Filim Adamı-> bir mevzu çıkar! -> mesaj kutusu -> bittiğinde yarım kaldığınız yapımlar
"Bittiğinde Yarım Kaldığınız Yapımlar" başlığına cevaben...
kaede
kaede
Ikenaga Yasunari & Takato Yamamoto

Karşılaştırma yapmaya değer. Öncelikle hikaye ve karakterlerin geçmişi, ilişkisi için dizi izlenilmeli tabi. Ova 300 dakikaya yakınken anime serisi 25 bölümden 500 dakikaya yakın sürüyor. Anime serisinde karakterlerin geçmişleri uzun uzun anlatılırken Ovasında silik bir biçimde, hayal şeklinde ucu açık-belirsiz aktarılmış. Ya da karakterlerin dostlukları, aşkları dizide derinlemesine işlenirken ova'sı daha özet şeklinde, pippin gibi yan karakterler çok havada kalmış, GuttS'ın neden guruba dahil olmak istemediğini, Griffit'in hedefleri ğruna nelerden vazgeçtiğini dizide daha iyi anlayabiliyoruz. Kıskançlık, ihanet, hırs gibi animede önemli olan temaları daha yoğun yaşamk için dizisini izlemekte fayda var. 

Geçelim ova'nın ağır bastığı yerlere. Anime serisi 1989 yapımı, haliyle çizimleri ve atmosferi pek iç açıcı değil (yapıldığı zamana göre fersah fersah önde bile olsa). Animatrix gibi sağlam işler yapan bir stüdyonun elinden çıkan yapım. Eminim ki çoğu sahneyi tekrar tekrar izlemek isteyeceksin. Bu bakımdan çizimler olsun, mekan çizimleri, atmosferlerin aktarımı, savaş çizimlerindeki gerçekçilik olarak ova kendini izlettiriyor. İzlediğim en iyi çizimlere sahip 2-3 animeden birisiydi. Ova2ın en büyük sürprizi ise serinin son filmi. Anime serisinde gösterilmeyen, yarım bırakılan çoğu yer ova'sında var. Şimdi spoiler olacağı için anlatamadığım mantık hataları ova'da yok ve izeyince hadi ya diyebileceğin güzellikte anlatılmış. 

Bu açıdan ova'sı ile anime serisi birbirini tamamlar nitelikte. Ben görsel bir şölen izlemek istiyorum dersen Golden arc(age) ama zamanım var, çizim-tasarım benim için çok önemli değil dersen berserk (1989) yapımını öneririm. Ama şunun garantisini veririm. Ova'sını izleyen ister istemez anime serisine de göz gezdirecektir:)

 

Mangası 33 milyon adet satan, Halo legends ve animatrix yapımcılarının elinden çıkmış, çoğu anime sitesine göre mangası zirveyi zorlayan bir yapım berserk. Paz, 12 Oca 2014, 20:42 (4 yıl önce)
babelfish
babelfish
"Artık eve girmeyiz. Ne de olsa; parka giyen kuşağın hayallerindeki, parka giden çocuklarız"

peki o seri nasıl? izlenesi mi? :)Paz, 12 Oca 2014, 13:30 (4 yıl önce)
kaede
kaede
Ikenaga Yasunari & Takato Yamamoto

Hayır gerekli değil sevgili Babelfish ancak Golden arc serisini bitirdikten sonra dizinin sadece ilk bölümünü izlemeni tavsiye ederim. Her türlü garantiyi verebileceğim bir yapımdır. battlestar galactica gibi efsanler arasında olduğunu söyleyebilirim. (bir seriden beklenebilecek her temayı içerir)Cts, 11 Oca 2014, 00:01 (4 yıl önce)
reklamlar

babelfish
babelfish
"Artık eve girmeyiz. Ne de olsa; parka giyen kuşağın hayallerindeki, parka giden çocuklarız"

ama önce şunu mu izlemek lazım ki? http://www.filimadami.com/film/5448/berserk/Cu, 10 Oca 2014, 20:11 (4 yıl önce)
kaede
kaede
Ikenaga Yasunari & Takato Yamamoto

Dexter ve rome ya başlamak farz oldu desenize. Ama arkadaşlar size şiddetle berserk'in son üçlemesini tavsiye ederim. Kesinlikle yüzüklerin efendisi ve game of thrones'a eşdeğer olabilecek düzeydedir. Yanlış bilmiyorsam mangası en iyi manga olarak gösteriliyor zaten. Çizimleri, hikayesi ile insanı alır götürür ve en önemlisi seinen (yani yetişkinler için) ayrıca ortaçağda geçmesi fantastik olayların olması da cabası.

http://www.filimadami.com/film/52393/beruseruku-ougon-jidaihen-i---haou-no-tamago/

http://www.filimadami.com/film/56134/berserk-ohgon-jidai-hen-2---dorudorei-koryaku-hen/

http://www.filimadami.com/film/61495/berserk-ohgon-jidai-hen-3---korin/

alt

 

alt

alt

alt

 

altPrş, 9 Oca 2014, 01:32 (4 yıl önce)
reklamlar

babelfish
babelfish
"Artık eve girmeyiz. Ne de olsa; parka giyen kuşağın hayallerindeki, parka giden çocuklarız"

Carnivale, ahh.. Carnivale içimde bir yaradır :)

Dexter'a zaten 8 senelik hakkımı helal etmiyorum bile, o final sezonu yüzünden..

 

Breaking Bad, ne yazık ki taş gibi oturdu yüreğime.. Boşluğu dolmuyor :(

Farklı olarak, Friends ve Battlestar Galactica'yı da eklemek isterim ben..Prş, 9 Oca 2014, 01:17 (4 yıl önce)
Yulunga
Yulunga
https://www.youtube.com/watch?v=F0v-uqGn1ug

listenden six feet under, breaking bad ve oz için aynı duyguları paylaşıyorum kaede. bu üçünün dışında;

pushing daisies - yayından kaldırılacağı için oldu bittiye getirilen finaliyle içimde yara olmuştur  bu güzide dizi.

bored to death - pushing daisies'e benzer bir kaderi var bunun da. her karakterine ayrı ayrı spin-off çekilesi bir dizi olmasına rağmen yayından kaldırılmasına anlam veremiyor insan.

rome - roma imparatorluğuna ilgisi olan her insan evladının izleyip baştacı etmesi gereken mükemmel dizi. aslında tam tadında bıraktılar ama insan özlüyor yine de. arada bir 1. sezon 11. bölümü açıp "thirteen!" diye haykırası geliyor insanın.

dexter - ne söylesem spoiler olacak ama öyle bir sonu haketmiyordu diye düşünüyorum.

fringe - bitince benzer dizi arayışlarına giriyor insan ama hiçbir benzeri fringe'in tadını vermiyor maalesef.( the x-files'ı tenzih ederim)

supernatural - diğerlerinden farklı olarak gereksiz yere uzatıldığı ve tadı kaçtığı için aldım listeme. pek çok seveni gibi 5. sezonda bırakmalılardı diye düşünüyorum.

üsküdara giderken - türk televizyonlarının en orijinal dizilerindendi ama reyting kurbanı oldu maalesef. eski bölümlerini çevirip çevirip izleyesi geliyor insanın.Çrş, 8 Oca 2014, 02:35 (4 yıl önce)
kaede
kaede
Ikenaga Yasunari & Takato Yamamoto

Bazı diziler-animeler vardır, öyle alışırsınız ki adeta arkadaşınız, ailenizden bir fert olmuştur karakterler. Bittiği zaman affalarsınız, sevgilinizden ayrılmış gibi olursunuz, havada yağmur sıkıntısı vardır yağmaz, kasvetlidir, ağlayamazsınız. Ama boğazınıza bir şey düğümlenir. Tek teselliniz, belki bir gün devamı gelir umududur. Ama gelmeyeceğini de bilirsiniz. 

Bende bu etkiyi yapan dizi-anime şunlardı: 

10- Berserk (Anime)- Son 4 bölümü, uyanmak isteyip uyanamadığınız kabus gibidir. Devamı gelirse bir yüzüklerin efendisi, game of thrones gibi efsane olması kesindir. 

9- Oz: Dizi bittiğinde ekrana boş boş bakıyor bulacaksınız kendinizi ve bu kadar bağlanacağınız bollukta karakter başka dizide ne yazık ki yok

8- Sopranos: Sezon finaline öyle bir kaptırdım ki kendimi, son bölümle birlikte tarif edilemez bir boşluğa düştüm. Özleyeceğiniz çok karakter var.

7 - Slam Dunk:(Anime) - En çok devam etmesini istediğim animedir. Hatta keşke hiç bitmeseydi, sonsuza kadar sürse eşimle, dostumla izlesem dediğim animedir. 

6- The wire: Bu dizinin  bitmesi de beni çok üzmüştü boş boş internette Baltimore sokakları fotolarına bakarak avuttum kendimi. Öyle alışıyor ki insan o şehire, sanki çocukluğum orada geçmiş, orada okumuşum gibi.

5- Cowboy Bebop: (Anime)Finaliyle, müzikleriyle insanı derinden etkiler. Gözümün önünden o devasa merdivenler gitmez hala. 

4- Monster: (Anime) Yan karakterleri olsun, hepsinin hikayesi olsun, insanı derinden etkiler bitişi. Animeden başkadır, anime izlemek isteyenlere bu animeden başlamasını tavsiye ederim. gerçek dışı bir tane olay yoktur. 

3- Breaking bad: Son sezonun ortalarındayım ama bitirmeye korkuyorum. Bliyorum ki bitince üzüleceğim, bir yanım eksik kalacak. O yüzden hep bir bahane buluyorum

2- Carnivale: Devam edeceğine inancım her zaman olan tek dizidir. Yıllar geçse de, oyuncular değişecek olsa da bu dizi 3. sezonla geri dönecek. Zaten imza kampanyaları hala devam ediyor bildiğim kadarıyla.

1- Six feet under: Hala benzerini aradığım beni en çok üzen dizidir. Hele sonunda ki breath me parçası yok mudur. 

https://www.youtube.com/watch?v=hSH7fblcGWM

 

 Çrş, 8 Oca 2014, 01:57 (4 yıl önce)
güncellendi: 4 yıl önce (2014-01-09 09:48:06)yaz, çiz..

Yüz ifadeleri: " o:) ", " :3 ", " o.O ", " :'( ", " 3:) ", " :( ", " :O ", " 8) ", " :D ", " >:( ", " <3 ", " ^_^ ", " :* ", " :v ", " :) ", " -_- ", " 8| ", " :p "," :/ ", " >:O ", " ;) "