Filim Adamı-> bir mevzu çıkar! -> mesaj kutusu -> animasyon ile ilgili bilgi ihtiyacı
"Animasyon ile ilgili bilgi ihtiyacı" başlığına cevaben...
Duman
Duman
küçüktüm tanrıyı görmek istedim, büyüdüm artık tanrıyı öldürmek istiyorum...

Teşekkürler AloneSa, 12 Nis 2011, 22:18 (6 yıl önce)
Alone
Alone
Genel bir izleyici kitlesine ulaşmak istiyorsanız, Star Wars ve Superman gibi, sanatla hiç ilgisi olmayan filmler yapmalısınız. Halkın aptal olduğunu söylemek istemiyorum ama onları memnun etmek için de kesinlikle böyle bir ıstıraba katlanamam. Tarkovsky

 Okulda bazılarını göstermişlerdi bildiğim kadarıyla yardımcı olayım, vektörler için şunu söyleyebilirim çizdiğiniz şeyin boyutunu ne kadar büyütürseniz büyütün her hangi bir kayıp olmaz, resimin kalitesi azalmaz. Yani şöyle diyeyim pixelini 100x100'te yapsanız 5000x5000'te yapsanız raster grafikteki gibi herhangi bir kalite kaybı olmaz resim aynı net haliyle kalır. Raster grafiği büyüttüğünüzdeyse görürsünüz ki resimde bozulmalar yaşanır, biçimsizleşir, nokta nokta olur. Kullanılan malzemelere gelirsek öncelikle bir modelleme ve animasyon programına ihtiyaç var(cinema3d, 3dsmax vs), sonra çizim tabletine ihtiyacınız var. Bir de bilgisayar tabi. Başka malzeme aklıma gelmedi açıkçası belki farklı detayları vardır kitapları açıp bakabilirsin.

 

 Limited animasyon kısaca daha az fps'li animasyonlara denir. Normal filmlerde 23,25 ya da 29 fps kullanılıyor oysa bu limited animasyonlarda 12 fps'nin altında oluyor. Fps saniyede gördüğün kare sayısı demek. Cel tekniğine gelirsek yanılmıyorsam transparan kağıtların üzerindeki çizimlerin değiştirilmesi ve kağıdın ardı ardına geçişi ile yapılıyordu, bundan tam emin değilim. Dediklerimi araştırırsan sanırım daha teorik açıklamalar bulabilirsin, kolay gelsin.Sa, 12 Nis 2011, 19:46 (6 yıl önce)
Duman
Duman
küçüktüm tanrıyı görmek istedim, büyüdüm artık tanrıyı öldürmek istiyorum...

çok teşekkür ederim, inan bana yardımcı oldun.Sa, 12 Nis 2011, 16:30 (6 yıl önce)
reklamlar

babelfish
babelfish
"Artık eve girmeyiz. Ne de olsa; parka giyen kuşağın hayallerindeki, parka giden çocuklarız"

Yani şimdi kaynak belirtemeyeceğim ama Disney animasyonları ile ilgili, gözlemlerime göre, şunları sayabilirim ben şahsen: (konunun da uzmanı değilim, kendi kelimelerimle anlatmaya çalışacağım =)) Çok fazla "dijital" değillerdir. Yani el ile çizilmiş gibidir görüntüler. Genelde aşırı şiddet içeren veya gerginlik/korku yaratacak unsurlar yoktur. Neredeyse tüm dünyaca bilinen hikayeler üzerine yoğunlaşır konu olarak çoğunlukla. Özellikle eski dönem animasyonlarında yoğun olarak gözlemlenebilir bir özellik de, fazlaca ırkçı ve ataerkilliği ve kapitalizmi yüceltici olmalarıdır. (Eğer örnek isterseniz, biraz araştırıp bir sürü bulabilirim.) 

 

Çok yardımcı olamadım ama işte, elimizden geldiğince =)

 

 Sa, 12 Nis 2011, 15:43 (6 yıl önce)
Duman
Duman
küçüktüm tanrıyı görmek istedim, büyüdüm artık tanrıyı öldürmek istiyorum...

Merhaba arkadaşlar, biraz saçma gelebilir, ama animasyon vizesi için bir kaç bilgiye ihtiyacım var. Ben netten araştırdım, ama tam olarak istediğim bilgileri bulamadım. Umarım yardımcı olabilirsiniz.

cel tekniği?


animasyonun günümzde nerelerde kullanıldıgı?


Raster grafiği ve vektör grafiği arasındaki farklar? 

Sinema iLe canLandırma sineması arasındaki en önemLi fark nedir?


 Disney animasyonunun geneL özeLLikLerini yazınız?


 Animasyon yapımında kuLLanıLan maLzemeLer nelerdir en az 5 tane yazıabilirseniz iyi olur


 SınırLı ( Limited ) animasyon ne demektir? 

bu soruların cavaplarına acil ihtiyacım var arkadaşlar.

 Sa, 12 Nis 2011, 13:14 (6 yıl önce)
güncellendi: 6 yıl önce (2011-04-12 13:36:08)yaz, çiz..

Yüz ifadeleri: " o:) ", " :3 ", " o.O ", " :'( ", " 3:) ", " :( ", " :O ", " 8) ", " :D ", " >:( ", " <3 ", " ^_^ ", " :* ", " :v ", " :) ", " -_- ", " 8| ", " :p "," :/ ", " >:O ", " ;) "