Filim Adamı-> bir mevzu çıkar! -> mesaj kutusu -> emek sineması yıkılıyor
"Emek Sineması yıkılıyor" başlığına cevaben...
wdyfml
wdyfml
'Büyücülerin işlerine karışma, çünkü onlar çok çabuk öfkelenirler.' Bir büyücü meslektaşım demişti bunu. İşinde iyiydi de, mücevherat konusunda çok şey bilirdi. Havai fişekler hakkında da fena değildi. Ama rüküş Merlin değildi o. Dur bakalım, adı neydi?

Emek Sineması'nı yıktırmayıp, bu haliyle kendi kendine yıkılmasını veya yıllarca harabe haliyle kalmasını sağlamak mümkün. Ya da yıkılmasına göz yumup yerine avm, residence vb. yaptırılmasına seyirci kalmak da pekala mümkün. Ama asıl olay neyin mümkün neyin olmadığı değil, bizim ne yapmamız gerektiğidir. Birşeyi protesto etmek, karşı çıkmak -haklı olunsa da- çok basit birşeydir, ama bir fikir ortaya atmak işin zor ama olması gerekenidir. Evet Emek bu haliyle devam edemez illa ki birşey yapmak gerek ama neden yerine ya da üzerine birşey yapmak hepten katliam olsun. Emek madem bizim o halde bizim kullanabilmemiz gerekmez mi? Bence artık isyan etmek yerine, bir yandan şu anki duruma karşı gelirken bir yandan da olması gereken çözümün arayışına girmeliyiz, işte o zaman sürekli dem vurduğumuz demokrasi var olur. Biliyorum bu söylediklerimi yazması kolay ama gerçekte hiç de kolay değil. Ama zaten Emek de sıradan bir olay değil.Paz, 18 Ara 2011, 14:51 (6 yıl önce)
tutaste
tutaste


EMEK SİNEMASI’NI YIKTIRMIYORUZ!

    9. İstanbul İdare Mahkemesi 12.05.2010 tarihinde Emek Sineması için öngörülen projenin “uygulanması halinde telafisi güç ya da imkansız zarar doğuracak nitelikte olduğu” gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasına karar vermişti. Kararın ardından, 14.12.2010 tarihinde üç uzmandan oluşan bilirkişi heyeti, incelemesini yapmış ve 18.04.2011 tarihinde mahkemeye sunduğu raporda iki uzman dava konusu projenin kültür dokusuna uygun olmadığını belirterek yürütmeyi durdurma yönünde karar vermişti.   01.12.2011 tarihinde, bilirkişi raporuna ve 2010 baharından itibaren devam eden kamuoyunun verdiği mücadeleye rağmen, 9. İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulmasını iptal etti! Bu karardan sonra hukuki olarak bir itiraz hakkı bulunmasına rağmen, benzer dava süreçlerinde gördüğümüz üzere bu itiraz hakkı bir sonuç vermemiştir.   Uzun lafın kısası 1 Aralık 2011 itibarıyla yargı Emek Sinemasını yıkıma teslim etmiştir!   Bundan sonra Emek’in geleceği artık sadece kamuoyunun direnme gücüne bağlı!   Bu bir acil durum çağrısıdır. Artık her an Emek Sineması’nda yıkım başlayabilir. Türkiye’de yargının demokrasiyi, insanları ve kentleri yapayalnız bıraktığı bugünlerde dayanışmaktan başka bir çaremiz, sokaktan başka bir mücadele alanımız yok! Parsel parsel yitirdiğimiz yaşam alanlarımıza bir yenisini eklememek, her türlü mücadelenin kamusal alanı olan Beyoğlu’nu parça parça elimizden alınmasına sessiz kalmamak için bir araya geliyoruz.   24 Aralık Cumartesi günü saat 16:00’da Taksim Meydanı’nda buluşuyor, Emek Sineması’nın önüne yürüyerek basın açıklamamızı okuyoruz. Sonrasında ise müzik dinleyerek, sohbet ederek, sessiz sinema oynayarak Emek Sineması’nın önünde sabahlıyoruz. Çadırınızı, uyku tulumunuzu, battaniyenizi, cayınızı, kahvenizi ve isyanınızı alın, gelin!

Emek bizim, sokaklar ve meydanlar bizim, İstanbul bizim!

   

İsyanbul Kültür Sanat Varyetesi

emeksinemasi.blogspot.com

twitter.com/@emekbizim

iksvaryetesi@gmail.comPaz, 18 Ara 2011, 10:24 (6 yıl önce)
güncellendi: 6 yıl önce (2011-12-18 10:26:20)yaz, çiz..

Yüz ifadeleri: " o:) ", " :3 ", " o.O ", " :'( ", " 3:) ", " :( ", " :O ", " 8) ", " :D ", " >:( ", " <3 ", " ^_^ ", " :* ", " :v ", " :) ", " -_- ", " 8| ", " :p "," :/ ", " >:O ", " ;) "