Filim Adamı-> bir mevzu çıkar! -> mesaj kutusu -> ’gezi parkı’ için tek yürek
"’Gezi Parkı’ için tek yürek" başlığına cevaben...
havlayankuzu
havlayankuzu
Ars, Gratia Artis....Yalandır yalan kalacak...

İnsanlar doldu,toplandılar. 

Ne polis kâr eder artık

Ne asker...

 

Doldurmayacaktın,

Doldurduysan da dudak payı bırakcaktın,

Dolmadı,tazele usta diyene de

İnanmasaydın. 

 

Ulan her tipten insan toplanmış,bir şeyler demeye çalışıyor,kulak kabartıp dinleyeceğine,bir şey yok,teokini sandıkta göster, dış mihrak bunlar, ulusal birlik,beraberlik,het,hüt..... Bundan ala ulusal birlik,beraberlik mi olur ? 

 

Arkadaşlar git gide evveliyatlarına benzemekteler de farkındalar mı,bilmem ? Pzt, 10 Haz 2013, 01:57 (4 yıl önce)
benjamin
benjamin
"ne zaman tamamen insanlıktan çıkıp sadece müzik olacağız?"Pzt, 10 Haz 2013, 01:36 (4 yıl önce)
crowfuu
crowfuu
Umutsuz bir romantik

Mustafa Kemal'in vizyonu tek uluslu bir demokrasiydi zaten. Zamanla siyasetçiler oy uğruna çeşitli unsurları kaşıdılar ve bu hale geldik. Tarikatların serbest bırakılması, dinin siyasete karışması, oy için etnisitelerin ön plana çıkarılması, yargı adaletsizlikleri, feodal düzen, sol sağ çatışmaları, darbeler, insan hakları ihlalleri, yolsuzluklar, torpil sistemi, konuşma ve düşünce özgürlüğün kısıtlanması, kişilik ve anayasal haklarına tecavüz, rantçılık uğruna talan, farklı ideolojilerin istismarıyla ayrımcılık siyaseti... o kadar çok pislik var ki saysanız bitmez. Bunlar hükümetlerin yanlışları olarak orada dururken, farklı kesimden gelen insanların da yanlışları oldu. Olmaması mümkün değil, çünkü beyinleri radikal ideolojilerle yıkanmıştı. Marksist leninist devrim hareketleri, devlet düzenin anarşiyle yıkılmasını isteyenler, dini azınlıkların mason fayliyetleri, dini istismar hareketleri (laikçilerin dinsizlikle suçlaması gibi), bir ideolojiyi öne sürerek kendine ayrıcalık sağlayanlar, etnik ırka dayalı milliyetçilk ve faşizan milliyetçilk vs.

Atatürk bunları görseydi herhalde üzülürdü, çünkü o birlik içinde bir Türkiye hayal etmişti. Gün güne yozlaşan, bencilleşen ve ayrışan bir Türkiye değil. Mustafa Kemal bizim için Cumhuriyeti kurdu ve demokrasiyle muasır medeniyet seviyesine üzerine çıkarak taçlandırmamızı istedi.

Bu ülkede herkes hür olmalı ama başkasının kişilik haklarını çiğnememeli ve ülkeyi ayrıştırıcı faaliyetlerde bulunmamalıdır.

 

 Pzt, 10 Haz 2013, 01:04 (4 yıl önce)
güncellendi: 4 yıl önce (2013-06-10 01:09:34)
reklamlar

thekaramamba
thekaramamba
Ne zaman geldin ruhum? Görmedim seni.

Şu ve Türkiye'deki tüm gençlik için forever young kalmak istiyorum. Paz, 9 Haz 2013, 22:03 (4 yıl önce)
güncellendi: 4 yıl önce (2013-06-09 22:11:16)
sinnemannia
sinnemannia


Anti-demokratik rejim TC tarihinde sadece son 10 yildir suregelen bir durum degildir herseyden once bence bunun kavranilmasi gerekmekte. Cumhuriyetin ilanindan beri hatta ve hatta oncesinde baslayan zaman zaman azalip zaman zaman tavan yapan ornegin: darbeler .muhtiralar..siddetin,baskinin,zulmun asiri seviyede yasandigi bir ulkede yasiyoruz.Belki Bati insani bunu yeni yeni goruyor yada yeni yeni gozlerini aciyor mu desem bilemedim...

Yaklasik 100 yildir Turkiyenin dogusunda hukum suren nerdeyse bir savas var. Insanlar olduruldu kadinlar cocuklar belki cogunun mezari bile yok: hala guneydoguda topraga kepce vurmaktan korkuluyor toplu bir mezar daha cikacak korkusuyla. Insanlar koylerinden surgun edildi kocaman sehirlerde yasamak zorunda birakildilar en savunmasiz halleriyle ustune ustelik o sehirlerde gordukleri asagilama ve hayat mucadelesi cok ayri bi konu. Insanlarin konustuklari dil yasaklandi,hastanelere gidemediler okullara gidemediler ezilmislik sardi her taraflarini. Insanlar yok sayildi sen yoksun denildi tipki kulturunun dilinn de olmadigi gibi yoksun denildi. Terorle mucadele adi altinda ormanlar yakilip yikildi 12 yaslarinda binlerce cocuk hapisanelerde cirkin durumlara maruz kaldi.Insanlar yakildi,yikildi,asagilandi,hor goruldu,yok sayildi...

Bu bahsettiklerim sadece son 10 yilda olan seyler degil,yillardir var,  Ha eger son 10 yildan bahsedersem semdinlide savas cikti cit yok, uludere de 35 cocuk olduurldu guya kacakcilik yapiyorlarmis guya yanlislikla olmusmus cit yok, binlerce gazeteci tutuklandi cit yok,ayni sekilde binlere cocuk.

Ama soz konusu Istanbul olunca sanki bir tek Istanbulda canli yasam surmekte,herkes ayaklandi bir park,bir park dolusu agac adina. AKP nin tek basliliginden,RTE nin kibirinden bende nefret ediyorum bunun kar;isinda her zaman durdum her zman elestirdim. Ama degerli olan sadece BATidaki hayat degil,DOGUdada hayat var. Neden bu aktivistlik bu duyarlilik bu kadr bekledi. BU kadar haksizlik hos goruldu anlamis degilim. Kafam gercekten karmakarisik. Gezi Parki direnisinin arkasindayim sonuna kadar ama hafizamdan da eskileri bi turlu silemiyorum bi turlu o saf samimiyete duygulara inanamiyorum.

Umarim sistem bundan sonra gercekten olumlu bi sekilde degisir de eskiye donus yapilmaz. Yoksa ben ne `Ne Mutlu Turkum Diyene` derim ne de`Mustafa Kemalin Askerleriyiz` diye bagiririm. Umarim hersey OZGURLUK ve DEMOKRASI adina yapilir.Paz, 9 Haz 2013, 16:15 (4 yıl önce)
reklamlar

thekaramamba
thekaramamba
Ne zaman geldin ruhum? Görmedim seni.Cts, 8 Haz 2013, 02:03 (4 yıl önce)
shibumi
shibumi


şu gezi parkı direnişiyle ilgili iki kelam laf etmek istedim.herkes bir şeyler söylemiş, ama bana göre çok yanlış var.gördüğüm kadarıyla,olay tamamen anlık bir reflesk hareketi olmaktan çıkmış ve bazı ideolojilerin borularını öttürmek için kullandığı bir miting alanı haline gelmiştir.ak partinin, özellikle son zamanlardaki davranış ve tutumu, halkın benim de içinde bulunduğum belirli bir kısmında,büyük bir öfkeye ve infiale neden olmuştu.tüm bunların üstüne, aslında her zaman var olan,ancak ülkenin batısında yaşanmadığı için görmezden gelinen polis şiddeti eklenince, kendimi harbiye'de polisle çatışırken buldum. bunu yaparken yaptığım eylemin doğruluğuna kesinlikle inanıyor,her türlü zarar ve sonuçlarına katlanacağımı düşünüyordum.
bacağıma ve elime yediğim iki adet gaz bombasını sanırım bu duygudurumuyla açıklayabilirim.neyse,bir iki gün süren zorlu bir mücadelenin ardından taksim'e çıkabilmiştik.taksim'e çıkıp o kalabalığı görünce çok mutlu olmuştum."bu artık iyi bir ders olur tayyib'e,karşısında bir güç olduğunu anlar"diye düşünmüştüm.o andan sonra amacımızın sadece,devlete, gezi parkı konusunda geri adımlar attırmak ve son zamanlarda yasalaştırılan bazı düzenlemelerin tekrar gözden geçirilimesi olduğunu sanmıştım.ama olaylar gün geçtikçe farklı bir boyut kazanmaya başladı.sloganlar,
"direne direne kazanacağız" olmaktan çıktı "ordu göreve","mustafa kemal'in askerleriyiz" olmaya başladı.hayır arkadaşım.ben hiçbir insanın, hatta hiçbir ideolojinin askeri değilim diye düşünmeye başladım.ve bana göre,tamamen bir "reflesk" olan hareketimiz, adeta kemalist bir devrimin ayak sesleri olarak lanse edilmeye başlandı. olayı çirkinleştiren bir başka durum,chp'li bir çok arkadaşımın, her seçim sonucunda yaptıkları gibi kendilerinden olmayan o % 50'lik kısmı aşağılaması ve ötekileştirmesiydi. tüm bunları gördükten sonra, o ilk günlerdeki inancımı ve heyecanımı yitirdim.yarın, yine gezi parkında olacaksam eğer,bunun nedeni,ülkede huzuru ve sükuneti sağlaması gerekirken, kendisi gibi düşünmeyenleri görmezden gelmeye ver hor görmeye devam eden başbakan yüzündendir.kimsenin askeri olduğumdan değil.Cu, 7 Haz 2013, 22:43 (4 yıl önce)
DarkPassenger
DarkPassenger
He felt that his whole life was some kind of dream and he sometimes wondered whose it was and whether they were enjoying it.

İşte bu sorunsal; git gide derinlere giden bir durum. Bunun gerçek sebebi ne? Hep yanlış insanlar başa geçtiği için mi böyle oluyor? Yoksa başa geçen insanları belli durumlar çerçevesinde belli şeyler yapmaya zorlayan bir etken mi var? İnsan aslında güvenilir bir varlık değildir; bana göre kimseye o denli büyük bir güç ve yetki verilmemeli ama tabi burada anarşizm naraları atacak değilim. O yetkiyi alan; arkasında dış güçleri alan sapıtıyor. Çoğu kişi sorunu başa gelen insan olarak gördüğü için; birileri iniyor, birileri çıkıyor, hiçbiri doğru değil e kime oy verelim olayına dönüşüyor ve gerçekten de bu olaydan en çok kar sağlayan parti akpdir türkiye tarihinde. Günümüzde tüm dünyadan bağımsız, içine kapanık bir ülke olma şansı yok hiçbir devletin. Dolayısıyla, diğer ülkelerle müttefik kurup, ticari ve siyasi anlaşmalar yapıp; politikanı ona göre belirliyorsun. Sen bir şey istiyorsun ama onlar verirken karşılığında örneğin suriyenin içn politikasına karış diyorlar. Kapitalizmin kaçınılmaz sonucuyla; devlet başkanları birer maşa oluverir. Herkesin arzu ettiği o sermayeyi elinde tutanlar yönetir aslında dünyayı; çünkü devlet başkanı bile ülke ekonomisini güçlendirip, kendi varlığını garanti altına almak için o sermayaye ihtiyaç duyar. Bunun ufacık bir ayaklanmayla değişeceğini düşünmüyorum zaten ama en azından; halkına gerçekten daha saygılı, insanları belli bir standartın üstünde yaşatan; işsizin iş bulamadığı için değil de boş gezmeyi sevdiği için işsiz olduğu; kimsenin açlık sınırının altında yaşamak zorunda kalmadığı; ne heryerin cami olduğu ne de camisiz; sağlık ve eğitim sektörüne önem verildiği ve basının özgür olduğu. Hani dünyanın hiçbir yerinde basın tamamen özgür değil ama onlar en azından bu işi el altından yürütüyor; diktatörler gibi gazetecileri hapse atmıyorlar...Prş, 6 Haz 2013, 18:26 (4 yıl önce)
sevgikara
sevgikara
milletin başucu filmlerini izleme listeme almaktan bir hal oldum..

akp'yi savunduğum yok.ideolojisi bana uzak olan bir partiyi burada savunacak değilim.ama her başa geçen hükümet %50 yi korkutmayı başarıyor.bunu yapmasın istiyorum.iki gün önce tartıştığım bir öğretmen arkadaşm bana biz chp döneminde okulda namaz kılamıyorduk çünkü şikayet ediliyorduk dedi.ben namaz kılmayan bir insanım.ama o adamın kılmasına saygı duyuyorum.o yüzden akpnin başaramadığı ve anlayamadığı öteki kesime saygıyı chp gibi laik kesimler yapsın istiyorum.herkes namazını kılsın nerde takmak istiyorsa orada başörtüsünü taksın.bunu sağlarsa insanlar din elden gidiyor korkusuna kapılmayacaklardır.bizim zaten temelde yatan sorunumuz bu olmuştur:

akp gibi muhafazakar partiler başa geçtiğinde laik kesmin korkusu; eyvah yobazlaştıracaklar bizi

chp gibi laik partiler başa geldiğinde muhafazakar kesimin korkusu; eyvah din elden gidiyor..

işte o yüzdendir ki kim başa geçerse geçsin bizleri korkutmayacak adımlar atsın.huzurumuzu bozmasın.ürkütmesin.saygı duysun.Prş, 6 Haz 2013, 15:35 (4 yıl önce)
sevgikara
sevgikara
milletin başucu filmlerini izleme listeme almaktan bir hal oldum..

'' gezi parkı'' olayı sadece muhafazakar partilere mesaj vermesin.laik partiler de bu olaylardan ders alsın.ne zamanki chp gibi laik olarak bildiğimiz partiler başa geldiğinde diğer %50lik kesmi( başbakanın tabiriyle) de düşünen onların başörtüsüyle istediği yerde çalışmasına izin verecek haklar tanırsa bu ülke birbirinden korkmayan bireyler ortaya çıkarır.evet var aslında % 50liler bu ülkede.ama birbirinden korkmayacak,birbirlerine saygı duyacak ortamı yaratmalı hükümetler ve en başta da başa geçen hükümet saygı duyacak ki bu ülke daha huzurlu olsun.

2 saat önce


Çrş, 5 Haz 2013, 20:14 (4 yıl önce)

yaz, çiz..

Yüz ifadeleri: " o:) ", " :3 ", " o.O ", " :'( ", " 3:) ", " :( ", " :O ", " 8) ", " :D ", " >:( ", " <3 ", " ^_^ ", " :* ", " :v ", " :) ", " -_- ", " 8| ", " :p "," :/ ", " >:O ", " ;) "