Filim Adamı-> bir mevzu çıkar! -> öneri ve görüşler -> torrent linkleri
"torrent linkleri" başlığına cevaben...
havlayankuzu
havlayankuzu
Ars, Gratia Artis....Yalandır yalan kalacak...

Torrent paylaşım siteleri,yasadışı veri transferinin günümüzdeki en önemli parçası. Kağıt üstünde "yasadışı" sayılsa dahi, günümüz genişbant veri dolaşımlarının temel kaynağı kabul edildiği için bu yasadışılık kağıt üstünde kalıyor.

 

Torrent sitelerinin yasalarda yararlandıkları en önemli boşluk, aslında hiçbir içeriğe sahip olmayışları. Torrentler, sadece veriyi bir başkasından transfer etmeniz için gerekli olan, küçük "kartvizit"ler barındırıyorlar. Bu da,aslında bir suçtan çok suça yön verme eylemi sayılıyor.

 

Günümüz, siyasi otoritelerinin torrenti yasaklayamayacak oluşlarının ise, bence iki önemli sebebi var :

 

1-) Torrent faktörünü ortadan çektikleri takdire,hizmet sağlayıcılar  bundan oldukça olumsuz etkileneceklerdir. Torrent gibi arayüzlerin kullanılmadığı bir ortamda hiç kimse yüksek hızlı fiber bağlantılar, veya sınırsız kotaların taliplisi olmayacaktır. Bu da internet teknolojisinin gelişiminde önemli bir zaafiyet yaratır.

 

2-) Torrent gibi küresel ve tüm gezegeni kapsayan bir ağı durdurmak, neredeyse imkansız. Bunun için, gezegendeki tüm ülkelerin ortak hareket etmeleri gerekir. Dahası bu mümkün olsa bile, gezegeni dolduran hemen hemen herkesin torrent denen teknolojiden faydalandığını unutmamak gerek. "Suçlu"yu yakalamakla yükümlü polis de bizzat bu işte "suçlu" statüsünde.

 

Bütün bu sebepler, Torrent denen teknolojinin danışıklı dövüş içerisinde serbest kalmasını gerektiriyor. Ülkemizde de TTnet gibi bir kablo ağası varken, Torrent kullanımı kolay kolay yasadışı bir iş haline gelemez. En azından, gerçekten yasadışı.

 

Amerika gibi ülkelerin bu işe karşı bulabildikleri en "dahiyane" çözüm, her zamanki gibi kafa koparmak. 23 bin kişiye dava açıp göz korkutmanın ötesinde bir çözüm bulabilmiş değiller. Bulamazlar da zaten. Bulmasınlar da zaten.

 

Torrent,benim düşünceme göre, insanlar arasında fırsat eşitliği yaratan önemli bir gelişme. Dünyanın kültürünü geliştiren, insanlara öğreten ve yenileştiren büyük bir icat. Kimsenin eli değmez umarım.

 

Saygılar,sevgiler.Cts, 7 Oca 2012, 13:54 (4 yıl önce)
bestreaction
bestreaction
sıradan bir kullanıcı olmanın dayanılmaz hafifliği

filmlerin sayfasında bulunan bu linkler üye olmayanlara ve yeni üye olanlara varsayılan olarak gözükmüyor. eğer isterseniz bu linkleri ayarlarım sayfasından açabiliyorsunuz.  yani bu yasal sorumluluğu tümüyle kullanıcıya bırakıyoruz.

 

şu anki konjonktürde illegal olmasına rağmen internet kullanıcılarının genelinin film indirme işlemini yoğun olarak gerçekleştirdiğini biliyoruz. keza biz de birer internet kullanıcısı olarak bu şekilde film indirmiyor değiliz. bu yüzden filim-ahalisinden bu şekilde film izlemek isteyen birileri varsa, değerli zamanlarını saatlerce bu linkleri aramakla geçirmelerini istemediğimizden, bu özelliğimizi, sorun teşkil etmediği müddetçe bir seçenek olarak sunmaya devam etmeyi düşünüyoruz.Cts, 7 Oca 2012, 02:47 (4 yıl önce)
toshiro
toshiro
" These Pretzels are Making Me Thirsty "

torrentlerle ilgili şu an yasal bi yaptırım yok diye biliyorum ben. torrentin hukuki durumu biraz daha farklı. private trackerlarda da bir sürü abd'li avrupa'lı adam var, hiç birinden de bi şakayet duymadım. hem torrent linkleri olayı da opsiyonel zaten ve bence faydalı.Cts, 7 Oca 2012, 02:29 (4 yıl önce)
reklamlar

ehk2
ehk2
http://www.criticker.com/profile/ehk2/

eminim bu konuyu yıllardır tartışmışsınızdır, ama bence torrent linki koyulması sitenin başını ağrıtabilir. kendi adıma, bu tür paylaşımların etik-dışı vs. olduğunu düşünmüyorum, bunu tartışmaya girmeye de gerek yok ama mevcut legal duruma göre bir terslik yok mu?Cts, 7 Oca 2012, 02:22 (4 yıl önce)yaz, çiz..

Yüz ifadeleri: " o:) ", " :3 ", " o.O ", " :'( ", " 3:) ", " :( ", " :O ", " 8) ", " :D ", " >:( ", " <3 ", " ^_^ ", " :* ", " :v ", " :) ", " -_- ", " 8| ", " :p "," :/ ", " >:O ", " ;) "