Filim Adamı-> bir mevzu çıkar! -> mesaj kutusu -> filmlere puan verme / vermeme alışkanlığı
"filmlere puan verme / vermeme alışkanlığı" başlığına cevaben...
Ellez
Ellez


ilk başlarda her izlediğime puan vereyim diyordum; sonra az oylanan filmlerin doğrudan puanına etkim olduğunu fark ettim ve oylama yapmayı bıraktım; ama daha önemlisi favoriye almak ve karantinaya almak bence yeterli oluyor; hem filmi beğenenin ya da beğenmeyenin sen olduğunu söylemiş oluyorsun hem de filmi yargılamış değil sadece senin üzerindeki etkisini belirtmiş oluyorsun.

Ben film izlemeye karar verirken öncelikle yorumları okuyorum. ikinci olarak puanları da şöyle değerlendiriyorum; imdbe bana pek benzemeyen bir izleyici kitlesine sahip; bu sitede ise yarısı bana benzeyen yarısı benzemeyen insanlar var; bu nedenle filimadamı puanının benim vereceğim puanla imdb puanı arasında olduğunu düşünüyorum. yani imdb de 7 almış bir film eğer burada 8 puan ise ben muhtemelen çok beğeneceğim demektir (9puan) yok o film burada 6 almış ise ben muhtemelen beğenmeyeceğim demektir. (5 puan) Bu değerlendirme sadece film izlemeye karar verirken yapıyorum. Hemen hemen haklı çıkıyorum. (:Cts, 22 Mar 2014, 01:06 (3 yıl önce)
Themis
Themis
Hüzünlü bir ruh insanı mikroptan daha hızlı öldürür.

Her izlediğim filme puan vermiyorum ne yazık ki özellikle başlangıçta bir hışımla işaretlediğim filmlerin çoğu bu gruptadır. Ama özel bir yeri olduğunu düşünüyorsam ya da henüz izlediğim filmlerden biriyse genelde veriyorum puan hatta baktım 150 civarı film/dizi'ye vermişim :) Ben daha çok kategorize et kısmında tembellik yapıp kapatıyorum :lPrş, 2 Oca 2014, 19:46 (4 yıl önce)
güncellendi: 4 yıl önce (2014-01-02 19:49:55)
kaede
kaede
Ikenaga Yasunari & Takato Yamamoto

Kendi adıma daha çok haksızlık yapıldığını düşündüğüm, gözden kaçmış underrated filmlere hak ettiğini düşündüğüm puanı vermeye çalışıyorum. Gözden kaçan çok film olduğuna inanıyorum. Benim için filimadamının verdiği puan daha önemli oluyor. (imdb'de milliyetçi ya da yönetmene göre gözü kapalı oylama olduğunu düşünüyorum)

İmdb'de hakim olduğunu düşündüğüm puanlama sistemi (not bu benim görüşümdür, önceden paylaştığım bir yazıyı kopyala-yapıştır yaptım)

imdb'e için

100-95- imdbye bodoslama atlama sonucu verilen oy, bekleyin düşer. ya da kısa filmlerin aldığı puan dilimi.bir de en baba dizilerin zamanla düşeceği yer burasıdır (the wire 97-96-95 diye gözlerimin önünde düştü)

95-90- çoğunlukla dizilerin alabileceği ya da çok kaliteli yapımların girdiği aralık

90-80-genellikle hollywood yapımlarında amerikan milliyetçiliğini pekiştiren, hollywood dışında festival filmlerinin yer aldığı, daha çok bollywood filmleri buradadır. ancak çok sağlam klasiklerin, yönetmen filmlerinin çoğu buradadır ve dizilerin % 70'i bu puan aralığında

70-80- bence en kral filmlerin yer aldığı kısım bu puanlar arasında oluyor. bilim-kurgu filmlerinin, avrupa deneysel sinemanın yer aldığı ya da tam anlaşılamamış eserler bulunuyor

60-70- eğlencelik, sıkmayan klişe senaryonun yer aldığı bölüm. birbirini tekrar etmiş konu ve karakterlere bolca rastlayabileceğiniz kısım. sorgulamadan izliyorsanız sıkıntı yok. ama underrated filmler burada bolca yer alır. dikkatli olmakta fayda var. ayrıca animasyonların mezarlığı burasıdır. fil mezarlığı misali burada unutulmayı beklerler. 

50-60- fim seçmek için son nokta. tehlikeli sulardasınız bu bölgede absürd komedi türleri, iğrenç gençlik komedileri bolc bulunur. bağımlısı olursanız kopamazsınız. o yüzden tekinsiz bir bölgedesiniz 

40-50- filmlerin şahı buradadır. hayatınızda izlediğiniz en iyi filmi burada bulursunuz tabi 20-30 film izlediyseniz. bu puan aralığında görmekten bıktığınız peter açıkalın, şafak sezer ve yandaşlarının otobüste mecburen izlediğiniz filmlerine rastlayabilirsiniz. yanınızda oturarnın ekranı çalışmıyorsa ona işkence etmek için kullanabilirsiniz. tahminen hayatınız boyunca en çok karşınıza çıkcak filmler bu aralıktan çıkacak buna hazırlıklı olun (yanımda sesli gülerek maskeli beşleri izleyen yol partnerimi ,mola verdikten sonra kalkarken muavinin herkes geldimi sorusuna yanıt vermeyerek bursa otogarında bırakmıştım. o kadar nefret hissi uyandırır bu filmler)

30-00- bu bölümden adam çıktığını görmedim. kimyasal takılan bir yönetmenin dünyayı sarsacam yeni lucas ben olacam kafasıyla çektiği ya da güzelim oyunların filmlerinin çekilip mundar edildiği bataklık burasıdır. hastalıklı bölgedir burası bozuk domates gibi yanına gelen filmler de hep çürür. beynin olmadığı ortamda ya da komadayken izlenebilir. ya da 80'lerde vhs döneminde az film bulunduğu zamanlarda mecburen izlenilebilir. yazık daha gençsiniz merak edipte yaklaşmayın bile. yazık ediliyor, önyargılılar gibi bir düşünceniz olmasın mazallah size yazık olur o kadar vahim yani...

 


Prş, 19 Ara 2013, 22:44 (4 yıl önce)
güncellendi: 4 yıl önce (2013-12-19 22:47:33)
reklamlar

tutaste
tutaste


Filmlere samimi olarak puan veriyorum. Bu puanlardan önce kendim faydalanıyorum. 

 

Not: Başlıkla ilgili görüşlerimizi sunarken olayları kişiselleştirmeyelim. Özel mesajdan halledelim sorunlarımızı. Prş, 19 Ara 2013, 18:09 (4 yıl önce)
kvitamini
kvitamini
Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünyaya kimse kalmaz.

Seninle güzel güzel konuştuk da noldu ulaş bey, senin sorunun basit yani, sen hayatını başka insanlara savaş açmaya adamışsın bi kere. ne diyoruz senin gibilere biliyo musun? https://eksisozluk.com/klavye-delikanlisi--488657Prş, 19 Ara 2013, 13:52 (4 yıl önce)
reklamlar

geppetto
geppetto
Molon Labe!

benim yazdığım cümleleri yav he he ve "ben kitap okudum" cümleleri gibi abukluklarla anlamaya çalışmayacaksan neden cevap veriyorsun yazdıklarıma kvitamini?

 

nedeni basit benimle yazışırken çirkinleştiğin için benimde çirkinleşmemi bekliyorsun. 

 

ama merak etme bu hiçbir zaman olmayacak.Prş, 19 Ara 2013, 01:33 (4 yıl önce)
kvitamini
kvitamini
Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünyaya kimse kalmaz.

yav he he geppetto :D

NOT: mesaj kutumda geppetto ile ilgili tespitimi beğendiğini söyleyenler var. nasıl sinir etmişsen artık milleti :PPrş, 19 Ara 2013, 00:48 (4 yıl önce)
güncellendi: 4 yıl önce (2013-12-19 00:50:56)
enik-kral
enik kral
'' Gökyüzü gibi bir şey bu çocukluk, Hiçbir yere gitmiyor. ''

daha evvel ki tecrübelerime dayanarak, bir filmle ilgili düşüncem uzun vadede olumlu veya olumsuz yönde değişiklik gösterebildiği için puanlamayı önemseyen arkadaşları yanlış yönlendirmemek adına biraz da tembellikten kolay kolay puan vermiyorum.

 çok uzun cümle kurdum yine :)Çrş, 18 Ara 2013, 20:43 (4 yıl önce)
geppetto
geppetto
Molon Labe!

sana puanım 90 kvitamini 10 numara tespit yapıyorsun fakat sarkazm yapmayı beceremiyorsun. Çrş, 18 Ara 2013, 19:31 (4 yıl önce)
kvitamini
kvitamini
Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünyaya kimse kalmaz.

yine geppetto ve onun "ben kitap okudum" cümleleri... ah be canımÇrş, 18 Ara 2013, 18:53 (4 yıl önce)

yaz, çiz..

Yüz ifadeleri: " o:) ", " :3 ", " o.O ", " :'( ", " 3:) ", " :( ", " :O ", " 8) ", " :D ", " >:( ", " <3 ", " ^_^ ", " :* ", " :v ", " :) ", " -_- ", " 8| ", " :p "," :/ ", " >:O ", " ;) "