Filim Adamı-> bir mevzu çıkar! -> mesaj kutusu -> amerikan iç savaşında 9 kurşun alan winchester tüfekler neden kullanılmadı
"amerikan iç savaşında 9 kurşun alan winchester tüfekler neden kullanılmadı" başlığına cevaben...
daw
daw
iyi orta gol getirir

Yenisi varken eskisine asla bakmazlar. Ucuz-pahalı kıyaslaması anca yeniler arasında olur. Çrş, 22 Şub 2012, 18:57 (6 yıl önce)
havlayankuzu
havlayankuzu
Ars, Gratia Artis....Yalandır yalan kalacak...

İnsanlar birbirlerini öldürmek için daima para bulabilirler şüphesiz ama daha ucuza birbirlerini öldürmek varken neden daha pahalısıyla uğraşsınlar :)) 

 

Bir de iç savaş filmlerinde hiç ağızdan dolmalı tüfek kullanan asker görmeyiz. Genelde, altıpatlarını belinde taşıyan, maço, oraya buraya tüküren tipler vardır bu filmlerde. Adamlar nasıl bir algı çizdilerse artık. Sebebi, ağızdan dolmalı musket tüfeklerin yeterince havalı görünmemesi olabilir mi acaba ?

 

Vahşi batının en hızlı tüfek dolduran kovboyu hehehe...

 

 

 

 Çrş, 22 Şub 2012, 16:15 (6 yıl önce)
daw
daw
iyi orta gol getirir

Geçen gün cevap yazmaya çalıştım ama o sıralar sitede bir sorun vardı gönderemedim bir türlü. Bu arada zaten cevaplar gelmiş winchester uzun yıllar boyunca çıkarılmaya çalışılsada ilk modeli 1866'da çıkmış. 

 

Bir şey eklemeden geçemeyeceğim, insanlar herşey için "para yok" diyebilir ama silah için asla demezler. Yeni bir silah olsun daha kısa sürede daha çok insan öldürebilsin yeter, fiyat hiç önemli değildir. Nasılsa vergi denen bir olay var mis gibi. Yani öyle stokta olanları kullanalım falan demezler. He ilaç olur atıyorum tarihi bile geçmiş olsa "lan nolcak getirin içsinler işte amaaann" derler. Ama silah.. ASLA..Sa, 21 Şub 2012, 21:38 (6 yıl önce)
reklamlar

havlayankuzu
havlayankuzu
Ars, Gratia Artis....Yalandır yalan kalacak...

Şu listeyi incelerseniz, iç savaş zamanında Henry ve Spencer tüfekleri gibi seri atış yapabilen tüfekler imal edildiğini görebilirsiniz.. Henry tüfekleri 14, Sepencer tüfekleri 7 kurşun alabilmekte. Henry tüfekleri 14.000 dolar gibi bir üretim maliyetine sahip ki, o dönemde iki tarafta da bu düzeyde bir maliyeti kaldırabilecek kaynak yok (muş). Bu yüzden sadece 15.000 tane üretilmiş. Spencer tüfeklerinden ise oldukça çok üretmişler 200.000 kadar. Sanırm daha ucuzmuş. 

 

Bakınız ben wikipedia'nın yalancısıyım :) Bildiğimden değil de şimdi merak ettim siz başlık açtığınız için. 

 

Özetle o dönemde de kartuşlu tüfekler varmış. Hatta dediğimiz gibi 200.000 gibi oldukça yüksek sayılarda imal de edilmiş. Ancak o zamanlar sayıca musket tarzı tüfeklerin yerini alabilecek düzeyde üretilememişler. En belirgin sebebi ise öldürücülük oranları olsa gerek. 

 

Ama tabi silaha karşıyım ben. 

Cidden karşıyım. 

 

 Sa, 21 Şub 2012, 10:52 (6 yıl önce)
Alone
Alone
Genel bir izleyici kitlesine ulaşmak istiyorsanız, Star Wars ve Superman gibi, sanatla hiç ilgisi olmayan filmler yapmalısınız. Halkın aptal olduğunu söylemek istemiyorum ama onları memnun etmek için de kesinlikle böyle bir ıstıraba katlanamam. Tarkovsky

 44 Henry'ler 60'larda üretilsede winchesterin ilk modelleri 1865 senesi sonrasında sunulmuştur. Birde otomatik silahlar kullanılması maliyet demektir savaşın o kadar uzun süreceğini, yenilgiler olacağını bazılarının göz önünde bulundurduklarını sanmıyorum sonuçta elinizde stok varsa eritilmelidir, ne şekilde olursa olsun. Yazdığını gördükten sonra hazimete uğradıktan sonra 10 mermi alan lee-enfield'e geçtiklerini iddia eden tarihi kaynaklara rastladım ancak o silahlar 1895'te tasarlandı, bu mantıksız. 53 yapımı olanlarla karıştırıyorlardır muhtemelen.Sa, 21 Şub 2012, 04:44 (6 yıl önce)
güncellendi: 6 yıl önce (2012-02-21 04:49:16)
reklamlar

agathachristie
agathachristie


 

amerikan iç savaşında 9 kurşun alan winchester tüfekler neden kullanılmadı   

 

amerikan iç savaşında 1861-1865 6 kurşun alan tabancalar vardı hatta bu tabancalara birçok western çizgi romanında 6 kurşun almasından dolayı altıpatlar denir ve yine aynı zamanda 9 kurşun alan winchester tüfeklerde vardı ama amerikan iç savaşı resimlerine belgesellerine filmlerine baktığımızada hem kuzey hem güney ordularının askerlerinin hepsinde ağızdan dolmalı tek kurşun atan uzun tüfekler var bunun sebebini bilen var mı benim fikrim 9 kurşun atan ağızdan doldurmalı olmayan ve her tetiğe basışta bir kurşun atan winchester tüfekler çok pahalıydı ve maliyetten dolayı askerlere dağıtılmadı yoksa neden 9 kurşun atan winchester tüfek varken her bir atıştan sonra ağızdan doldurulan doldurulması uzun süren ve 9 kurşun atan wincheter tüfeğe göre daha kullanışsız olan tüfekler kullanılsın ki sizlerin bu konudaki düşünceleri nelerdir?Pzt, 20 Şub 2012, 05:20 (6 yıl önce)
güncellendi: 6 yıl önce (2012-02-20 05:23:50)yaz, çiz..

Yüz ifadeleri: " o:) ", " :3 ", " o.O ", " :'( ", " 3:) ", " :( ", " :O ", " 8) ", " :D ", " >:( ", " <3 ", " ^_^ ", " :* ", " :v ", " :) ", " -_- ", " 8| ", " :p "," :/ ", " >:O ", " ;) "