Filim Adamı-> bir mevzu çıkar! -> öneri ve görüşler -> film puanlama ve film ödülleri
"Film Puanlama ve Film Ödülleri" başlığına cevaben...
Winternight
Winternight


Bilgisayar, robot vs. olmadığımız için 100'lük sistemde kendi içimizde bile bir standart tutturabilmemiz mümkün değil. Yani kimse kendini kandırmasın bence küsüratlı puanlar vererek. Sonuçta gerçekten ölçüp biçip yapabilceğimiz bir değerlendirme değil bu özellikle yüzlerce hatta binlerce film izleyenler için, tabi 10'luk sistem de yeterli değil. Tercihim 20 üzerinden olabilir. Puanlarken yeterli hassasiyet ve tutarlılık en iyi bu şekilde sağlanabilir bence. Fakat alışık olmayanlar için de saçma gelebilir 20'lik.

Şu an için 75,80,50 gibi net puanlar vermek en mantıklısı bence herkes açısından.Sa, 6 Ara 2011, 18:55 (6 yıl önce)
northerndarkness
northerndarkness


o kadar yanlış anlaşılmış ki söylediklerim, yani o kadar olur..

 

tabulaştırmalardan, "yemezler"den girilmiş, "sen ne anlarsın" diyip küçümseme tınılarından çıkılmış. ben sinemanın "tamamen" tüketim malzemesine dönüştürülüp, bir not verilip buruşturularak çöpe atılmasından bahsediyorum burada. film çekmenin, müzik bestelemenin, kitap yazmanın, özellikle belli bir kalitedeyse, "sıkıcı buldum 40" diyerek bir köşeye atılacak kadar basitleştirilmesini doğru bulmuyorum.

 

citizen kane örneği verdim, çok bilinen bir durum olduğu için. ben demiyorum ki izleyenin "sıkıcı buldum" deme hakkı yok. tekrar okuyun ilk yazımı. benim anlatmaya çalıştığım o filmi izledikten sonra hiç olmazsa insanda bir araştırma duygusu ortaya çıksın biraz, sinemayı seviyorsa neden bu filmin o kadar övüldüğünü anlamaya çalışsın, araştırsın. the hangover part 2'ye yazdığı gibi "ilki kadar iyi değil, 60 verdim" kafasını her gördüğü güzel sanat eserine uygulamasın.

 

mona lisa tablosuna "renkler karanlık, 50" demekle, 2001: a space odyssey'e "uzun bu, sıkıcı" demenin arasında hiç bir fark yok, onu göstermeye çalışıyorum ben. yoksa kimseye "sen ne bilirsin bu işlerden" dediğimiz yok.

 

herkesin her şeyi söylemeye hakkı var o ayrı ve belli yerlere sıkıştırılmış adamın gözlerini açmaya çalışmak da yanlış veya ukalalık değil. daha  ne kadar açık anlatayım?Sa, 6 Ara 2011, 15:42 (6 yıl önce)
solon
solon
Sanat filmleri seni marjinal yapmaz güzelim. Hollywood öcü değildir.

Evet sinema tüm bilimlerin toplandığı bir güzel sanat dalıdır. Fakat bu sinemayı yapan adam için geçerlidir, izleyici istediği gibi değerlendirmekte özgürdür. İzleyici bu filmi anlamlandıramadım veya bu film bana sıcak gelmedi dediğinde, "sen ne anlarsın sinemadan, senaryodan, kurgudan bık bık" yapmak kimsenin haddi değildir ki filmini çeken yönetmenin bile böyle bir söylemi olamaz.

 

Puanlama konusu da kişisel kriterlere göre oluşuyor haliyle. Kimisi müzikallere bayılıyor, bakıyorum hep müzikallere 100 vermiş. O film senin için beş para etmez bir film olabilir, fakat başkası için 100 puan değerinde bir film olabilir. Ya da kimisi diyor ki bu film 70 olur ama 75 fazla gelir, çünkü daha önce 75 verdiği bir başka filmi kafasında farklı şekilde kategorilendirmiş olabilir. Bu kadar takılacak bir konu olduğunu düşünmüyorum puanlama meselesinin, insanlar puan verme ihtiyacı hissediyor, tatmin oluyorlar belki. Fakat saatlerini ayırdığı bir film için sonunda tatmin olup olmadığını belirtmesi elbette hakkı. O dallama yönetmen veya hıyar senarist filmi yazıp çekerken, ne kadar tatmin duygusu hissediyorsa, seyircinin de hissetmesi bu şekilde en doğal hakkı.Sa, 6 Ara 2011, 00:41 (6 yıl önce)
güncellendi: 6 yıl önce (2011-12-06 00:41:59)
reklamlar

geppetto
geppetto
Molon Labe!

filmlere verdiğimiz puanlar o filmin bize ne kadar ulaştığı hakkında güzel ipuçları verir.

o nedenle 100 üzerinden puanlamak iyidir. tam tersi  değerlendirmeyi kısıtlarsak

filmi o kadar basitleştirmiş oluruz. 2011 yılındayız güzel sanatları falan tabulaştırmak orayı tapınağa çevirmek falan kimse yemez bunları artık.Pzt, 5 Ara 2011, 22:06 (6 yıl önce)
john-doe
john doe
1001: goo.gl/yFzU8

alt

benim gibi izlediği çoğu filme puan vermemiş olanlar için bunların arasına bi kısayol eklense? tek tek girmek uzun oluyor.Pzt, 5 Ara 2011, 17:10 (6 yıl önce)
reklamlar

northerndarkness
northerndarkness


bence puanlama bile olmasın. oldum olası güzel sanat dallarına not verilmesine ifrit oluyorum. matematik, fizik gibi ispatların olduğu, denklemlerin kontrol edildiği bilimler değil ki bunlar, doğru-yanlış etiketlenmesinin tamamen geçersiz olduğu, baştan aşağı öznel sahalarda geziyoruz. 75 verdim, 40 verdim. ne ki bu?


hadi bunu geçtim, puanlama yapılacak diyelim.. not vermek içi, not verilen alanda bayağı bir bilgi sahibi olmak lazım. matematik bilmeyen adam diferensiyel sorusunun cevabını neye göre notlandıracak? "sinematografi" lafını öğrenen adam gelip citizen kane'e 50 veriyor.. pardon ama, kimsin birader? ne öğrendin, kıstasın ne ki ne not veriyorsun?


o yüzden bence not kalksın, oradaki etiketlendirmeler ne güne duruyor. illa ki bir "son karar" olacaksa da "beğendim, beğenmedim" ya da ne bileyim "klasik, güzel, ortalama" gibi şıklar konulsun. daha yerinde ve içten olur bence. "filmi beğenmedim"i anlarım, daha doğrusu samimi görüp sindirebilirim ama "film sıkıcı, uzun, 40 verdim" ile gelmeyin bana arkadaşım. cidden kalp kırarım, diş dökerim.


her şeyden öte, film yorumu artık TAMAMEN etiket yapıştırmak gibi bir şey oldu. "sıkıcı, oyunculuklar süper, konu klişe, gereksiz uzun".. yapma be? ya abi benim yorumlarda duymak istediğim bunlar değil ki. film ne anlatmaya çalışıyor, beyninde hangi fırtınalara yol açtı, neyi sorgulattı sana, bana bunları anlat. tamam her film (hatta çoğu) analizlik değil biliyoruz ama yazdığın o bütün film yorumu külliyatının içinde de dişe dokunur bir şeyler olsun  değil mi?


ama biliyorum not vermenin kaldırılması gibi bir şey imkansız. insanlar not verirken böyle bir "tatmin" duygusu hissediyorlar. bir başarmışlık hissi, bir şeyi bitirme, nokta koyma doygunluğu..


neyse, bugünlük "çok bilmiş ukala" kotamı yeterince doldurdum sanırım. gideyim artık. çok uzun yazdım, sıkıcı oldu bu..Pzt, 31 Eki 2011, 13:12 (6 yıl önce)
ericccartman
ericccartman
Avada Kedavra

Başlık açan arkadaş daha mantıklı düşünmüş bence 1-10 sistemş daha iyi sanki.Sa, 25 Eki 2011, 17:10 (6 yıl önce)
darkscream
darkscream
https://www.youtube.com/watch?v=IUAF3abGY2M

şu an ki sistem güzel.Çrş, 7 Eyl 2011, 14:00 (6 yıl önce)
AnathemA
AnathemA
İnsanın değerini varlığı değil yokluğu gösterir.

Mevcut durumdan memnunum, 1-10 arası puanlama sistemi kanaatimiz için yeterli olmayabiliyor.Paz, 4 Eyl 2011, 18:55 (6 yıl önce)
güncellendi: 6 yıl önce (2011-09-04 18:56:13)
Themis
Themis
Hüzünlü bir ruh insanı mikroptan daha hızlı öldürür.

2 filmi karşılaştırdığımızda her ikisini de en az 7 olarak düşündüğümüzde ancak biri öbüründen gözümüze daha kaliteli gözüktüğünde ancak 8 de etmediğini düşündüğümüzde her ikisine de 7 vermek bana pek mantıklı gelmiyor.Matematik hesabına filan girilmiyor hiç açıkçası ben mantıken aklımda iki filmi karşılaştırıp diğer filmlere verdiğim puanlara bakarak puan aralığında ona göre puan seçiyorum yok oyunculuğuna şu kadar senaryosuna bu kadar deyip sonunda teker teker toplamıyorum hepsine bütünsel olarak bakıyorum. :) Şimdiye kadar da hiç karışıklık olduğunu düşünmedim.10lu sisteme göre yapılırsa da gayet adaletsizlik olacaktır.Paz, 4 Eyl 2011, 13:09 (6 yıl önce)

yaz, çiz..

Yüz ifadeleri: " o:) ", " :3 ", " o.O ", " :'( ", " 3:) ", " :( ", " :O ", " 8) ", " :D ", " >:( ", " <3 ", " ^_^ ", " :* ", " :v ", " :) ", " -_- ", " 8| ", " :p "," :/ ", " >:O ", " ;) "