Filim Adamı-> bir mevzu çıkar! -> mesaj kutusu -> yerel tatlılar
"Yerel Tatlılar" başlığına cevaben...
havlayankuzu
havlayankuzu
Ars, Gratia Artis....Yalandır yalan kalacak...

Bugün bir Arnavut tatlısını paylaşmak isterim. Ben bu tatlıyla muhitimde satıldığı vakit tanıştım. Sütten Pastanesi'nde ilk kez gördüm. Kocaeli'ye bu tatlının gelmiş olmasına çok sevindim. Şüphesiz Balkanlar'daki kadar maharetli bir örnek yememişimdir ama yine de Bakırköy'de Sütçüoğlu'nda veya Abdo'da bulursanız hiç düşünmeden tadın. 

 

TRİLECE (TRİLEÇE) ARNAVUT TATLISI

alt

 

Bu tatlının en önemli özelliği, Manda-İnek ve Keçi sütleri kullanılarak yapılıyor oluşu.Üretiminde üç farklı süt kullanılıyor ve her sütün tatbiki farklı. Örneğin inek sütü hamura katılırken, Manda sütü keki ıslamak için kullanılıyor .Keçi sütü de kremaya katılıyor. Dünyanın farklı bölgelerinde bu tatlının farklı versiyonlarına raslamak mümkün. Orta v Güney Amerka'da, Fransa ve İtalya'da farklı isimlerle biliniyor. Bakınız bir İspanyol Triliçesi: (Tres Leches) 

 

alt

 

Bir Meksika Trileçesi: 

alt

 

Tatlı hazırlanırken hamuruna irmik konduğu için tadı revaniyi andırıyor. Ancak revaniden farklı olarak,sütle ıslanıyor ve üzerine krema konuyor. Arnavut trileçesinde, krema genelde meyve aromalarıyla hazırlanmakta. Meksika versiyonunda hamuruna ROM katılıyor. 

 

Tatlı çok hafif bir tada sahip. Yaz aylarında,insanın susuzluk ihtiyacını da gideren bir aroması var. Ben çok sevdim. Denemenilisiniz. 

 

Tarif için

 

Kocaeli'de ikamet edenler: Sütten Pastanesi'ne uğrayabilirler.

Ben başka satan bulamadım. 

İstanbul'da birçok pastanede var. 

 

Afiyet Olsun :) Paz, 14 Eyl 2014, 11:22 (3 yıl önce)
havlayankuzu
havlayankuzu
Ars, Gratia Artis....Yalandır yalan kalacak...

Geçenlerde birisi Google Arama motorunda yerel tatlıları aratmış. Bir film sitesi karşısına çıkınca,garip gelmiş olmalı ki...bana bir sürü saydırdı :)) Film izlerken insan tatlı da yiyebilir bence. Neyse,böyle garip vesilelerle dostluklar kurmak veyahut güce gitmek,hoş. 

 

Başlığı görünce,dayanamadım. Daha dün Sivas'taydım ve Sivas'ın meşhur bir tatlısını yeme olanağı buldum. Tatlı yiyip tatlı konuşmak adına. Uzun süredir yazmadığım bu başlığa bir giriş yapmak istedim. 

 

Kalbura Bastı (HURMA TATLISI) 

alt

 

Kalbura Bastı (Hurma) tatlısı adını şeklinden alıyor. Zira bu tatlının oldukça yumuşak bir hamuru var ve bu hamur kalbur üzerine bastırılarak,hurma benzeri dilimler hazırlanıyor. Çoğu tatlıcıda bulunmayan bir hamur tatlısı. Yapımı zahmetli olmasa da,makine tipi üretime uygun değil bu yüzden bazı pastaneler üretmekten imtina ediyorlar. 

 

Tatlının içinde,ceviz veya fındık bulunabiliyor. Ancak ekseriyetle ceviz kullanılıyor. Çoruma doğru bu tatlının yapımında bazı farklılıklar gözlenmekte. Bazı yörelerde tatlının içine,baklava harcına benzeyen bir bulamaç konuyor. Bu tür Kalburabastının,şekli daha düz. Bknz:

 

alt

 

Tatlının en önemli özelliği,şerbetinin süzülmesi. Hamuru zaten oldukça süngersi bir yapıda olduğundan şerbeti büyük oranda içine hapsediyor. Doygun ve yoğun bir tadı var. Elbette çok şekerli ve ağır bir tatlı. 

 

Aslında Arap yöresine ait bir tatlı. Bursa yöresinde sadece "hurma tatlısı" olarak biliniyor. Ancak tatlının kökeni Arap kıtasına ait. Yemek isteyenlere afiyet olsun diyorum. 

 

Tarif isteyenler için: 

 

 Cts, 13 Eyl 2014, 14:06 (3 yıl önce)
havlayankuzu
havlayankuzu
Ars, Gratia Artis....Yalandır yalan kalacak...

Olsun be ya,günahı kuzuya 

Kalorisi kıskanana

Yazsın :)Prş, 15 Ağu 2013, 02:11 (4 yıl önce)
reklamlar

poormf
poormf
Hiçbir şeyin değişmeyeceği umutsuzluğuna kapıldığım kısa anlar kadar korkunç ve umutsuz anlar tanımıyorum. Tezer Özlü-Yaşamın Ucuna Yolculuk

Ya Kuzu, durup durup baştan çıkarma bizi :)Prş, 15 Ağu 2013, 01:16 (4 yıl önce)
havlayankuzu
havlayankuzu
Ars, Gratia Artis....Yalandır yalan kalacak...

Halbur Hurması

 

Bu az bilinen,ağır ve kolay bir doğu tatlısını sizlerle paylaşmaktan kıvanç duyuyorum. :) Bu tatlı,Elazığ ve Ağrı bölgelerinde hazırlanır ekseriyetle. Lokmaya benziyor ama ballanmıyor. Yoğurt,yumurta,kabartma tozu,sıvı yağ ve unla hazırlanan hamurun kızartılmasıyla elde ediliyor. Bazı bölgelerde hamura şeker de atıyorlar. Bu kızartılan köfte benzeri hamurcuklar (hamurcuk heheheh) reçel,pekmez,marmelat veya bal ile birlikte servis ediliyor. En çok 30 dakikada hazır,güzel bir tatlı. Acayip kalorili,şişkoysanız bence yemeyin :D

 

Bu da tarifi

 

altÇrş, 14 Ağu 2013, 23:54 (4 yıl önce)
reklamlar

havlayankuzu
havlayankuzu
Ars, Gratia Artis....Yalandır yalan kalacak...

Bizim oralardan bir tatlı paylaşmak istedim bu kez. Bizim Çerkez milleti,bu tatlıyı ekseriyetle isteme merasimi sonrasında dünür tarafına hediye olarak götürürler. Bence bir paket çikolatadan çok daha lezzetli bir tercih... :) 

 

Çerkez Tatlısı (İrmikli Tatlı)

alt

 

Bu tatlı iki aşamadan oluşuyor. Önce yaşmaya kullanılarak dış hamuru yapılıyor. Bu hamur,içine irmik atılmış,hafif pide hamuru kıvamındadır. İç malzemesi ile ağırlıklı olarak cevizden oluşur. Bu malzemeyle doldurulan hamur,rulo yapılıp sarılır ve dilimlenir. Sonra kızartılıp şerbetlenir. Oldukça ağır ve yaz aylarında tüketilmemesi gereken bir lezzettir. 

 

Dileyen için tarifi.Cts, 10 Ağu 2013, 17:24 (4 yıl önce)
havlayankuzu
havlayankuzu
Ars, Gratia Artis....Yalandır yalan kalacak...

Poormf dost,ben bu tatlıyı Hacı Şerif'te gördüm,yedim. Bu ara çok sevilen meyve reçellerinden. Oldukça yoğun ve kekrimsi bir tadı var. Herkese hitap etmiyor ama ben çok sevdim. Ancak elbette hemen ardından epey aktivite yapmak gerekiyor :D Domates reçelinin hemen ardından favorim oldu.

 

Hatta şurda internet satışı da var. Burdaki hali nasıldır onu bilemiyorum tabi. Ama fiyatı çok uygunmuş.Cu, 9 Ağu 2013, 22:33 (4 yıl önce)
poormf
poormf
Hiçbir şeyin değişmeyeceği umutsuzluğuna kapıldığım kısa anlar kadar korkunç ve umutsuz anlar tanımıyorum. Tezer Özlü-Yaşamın Ucuna Yolculuk

Ceviz Reçeli

 

Yapılışı oldukça sabır isteyen zahmetli bir reçel, dileyen tatlı niyetine yiyebilir.

 

Ceviz Reçeli Nasıl Yapılır

Ne kadar reçel yapmak isterseniz o kadar taze ceviz koparılır. Burada dikkat edeceğiniz cevizleri kürdan ile kabuklanma sorununu kontrol etmenizdir. Cevizin cinsi çetin ceviz olmamasına dikkat edilmesi.dir Kürdan cevizi rahat delmelidir.

Taze cevizce kurdan batırın kolayca delinmesi gerekir, zorlanırsanız reçel için zamanını geçirmişsinizdir.Kürdan rahatlıkla geçiyorsa tam zamanıdır hemen işe koyulun ve cevizin kenarlarından ince soyulur ve uzun günler her gün suyu degiştirilerek tatlandırılır. 7 ila 10 gün cevizler kararana kadar.

Sonrası kireç kaymagına yatırılır. 1 gün bekletilir

Yapımı

Reçeli yaparken lütfen aşamalara dikkat edin. Cevizin tatlandırılması için sabırla kaynatmalı 3 aşamalı soğutulup tekrar kaynatılmalı bu aşamalarda cevizin içinde boşalmasını engenlemiş olursunuz cevizin içindeki su şerbet içine çıkar tekrar şekerli suyu içine çeker ve tatlınız hiç büzülmden ceviziniz küçülmeden resimdeki görünmü elde etmiş olursunuz.

1. aşama şekerle kaynatılır ve 5 dadika sonra tencerenin kapağı kapatılarak soğutulur 2 . aşamada tekrar kaynatılır, yine 5 dakika sonra kaynatılır sonra yine soğutulur. 3. aşamada tekrar kaynamaya konur ve kaynatılan reçel 10 dakika daha kaynatılır ve hazır olan reçel bir iki gün istenirse güneşlendirilir, sonra kavanoza doldurulur.

 

2. yapım şekli:

Malzemeler

•    50 adet ham ceviz
•    1 kg toz şeker
•    2 su bardağı su
•    ½ limon suyu
•    5-6 karanfil
Kireç Kaymağı için Malzemeler
•    500 gr sönmemiş kireç
•    10 lt su
Yapılışı
Kireç Kaymağı Yapılışı
1.    Sönmemiş kireci derin bir tencereye alın.
2.    Üzerine yavaşça suyu ilave edip karıştırın.
3.    Kirecin dibe çökmesi için bir gece bekletin ve ertesi gün suyu dikkatlice süzün.
4.    Kireçli kısım atılacak, elde edilen su kireç kaymağı olarak kullanılacak.
Ceviz Reçelinin Yapılışı
1.    Ceviz kabuklarını çok ince soyun.
2.    İçi su dolu bir kaba alın ve her gün suyunu değiştirerek 20 gün suda bekletin.
3.    10 gün sonunda cevizleri kireç kaymağında 5 saat bekletin.
4.    İyice yıkayarak kireçten arınmasını sağlayın ve üzerine bıçakla delikler açın.
5.    Tencerede su kaynatın ve cevizleri içine atarak 5 dakika pişirin ve soğuk sudan geçirin. Bu işlemi 4 kez tekrarlayın.
6.    Son olarak, cevizleri kaynayan suya atıp, yumuşayıncaya kadar yaklaşık 40 dakika pişirin.
7.    1 kg şeker ve 2 su bardağı suyu kaynatıp cevizleri içine atın. Karanfilleri ilave edin.
8.    Reçel kıvamına gelinceye kadar pişirdikten sonra limon suyunu ekleyip 3-4 dakika daha kaynatın.
9.    Kavanozlara doldurup soğumaya bırakın.

CevizReçeliYapılışı

Ceviz Reçelinin Faydaları ::

 • Astım ve bronşite iyi gelir, bronşları rahatlatır.
 • Yeşil ceviz cilt hastalıklarının ( Egzama, Tüberküloz, cutiz ) tedavisinde kullanılan Juglon ve Paradontosis ihtiva eder.
 • Hamilelikte bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimine büyük katkı sağlar.
 • Aynı zamanda muhteviyatında bol miktarda Absorbik asit vardır.
 • Yeşil cevizin C, B1, B2, PP, karotin kinon, gibi vitaminler açısından da zengindir.
 • Ceviz preparatlarının bakterileri öldüren ve genel anlamda sağlığı iyileştiren antisklerotik, anti - enflamatuar solucanları öldüren ve yaraları iyileştiren özelliği vardır.
 • Kalori değeri açısından birinci sınıf beyaz ekmeğin kalori değerinin iki katıdır.
 • Cinsel gücü arttırır.
 • Cinsel isteksizliği giderir.
 • Her açıdan doğal doping kaynağıdır.
 • Sindirim sistemini düzenler.
 • Bağırsakları temizler.
 • Kolesterol düşürücüdür.
 • Vücut direncini arttırır.
 • Kurt dökücü etkisi vardır.
 • C vitamini kaynağıdır.
 • Yeşil ceviz metabolizmayı iyileştirir.
 • Organların koruyucu etkisini arttırır.
 • Küçük çocuklarda kemik hücrelerinin gelişimine faydalıdır.
 • Kandaki kolesterolü  iyi huyluyu HDL yi yükseltip,kötü huylu LDL ‘ve trigliserid düzeyini de düşürür.

 

 

 Cu, 9 Ağu 2013, 22:21 (4 yıl önce)
güncellendi: 4 yıl önce (2013-08-09 22:22:23)
havlayankuzu
havlayankuzu
Ars, Gratia Artis....Yalandır yalan kalacak...

Çok lezzetli görünüyor Darkscreem dostum :) bizim saray helvası kıvamında gibi. Çok severim ben krokan tarzı tatlıları. Artık bir şekilde ulaşıp,kulaç atmadan önce kendime enerji depolarım. Olmadı bir kilo ceviz alıp ezerim ben bu hevesle. İnsanın ısırası geliyor. Hımmm :D

 

 Cu, 9 Ağu 2013, 22:18 (4 yıl önce)
darkscream
darkscream
https://www.youtube.com/watch?v=IUAF3abGY2M

burdur'luyum ceviz ezmemiz meşhurdur efendim;

en az baklava, en çok bademli magnum kadar severim kendisini :-)

fotoğraflar için buyrunuz;

https://www.google.com.tr/search?q=ceviz+ezmesi&safe=off&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=vhoFUoPjBITmtQad-IDgCQ&ved=0CDYQsAQ&biw=1920&bih=979

bizzat valilik sitesinden;

http://www.burdur.gov.tr/ceviz-ezmesi.aspCu, 9 Ağu 2013, 19:38 (4 yıl önce)
güncellendi: 4 yıl önce (2013-08-09 19:41:50)

yaz, çiz..

Yüz ifadeleri: " o:) ", " :3 ", " o.O ", " :'( ", " 3:) ", " :( ", " :O ", " 8) ", " :D ", " >:( ", " <3 ", " ^_^ ", " :* ", " :v ", " :) ", " -_- ", " 8| ", " :p "," :/ ", " >:O ", " ;) "