Filim Adamı-> bir mevzu çıkar! -> mesaj kutusu -> tubitak'ı protesto ediyoruz kampanyası
"Tubitak'ı Protesto Ediyoruz Kampanyası" başlığına cevaben...
havlayankuzu
havlayankuzu
Ars, Gratia Artis....Yalandır yalan kalacak...

2003'ten berri birileri TÜBİTAK'ı kemiriyor.

Sanmayın ki, bu kararı alan TUBİTAK'ın kemik kadrosudur.

Bu kadronun son kalıntılarından Raşit GÜLDİLEK de  dayanamayarak istifa etti.

Son 8 yıldır sessiz sedasız TUBİTAK'ın içi oyulurken, kimse ama kimse iki satır yazı yazmadı. Kimse iplemedi bile. Neden ? Sormanızı öneririm. O zaman daha az mı demokrat vardı ülkemizde ? Daha mı az demokrasi gelmişti ? Onlar Kemalist kadronun son kalıntılarıdır,diye bu tasfiyelere mum tutan "aydın"lar kimler ? Sormanızı öneririm.

 Namık Kemal Pak'ın da ayrılmasıyla TUBİTAK artık eski TUBİTAK değildir.

Şu an orada ikâmet eden,kadro dolduran adamlar,kadınlar kimdir; bu işle biraz uğraşanlar bilirler.

Açtırmayın kutuyu,söyletmeyin kötüyü.

Nüket YETİŞ'in NESİN'lerle bir sorunu olduğu belli. Derdi ne olabilir ? Kendisine bir soru da ben sordum. Ciddiye alıp cevap verir mi bilmiyorum. 

 

Bu saatten sonra kimse TUBİTAK'tan hayır beklemesin. Bilim alanındaki çalışmalarıyla değil birilerine yakınlıklarıyla kadro dolduran insanlar bilime yeterli katkılarda bulunamazlar. Osmanlı'nın son dönemlerine benziyoruz git gide. Beşik ulemalığı yerini kucak ulemalığına bırakıyor. Sayın YETİŞ,şüphesiz eğitimli ve saygıdeğer bir bilim insanıdır, belki bulunduğu makamı hak ediyordur ama vakti zamanında sayın başbakanımızın kendisine koltuk bulmak için attığı taklaları unutmadık. Bir sebebi vardır elbet.

 

Nasıl bir kinleri var bilmiyorum ama Nesin Vakfı'nın içine girdiği hiç bir projeye beş kuruşluk yardım da bulunmadılar. Aksine köstek oldular. Neden ? Nasıl bir kusurları var Nesin'lerin ?

 

Saygılar.Cu, 25 Mar 2011, 17:26 (6 yıl önce)
isomorphism
isomorphism


 

Mart 2011

Sayın Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın,

TÜBİTAK yönetimi, Nesin Matematik Köyü’nde düzenlenecek bilimsel etkinlikleri desteklememek için başvuru formuna özel koşullar eklemiştir.

Sayın Bakan, Matematik Köyü dünyada bir ilktir. Halkımızın katkısıyla ve imece usulü kurulmuştur. Kâr amacı gütmediği gibi, tam tersine, matematiğe gönül verenlerin gönüllü katkısıyla zorlukla ve inatla ayakta durabilmektedir.

Kurulduğundan bu yana, her seviyede ve her yaşta binlerce genç Köy’de matematik öğrenmiş, matematiği sevmiş ve temel bilimlerde eğitim görmeye karar vermiştir. Hocalarımız Türkiye'nin ve dünyanın en iyi üniversitelerinden, yol paralarını bile kendileri ödeyerek gönüllü olarak gelmektedir. Bu kalitede matematik yazokulları dünyada pek enderdir, belki de hiç yoktur.

Matematik Köyü, Türkiye'nin bilimsel geleceğini etkilemek amacıyla kurulmuştur ve popülaritesine bakılacak olursa bu amacına ulaşmaktadır.

Oysa birkaç yıldan beri, TÜBİTAK lise ve lisans öğrencilerine yönelik Köy etkinliklerini sudan sebeplerle desteklemeyi reddetmektedir. Bu yıl sudan sebeplerini gerekçelendirebilmek için özel olarak Matematik Köyü’nü dışlayıcı koşullar getirmiştir. Bu koşullarla TÜBİTAK projelerine başvuru yapmamız bile engellemektedir.

Görevi ve kuruluş amacı ülkemizde bilimi desteklemek olan TÜBİTAK’ın Matematik Köyü’ne olan bu olumsuz tavrı kesinlikle bilimin ve Türkiye’nin hayrına değildir.

TÜBİTAK’ın bu tavrını protesto ediyorum. Bilimden sorumlu bakan olarak gereğini yerine getireceğinize dair inancımı korumak istiyorum.

Saygılarımla

Ek: TÜBİTAK’ın Matematik Köyü’ne karşı aldığı yeni koşulların bazıları:

TÜBİTAK'ın http://www.tubitak.gov.tr/home.do?ot=1&sid=524&pid=453 adresindeki şartnamelerden özetle:

1. Etkinlikte ders vereceklerin tamamı düzenleme kurulunda yer alır ve etkinlik, düzenleme kurulunda yer alanlardan birinin bağlı olduğu bir işletmede yapılamaz. Net sonuç: Ali Nesin, kurucusu olduğu Matematik Köyü’nde ders veremez.

2. Etkinliğin yapılacağı ve konaklanacak mekân tercihan bir resmî kurum olmalıdır. Aksi halde her biri en az üç yıldızlı üç otelden teklif alınacaktır. Net sonuç: Nesin Matematik Köyü’nde etkinlik yapılamaz.

3. Katılımcıların hepsi aynı seviyede olmalıdır. Yani lise 1 ile lise 4 aynı sınıfta olamaz. Lisans ve lisansüstü öğrencileri aynı sınıfta olamazlar. Öğretmenlerle öğrenciler aynı sınıfta ders göremezler. Net sonuç: Nesin Matematik Köyü'nün temel eğitim felsefesi reddedilmektedir.

4. Odalarda en fazla üç öğrenci kalabilir, ayrıca tuvaletler odalarda olmalı. Net sonuç: Çadırlara ve 6 ila 10 arasında öğrenci barındıran ve toplu yaşamı özendiren koğuşlara elveda!

Önemli not: protesto mektubu yollanacak adresler:

Devlet bakani Mehmet Aydin : info@mehmetaydin.gen.tr, faks: 0312 417 0540

TÜBİTAK Başkanı Nukhet Yetis'in özel kalem müdürü Aysegul Gungor: aysegul.gungor@tubitak.gov.tr, faks: 0312 467 95 82

Bilgi için:

Nesin Matematik Köyü yetkilisi: Asli Can Korkmaz: aslicankorkmaz@nesinvakfi.org

 

http://www.tubitaki-protesto-ediyoruz.net/index.phpCu, 25 Mar 2011, 03:55 (6 yıl önce)yaz, çiz..

Yüz ifadeleri: " o:) ", " :3 ", " o.O ", " :'( ", " 3:) ", " :( ", " :O ", " 8) ", " :D ", " >:( ", " <3 ", " ^_^ ", " :* ", " :v ", " :) ", " -_- ", " 8| ", " :p "," :/ ", " >:O ", " ;) "