Filim Adamı-> bir mevzu çıkar! -> mesaj kutusu -> düşünün 2012 de dünyada para ortadan kaldırılıyor,atık herşey bedava, nasıl olurdu acaba?
"düşünün 2012 de dünyada para ortadan kaldırılıyor,atık herşey bedava, nasıl olurdu acaba?" başlığına cevaben...
havlayankuzu
havlayankuzu
Ars, Gratia Artis....Yalandır yalan kalacak...

Sorunun cevabı,23.y.y.da geliştirilen "Kopyalayıcı" (replikatör) teknolojisinde bulmak mümkün. İnsanlığın,sentezleyicileri icadını takiben, dünya hükümeti "para" adı verilen değişim aracını tamamen tedavülden kaldırdı. Zira, atomaltı seviyede üretim yapabilen ve teorik olarak limitsiz bir üretim potansiyeline sahip bu araçlar,halka arz sürecinde,ilkin büyük bir kaosa sebep olmalarından korkulduğu için, ancak 24.y.y. süresince açık kullanıma sunulabilmiştir. 

 

Sentezleyici adıyla da bilinen bu teknolojik atılım, en az bir kuşağın,dünyevi hırslarından arınmasını gerektirmiş ve devamiyeti içerisinde, dünya hükümeti sathındaki tüm açlık sorununu ortadan kaldırmıştır. Evrenin görece daha "ilkel" yörelerinde,bu teknolojiden bihaber yaşayan uygarlıklar, "para" benzeri değişim araçlarına mahrum olsalar da, bu teknolojinin gelişimi,zaruri kaynakların doğal ve doğa dışı dağıtımından kaynaklanan yıkım serüvenlerine nihai bir nokta olabilecektir. Yine de,hükümet,bu icadı dağıtma konusunda çok istekli davranmamıştır. Bunda, uygarlıkların akıl almaz açlıklarının yaratabileceği çok daha büyük yıkım olasılıkları etkili oldu. Şahsen hiçbir zaman desteklemediğim bu bencil kararın,,bugünü nasıl ve ne yönde şekillendirdiğini bilmenin bir yolu yoktur. 

 

İçinde yaşadığımız yüzyılda ise, geldiğimiz nokta,istediklerimize istediğimiz an ulaşmamızı mümkün kılıyor.Zamanın müreffeh aralıkları,insanların istek ve arzularına göre şekillendi. En korkunç arzularımıza ulaşabiliyor oluşumuz,cennet ve cehennem kavramlarına bakışımızı da derinden etkiledi. Yaşam,bir an veya bir ömür içerisinde sonlanabilecek bir olgu değil,daha çok koca bir şaka niteliğinde. Yine de,bu tür bir şakaya gülebilecek çok insan olmasa gerek.

 

 Cts, 6 Eki 2012, 00:32 (5 yıl önce)
s_s_c
s_s_c
Merhaba Depresyon Efendi, Kestane pişirmeyecek misin? Benim en kıskanç sevgilim sensin!

tozpastel ve noumenon söylediklerinize kesinlikle katılıyorum ... şu dünyanın tuhaflıklarından ve yaşam şartlarından biraz uzaklaşabilmek için bazen gözümüzü kapatıp hayaller kurarız  o haller dinlenmemizi sağlar ya da sakinleşmemizi ... bu yüzden bir an için  hayal kurmanızı istedim aslında  hayal kurmaya bile korkar olmuşuz , gerçi şu an pek böyle hayller kurulucak bir dünyada yaşamıyoruz. gittikçe robotlaşıyoruz bize biçilmiş görevleri yapmak zorundayız , doğar doğmaz sırtımıza bir sürü sorumluluk yükleniyor, hayat şartları gittikce zorlaşıyor,sürekli ürüyen insan ırkı yüzünden herşey zamanla tükeniyor dediğiniz gibi artık hava bile parayla satılıcak düşüncesi bile yerleşmişken zihinlere bende sorgulamak istedim  neden? niye böyle bir hayat yaşamak zorundayız ? bize bunu kim yapıyor?  ..... yani bilmiyorum beim hayalim yada ütopyam böyle bir dünya.aslında hekesin nasıl bir dünyada yaşamak istediğini düşnmesi lazım benim dünyam nasıl olmalı  ....Cts, 6 Eki 2012, 00:02 (5 yıl önce)
güncellendi: 5 yıl önce (2012-10-06 00:04:01)
Noumenon
Noumenon
Madem ki insan sahip olduğu her şeyi arkasında bırakmaya mahkümdur; o halde vakitlice bırakmaktan ne çıkar...

Güzel bir düşünce her şeyden önce bir ütopya. Ancak para insanı hırslandırabilecek bir faktör, para olmasa herkes miskin şişko kediler gibi olurdu bana göre. Tamam her şey onun yüzünden oluyor savaşlar, cinayetler, çoğu zaman intiharlar. Bunlara katlanmak gerekiyor. Dediğin şey ancak Cennet düzeyinde gerçekleşebilir. Onun haricinde sadece "hava" bedava :) Atmosferin delindiğini düşünürsek yakında tek bedava olan şeyimizde elimizden alınacak bu günlerin kıymetini bilelim..

 

Zaten Lidya'lılar bulmasa Frigya'lılar bulurdu, İyonya'lılar bulurdu bir uygurlık her türlü bulurdu. Bunun sebebi dünyanın cevherlerinin keşfeldilmesi. Altın, elmas, demir, petrol gibi değerli madenler bulundukça sahiplenme meydana geliyor ve ister istemez fiyat biçiliyor. Şöyle desen büyük bir mutlulukla katılabilirdim " Herkes istediği işte, istediği alanda çalışabilse, ya da okuyabilse" Prş, 4 Eki 2012, 19:38 (5 yıl önce)
reklamlar

tozpastel
tozpastel
yol yordam bilmez...

para da bir faydalı model sonuçta değiş tokuş denilen şeyle paranın mantığı aynı değil midir ki; yok arkadaş lidyalılara neden parayı buldun diyemeyiz olsa olsa enflasyonu düşünememişsin, eşit olmayan gelir dağılımını düşünememişsin diyebiliriz... ;)Prş, 4 Eki 2012, 19:29 (5 yıl önce)
s_s_c
s_s_c
Merhaba Depresyon Efendi, Kestane pişirmeyecek misin? Benim en kıskanç sevgilim sensin!

:)) keşke olabilse... ayrı ayrı ülkelerde olmayacak sadece dünyada yaşıyorum diyiceksin istediğin yere gidebiliceksin, bedava zaten herşey ne yapıyorsan sadece kendin için yapıcaksın işte o zamnda sanat sanat için, bilim insanlık için olurdu para için değil ... aslında çokta imkansız değilmiş lidyalılar şu parayı icad etmiyceklerdi avlar toplar gerekirse değiş tokuş ederdik :)

 Prş, 4 Eki 2012, 17:50 (5 yıl önce)
reklamlar

Noumenon
Noumenon
Madem ki insan sahip olduğu her şeyi arkasında bırakmaya mahkümdur; o halde vakitlice bırakmaktan ne çıkar...

Ne yani alt tabaka falan kalmayacak mı? Düşünmesi bile imkansız geliyor . Düşünsene kasaba gidip herkes bonfile alabiliyor, en kral otomobili alabiliyor bedava, Yok bunu cinden dilesen gerçekleştiremez :)Prş, 4 Eki 2012, 16:55 (5 yıl önce)
s_s_c
s_s_c
Merhaba Depresyon Efendi, Kestane pişirmeyecek misin? Benim en kıskanç sevgilim sensin!

evet !!! sormayın ya syn tozpastel hanım çulsuzum bu aralar o yüzden isyanlardayım....

 Prş, 4 Eki 2012, 15:47 (5 yıl önce)
tozpastel
tozpastel
yol yordam bilmez...

öğrencisiniz heralde parasız kalmışsınız bu aralar anlaşılan syn s_s_c.Prş, 4 Eki 2012, 14:28 (5 yıl önce)
s_s_c
s_s_c
Merhaba Depresyon Efendi, Kestane pişirmeyecek misin? Benim en kıskanç sevgilim sensin!

bence gayet iyi olurdu insan ırkının yine kendi ortaya çıkardığı ve yine onunla başedemediği, bir başka konu, sırtına bir yük daha aldığı,uğruna şavaşlar açtığı, öldürdüğü, zengin ve fakir den yola cıkan sınf farklılıkları,aşağılamalar,yüceltmeler yani dünyada olup biten tüm pisliklerin ana kaynağı olan bir icad zaten evren sana herşeyi bedava veriyor sen neyi kimden alıp satıyorsun ki arkadaş ben onu anlamıyorum o icad ettiğn şeyin evrene bir yararı varmı ki?Prş, 4 Eki 2012, 01:56 (5 yıl önce)yaz, çiz..

Yüz ifadeleri: " o:) ", " :3 ", " o.O ", " :'( ", " 3:) ", " :( ", " :O ", " 8) ", " :D ", " >:( ", " <3 ", " ^_^ ", " :* ", " :v ", " :) ", " -_- ", " 8| ", " :p "," :/ ", " >:O ", " ;) "