Filim Adamı-> bir mevzu çıkar! -> mesaj kutusu -> insan hakları
"İnsan Hakları" başlığına cevaben...
seko
seko
"İnsana değer vermek en büyük gerekliliktir"

Cinsel yönelim ile ilgili olarak Ferzan Özpetek Serseri Mayınlar(2010)

Tutuklu e insan hakları ile ilgili Steve McQueen Açlık (Hunger) (2008 ) 

Düşünce Özgürlüğü ile ilgili Fahrenheit 451 (film ve kitabı mevcut)

Taviye edebileceğim filmlerSa, 16 Ara 2014, 22:19 (3 yıl önce)
güncellendi: 3 yıl önce (2014-12-16 22:20:24)
havlayankuzu
havlayankuzu
Ars, Gratia Artis....Yalandır yalan kalacak...

Her sabah iş yerime giderken saat altı kırkta, bir atölyenin önünden geçiyorum. Körfez civarında.  Atölyede bir sürü kadın sıra sıra dizilmiş, dışarısı camekandan görülebiliyor, ayakkabı bağcıklarının plastik kısımlarını monte ediyorlar. Soruşturdum, bir tür seri montaj tesisiymiş orası. Tencere kulbundan ayakkabı bağcına kadar, el işi gerektiren montajlar yapılırmış.  Mesaileri kaçta başlıyor bilmiyorum ama sanırım o saatten çok önce orda oluyorlar. Ben işten çıktıktan sonra saat 17:45 civarı da yine onları görüyorum. Asgari ücretten çok kazandıklarını sanmıyorum. 

 

O bölgede böyle bir sürü atölye var. Yol üstü olduğu için en çok göze batan yer orası. Şimdi bunları niye anlattım,çok duyarlı biriyim bilin diye değil. 

 

Günde 12 saat karın tokluğuna çalışan bir milletten çok şey bekliyoruz biz. Bu milleti sık sık aşağılıyoruz cahildir,hakkını savunmaz, eyleme katılmaz, okuma yazma bilmez,diş fırçalamaz, kitap okumaz, karşıdan karşıya geçmeyi bilmez....

 

Günde 12 saat çalışan biri neyi,nereye,ne zaman koysun. Ben de günde 10.5 saat çalışıyorum dostlar, iş yerime varıp eve dönmem 10.5 saati buluyor ortalama. Böyle bir yaşamda aşk mı olur,sosyallik mi olur, dünyayı keşfetmek mi olur,alemi anlamak mı olur ? Neyi ne ara anlayım. Neyse ki, baba parasıyla yaşadığım bir dönem oldu hayatımda. Üniversitede de çok zorlamadılar. Yaşadık o ara yaşayacağımızı. Sonrası böyle,kıran girsin büyük şehir denen çöplüğe geldiğime. 

 

OECD rapor yayımlamışlamış, İŞ-ÖZEL hayat dengesinde sonuncu çıkmışız. 

 

BİZİM MİLLETİMİZ EN ÇOK ÇALIŞIP EN AZ KAZANAN MİLLETMİŞ. 

 

Artık başka dertleri olan insanlara imreniyorum ben. İşleri güçleri var mı bilmem ama varsa da bence çok esnek,harika işleri var. Yorumuna atılan eksiden, tweetine yapılmayan rt'ye, facebook'taki like sayısına falan kafayı takabilen biri harika bir yaşama sahiptir. Kıymetini bilsin. 

 

Ayda 230 lira yardım ödeneği ile yaşamaya çalışan bir teyzenin yanından geldim bugün, valla içime oturdu. Ne şerefsiz,ciğersiz bir ülkedeyiz biz. Söyleyecek  çok da anlayacak insan kaç tane,bilmiyorum. Sa, 16 Ara 2014, 20:22 (3 yıl önce)
icmeden-sacmalamak
icmeden sacmalamak
Yaşamın tek avuntusu sanattır.

size de çok teşekkürler havlayankuzu :)Cts, 3 Mar 2012, 01:34 (6 yıl önce)
reklamlar

havlayankuzu
havlayankuzu
Ars, Gratia Artis....Yalandır yalan kalacak...

Trade                                İnsan Ticareti

Human Trafficking             İnsan Ticareti

La Havre                                  Göçmen Hakları

Taxi to the Dark Side             İnsan Hakları

Refugee Al Star                        Göçmen Hakları

Roger & Me                                    İşçi Hakları

 

Aklıma ilk gelenler. Aklıma geldikçe paylaşmaya çalışırım. Şimdiden başarılar. 

 

 Cu, 2 Mar 2012, 00:35 (6 yıl önce)
icmeden-sacmalamak
icmeden sacmalamak
Yaşamın tek avuntusu sanattır.

 Ne kadar çok o kadar iyi şu aşamada. Çok teşekkür ederim, gerçekten.Prş, 1 Mar 2012, 22:47 (6 yıl önce)
reklamlar

solon
solon
Sanat filmleri seni marjinal yapmaz güzelim. Hollywood öcü değildir.

Kadın haklarıyla ilgili; Bingöl Elmas'ın Pippa'ya Mektubum belgeseli işinizi görebilir, öldürülen barış gelini Pippa Bacca'yı konu alıyor. Kefene Sarılı Kadınlar (Women in Shroud) İran'da geçen bir belgesel kadın haklarıyla ilgili yine

 

Hatta belgesel konusunda Documentarist'in 'Hangi İnsan Hakları' programlarında gösterilen filmleri konu itibariyle araştırabilirseniz işinize yarar belgeseller bulabileceğinizi düşünüyorum. http://www.documentarist.org/insan/

 

Cinsel yönelim özgürlüğüyle ilgili 'Benim Çocuğum' belgeseli çekiliyor şu anda, henüz tamamlanmadı bildiğim kadarıyla. Ama haber olarak işinizi görebilir. http://www.listagfilm.com

 

Sabite Kaya'nın 'Bedensiz Ruhlar' belgeseli var, 6 hayat kadını üzerinden seks işçilerini konu alıyor. 

 

Kutluğ Ataman'ın çektiği hem belgesel, hem kurmaca olan Ruhuma Asla filmi var, sanıyorum onu Mithat Alam'ın arşivinden bulabilirsiniz. Bir travestinin hikayeleri, cinsel yönelim özgürlüğü kapsamında kullanabilirsiniz.

 

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar. Umarım işinize yarar.Prş, 1 Mar 2012, 22:36 (6 yıl önce)
güncellendi: 6 yıl önce (2012-03-01 22:36:28)
icmeden-sacmalamak
icmeden sacmalamak
Yaşamın tek avuntusu sanattır.

Bir dersim için; kadın hakları, inanç özgürlüğü, cinsel yönelim özgürlüğü, engelli hakları, göçmen ve mülteci hakları, tutuklu hakları, ifade ve düşünce özgürlüğü üzerine film, belgesel dahil her türlü materyale (fotoğraf, mizah dergisi, yazı vs) ihtiyacım var. Yardımlarınızı esirgemeyiniz filim ahalisi.Prş, 1 Mar 2012, 22:10 (6 yıl önce)yaz, çiz..

Yüz ifadeleri: " o:) ", " :3 ", " o.O ", " :'( ", " 3:) ", " :( ", " :O ", " 8) ", " :D ", " >:( ", " <3 ", " ^_^ ", " :* ", " :v ", " :) ", " -_- ", " 8| ", " :p "," :/ ", " >:O ", " ;) "