeyken çok fazla kişi tarafından beğenilmiş olmalısına, genel izleyiciye hitap edebilmiş olmasına, gösterime girdikten sonra aradan geçen 10 20 yıl sonra yeni nesillerce de beğenilmiş olmasına bağlıdır.

ancak herhangi bir döneme hitap edebilen bir film ve bu herhangi bir filmi beğenen az sayıda insanın o filmi beğenen "az sayıda insan" olarak bir "mezhep" oluşturduğu ve benzer beğenilere, zevklere sahip oldukları da düşünülebilir bu kelime ile. bu da "kült film" tabirinin aynı zamanda az sayıda insanın taptığı filmleri de anlatma aracı olarak kullanılabilir. Çrş, 9 Ara 2009, 14:10 (8 yıl önce)
reklamlar

AnathemA
AnathemA
İnsanın değerini varlığı değil yokluğu gösterir.

Kült, esas olarak dini bir anlama sahiptir. Bu anlam genel kabullerin ve alışılmışın dışında, çoğunluk tarafından kabul görmeyen ve dışlanan, az sayıda takipçisi olan bir inanışı temsil eder! Günümüzde kullanılış şeklinden dolayı anlaşıldığı gibi pozitif bir anlam ifade etmez ve esasen negatif bir anlam taşır! Kült' sözcüğü Türkçe'ye Fransızcadan (culte) gelmiştir. Kelimenin köklerine baktığımızda ise latince kökenli 'Cultus' yani 'Tapınma' anlamını taşıdığını görürüz! 

 

Kült ile ilgili bir de 'Kült Film' tabiri dilimizde sıkça kullanılmaktadır! 
Mainstream tabir edilen gişe amaçlı yapılmış filmlerden farklı olarak bulunduğu zaman içerisinde fazlaca bir iltifat görmeyen ancak aradan geçen zamanla birlikte belirli bir kitle ya da kitleler arasında yayılarak alışılmışın dışında ünlenen filmler için kullanılır! Bunun dışında bir film gösterime girdiği tarihlerde de gişe başarıları elde etmiş fakat aradan geçen zamana rağmen (bu süre içerisinde film, çekim teknikleri ya da konu anlatımı olarak güncelliğini yitirse de) halen belli bir kemik kitle tarafından fanatikçe destek görüyorsa (Ör: Pulp Fiction, Star Trek vs.) 
bu tür filmler de 'Kült Filmler' kategorisinde gösterilmektedir!

 edit: yazı karakteriÇrş, 9 Ara 2009, 13:58 (8 yıl önce)
güncellendi: 7 yıl önce (2010-04-29 21:56:41)yaz, çiz..

Yüz ifadeleri: " o:) ", " :3 ", " o.O ", " :'( ", " 3:) ", " :( ", " :O ", " 8) ", " :D ", " >:( ", " <3 ", " ^_^ ", " :* ", " :v ", " :) ", " -_- ", " 8| ", " :p "," :/ ", " >:O ", " ;) "