Filim Adamı-> bir mevzu çıkar! -> mesaj kutusu -> filmleri başucuna alma kriterleriniz
"filmleri başucuna alma kriterleriniz" başlığına cevaben...
Millennium-Wizard
Millennium Wizard


Seyir zevkine göre seçerim.Çok iyi bir film olmasıda şart değildir.Tekrar başından,ortasından herhangi bir yerinden açıp izlediğimde tekrar tekrar izleyebileceğim sahneler olması gerek.Genelde eğlenceli yada epik filmler oluyorlar.Gidipte bir dramı tekrar herhangi bir noktasından seyretmek istemem.O etkiyi ilk seferki kadar yaratamaz.

Müziğiyle,replikleriyle oyuncularıyla filmin akıp gitmesi lazım tekrar sonunu getirmekte zorlanmamam lazım.Müziğin yerinde ve doğru kullanıldığı filmler genelde seçimlerimi etkiliyor.

 

Örneğin

Pulp Fiction

Everything is İlluminated

A Clocwork Orange

gibi filmler diyebilirim.

 

Fakat

 

The Mask

The Mummy gibi

 

üsttekilerden daha iyi olmayan filmlerde kriterlerime göre radara girer.

 Cts, 25 Oca 2014, 21:56 (4 yıl önce)
Xx7xX
Xx7xX
Karanlığı yutacak kadar karanlığım

hiç düşünmedim Sa, 14 Oca 2014, 01:28 (4 yıl önce)
mgkgunay
mgkgunay
Oh let the sun beat down upon my face, stars to fill my dream...

Filmin enerjisi ve bana 2 veya 3 saat boyunca birden çok duyguyu yaşatabilmesi. Prş, 9 Oca 2014, 04:54 (4 yıl önce)
reklamlar

Raphalleon
Raphalleon
When a diplomat says yes, he means perhaps. When he says perhaps, he means no. When he says no, he is not a diplomat.

Dikkat ederseniz o film bana birşey verebilmişse dedim, örnek olarak da heyecanlanmak, ağlamak, gülmek veya didaktik yani öğretici olarak ek not geçtim. Filmin birşey verebilmesi çok büyük bir kavramdır. Ağlamak, gülmek gibi duygusal eylemler bunun sadece küçük bir parçasıdır. Hatta ve hatta dikkat ederseniz 2.aşama ve 3.aşama da var. Hakkaten ilginç olmasına gerek kalmıyor bence bu durumda. =) Saygılarımla..Cu, 28 Ara 2012, 23:28 (5 yıl önce)
albertini
albertini
Doğa bize şunu emrediyordu ve bunun için bizi MAHKUM ilan etti; "İnsanları sevin"; oysa insanların sevilecek hiçbir tarafları yoktu..

sence her filmin amacı güldürmek, ağlatmak veya heyecanlandırmak mı?

eğer buysa hakkaten ilginç..Cu, 28 Ara 2012, 17:09 (5 yıl önce)
reklamlar

Raphalleon
Raphalleon
When a diplomat says yes, he means perhaps. When he says perhaps, he means no. When he says no, he is not a diplomat.

İzlerken bana birşey verebilmişse. İlk başta ağlayabilmişsem, gülebilmişsem, heyecanlanabilmişsem veya o film bana didaktik bir şekildeyse yani ondan bir bilgi alabilmişsem 1.aşamayı tamamlamıştır. İkinci aşamada türünün diğer örneklerine bakarım, orada da önlerdeyse genelde başucuma alırım. Tabii bir de 3.aşama var, Anathema üstadın dediklerine benzeyecek fakat benim için de günlerce aklından çıkmaması, herkese o filmi önermem önemli kriterlerdir. Cu, 28 Ara 2012, 13:38 (5 yıl önce)
Behtul
Behtul
Biraz Şekerli Hafif Sütlü

bana empati yaptırabilmiş fimler oluyor genelde. yani bir duygu ya da düşünceyi güzel verebiliyorsa izleyiciye, güzel aktarmışsa beni düşündüren bir film oluyor. düşündüren film de başucu eserim oluyor. tabi oyunculuğun tavan yaptığı filmler de buna dahil.Prş, 27 Ara 2012, 14:23 (5 yıl önce)
carla-singer
carla singer


kaede evet bunu beğendim. zorlama dersler ve mesajlar beni de itiyor. her ne kadar birşeyler anlatmaya çalışan filmleri sevsem de yönetmenin benim beynimi yıkamaya çalıştığını hissedersem o filmi karantinaya alabilirim. Tree of Life benim için böyle bir filmdir. Öbür taraftan Luc Besson'un ne bileyim Leon'da ya da The Fifth Element'de zorlama mesajlar olduğunu düşünmedim şahsen. Prş, 27 Ara 2012, 07:46 (5 yıl önce)
kaede
kaede
Ikenaga Yasunari & Takato Yamamoto

yaratıcı bir fikir, kurnazca hazırlanmış kurgu ve unutulmayacak karakter sunması o filmin benim için başucu olması için yeterli sebeplerdir. ayrıca  felsefi olarak yön verecek dialoglar benim için önemli özelliklerdendir...ama bunların en az ikisi olması lazım yoksa jack nicholson, clint eastwood, charles bronson veya morgan freeman'ın (vb...) canlandırdığı karakterler kafadan unutulmaz mertebisinde oluyor. o yüzden genellikle bilim-kurgu veya kara-film türlerinde ki kurgu+karakterler   aradığım kriterlerdir. bir de klişeler olmamalı yoksa ada gibi filmler gerek oyuncu kadrosu gerekse konu olarak çok iyi olsa da, belli noktalarda ahlak, iyilik v.b adına zorlama ders verme zorunluluğu, filmi sıradan yapabiliyor...Çrş, 26 Ara 2012, 19:10 (5 yıl önce)
güncellendi: 5 yıl önce (2012-12-26 19:16:25)
havlayankuzu
havlayankuzu
Ars, Gratia Artis....Yalandır yalan kalacak...

Film bir mesaj veriyorsa ve ben o mesajı tam olarak anlamadıysam başucuma alıyorum.

Bir film bana bir şey anlatamadığına göre aklıbaşında bir filmdir. Çrş, 26 Ara 2012, 17:36 (5 yıl önce)

yaz, çiz..

Yüz ifadeleri: " o:) ", " :3 ", " o.O ", " :'( ", " 3:) ", " :( ", " :O ", " 8) ", " :D ", " >:( ", " <3 ", " ^_^ ", " :* ", " :v ", " :) ", " -_- ", " 8| ", " :p "," :/ ", " >:O ", " ;) "